Вівторок, 19.03.2024, 08:29
   Енциклопедія рибалки 
Меню Сайта
 

Жерех - один з небагатьох представників сімейства коропових,  який веде  хижацький спосіб життя.  Слово "жерех" походить від слова "жирувати" або, що теж не виключено, від ненажерливості.
Средаяя довжина дорослого жереха 50-55 см, вага 1,5- 3 кг, але зустрічаються екземпляри довжиною до 90 см і вагою 12 кг. Найбільший жерех в Європі офіційно спійманий в Білорусі. Маса гіганта - 12,0 кг (довжина тіла 80 см). До моменту лову йому виповнилося 17 років. Зростає ця риба досить швидко. Район його поширення - річки басейнів Балтійського, Чорного, Аральського і Каспійського морів.
Мешкає в таких рівнинних річках, де є перекати з швидкою течією. Інколи його можна зустріти в великих і проточних озерах. У великих кількостях водиться в гирлах річок, що впадають у водоймища, а також нижче гребель.
Колір спини жереха зеленувато- або сірувато-сірий, спинний і хвостовій плавники сірі, черевні і анальний мають червонуватий відтінок, бока зазвичай сріблясті, тіло подовжене, луска досить дрібна. Маленький жерех спочатку схожий на уклейку, а пізніше - на язя.

Ця риба - хижак, видобуючий собі прожиток досить своєрідним способом. У нього немає зубів, таких, як у шукі або судака, здатних утримати живу рибу, зате є великий рот. Крім того, його нижня щелепа має горбок, а верхня - невелику виїмку, завдяки чому жерех утримує видобуток. Чудова маневреність дозволяє легко вистачати жертву. На величезній швидкості він врізається в зграю дрібної риби і б'є по ній потужним хвостом. Частина рибок в паніці розлітається на всі боки і навіть вискакує з води, частина виявляється оглушеній, і хижак хватає їх. При цьому він нерідко з сильним шумом і бризками вилітає з води, а потім повторює маневр. Цей спосіб полювання називається боєм. Необхідно відзначити, що бій - не єдиний спосіб видобутку корму жерехом. Він використовується рибою в основному під час жора і тоді, коли жерех нападає на зграю. Звичайно ж він полює і за поодинокими рибами, спрямовується за ними навздогін або напереріз. Який "розпорядок дня" жереха? Він виходить на годівлю кілька разів на день. Найсильніший бій буває рано вранці перед сходом сонця і незабаром після нього, потім опівдні, приблизно з дванадцяти до двох. "Вечеряє" він приблизно з чотирьох до шести годин вечора. У непогоду жерех годується з ранку до вечора, але не дуже активно. В ясний день, але з короткочасної грозою і дощем, бої спостерігаються частіше. Жерех володіє не тільки гострим зором, але і прекрасно розрізняє запах жертв: з допомогою хеморецепции (сприйняття хімічних подразників, сигналів і запахів) він здатний відчувати потенційну видобуток, а також визначати фізіологічний стан окремих риб-жертв (хвороба, збуджений стан).
Тому застосування ароматизаторів при лові жереха на різні приманки цілком виправдано, що, безсумнівно, зробить полювання на хижака особливо цікавою.

Улюблене місце жереха - перекати, неподалік від основної струменя - там, де протягом починає слабшати. Подобаються йому і пороги, точніше, місця під ними. Деколи він полює на піщаних мілинах і бродах. Навесні, як і інша риба, він йде на ділянки, затоплені полою водою і багаті кормом. Жерех - одна з найбільш обережних риб. Ловля його вимагає тонкої маскування, далекого закидання
блешні. Всякий рибалка, зловив жереха, може вважати себе професіоналом у рибацькому справі. Один з кращих способів лову жереха - взабродку. У воду треба забредать по пояс. Блешню слід метати вміло; жодна риба так не тренує спінінгіста на
точність і дальність закидання, як жерех. Безладні кидки блешні до успіху не приведуть. Зате якщо догодити блешнею в центр кола, що виник отжерехового сплеску і, поставивши вудлище майже вертикально, швидко крутити котушку, удача може усміхнутися вам. Стискають жереха енергійна і різка. За хваткою слід кидок. Великий жерех в такий момент може змотати до двох десятків метрів волосіні. За першим кидком слід другий, третій, але вже слабкіше - жерех швидко знесилює. Усмирившись, він дає спокійно себе витянути.

Непогано ловиться жерех і в проводку на живця, коли поплавець відпускається далеко. У такому разі зручно користуватися вудлищем з кільцями і котушкою. Знаючи місце бою, треба на човні піднятися метрів на п'ятдесят вище його і стати на якір. До волосіні повинен бути
прив'язаний трійник або така снасточка, яка надавала б живцу горизонтальне положення. Якщо він пливе по поверхні, треба поставити грузило; а взагалі ж краще обходитися без нього. Не слід яскраво офарблювати поплавець - це може насторожити жереха.
Поклевку дізнаються не по ловлі риби поплавковою вудкою, а по натягу волосіні, оскільки, як уже зазначалося, жерех захоплює жертву сходу, різко. Якщо живець підійде до місця бою, а риба не зверне на нього уваги, треба підтягти волосінь і ще раз змусити живця проплисти.
Жереха можна підгодовувати. Якщо по поверхні пливе дрібний корм, то на нього збирається уклейка, побачивши яку, жерех прийде на полювання.
Для лову одиночного жереха, який періодично б'є в одному і тому ж місці берега, використовуються плаваючі воблери невеликих розмірів. Воблер пускають за течією до місця бою, приманка грає на протязі. Цю гру можна урізноманітнити короткими потяжками вудилища. Кинувшись за черговим мальком, жерех заодно вистачає і воблер. Загальне правило блеснения таке: прихованість
дій спінінгіста, вміння робити далекі і точні кидки, ведення блешні у верхніх шарах води.

Про розмноження і розвитку
Икромету жерехів відбувається дуже рано: його шлюбні ігрища починаються практично відразу після нересту щуки і окуня, при температурі води не більше 5-7°С. Зазвичай це дійство відбувається в березні-квітні.
Вперше свій "основний інстинкт" жерехи реалізують в 4-5-літньому віці (при масі 500-700 г), причому самці дорослішають на рік раніше самок. Масовий нерест цієї риби на окремих водоймах триває від  паро годин до 2 діб, тому рідкісний рибалка може похвалитися тим, що бачив нерестився хижака. Та й учені поки не дуже докладно можуть розповісти про особливості нерестової поведінки нашого героя.

Зазвичай в якості відповідного нерестової місця жерехи вибирають глибокі ділянки річок, водосховищ) з швидкою течією і кам'янистим дном, не обходять своєю увагою і перекати, піщані коси з розсипами каменів, хоча є відомості про відкладання ікри жерехом на м'яку водну рослинність (водорості).
Час выклева личинок настає через 7-12 днів після запліднення ікри. Крихітні жерешата весь свій час проводять між каменів, ховаючись за будь-якої, навіть гаданою загрозу.
Жерех
Погода
 
Форма входа