Вівторок, 19.03.2024, 05:47
   Енциклопедія рибалки 
Меню Сайта
 
Вібріоз вугрів (солоновато водна краснуха, чума або вибрионная хвороба вугрів) - острозаразная інфекційна хвороба, яка характеризується поразкою шкірного покриву риб, що проявляється в почервонінні і запаленні шкіри, а також у подальшому освіту на передній частині тіла і голові вугрів спочатку невеликих горбків або шишок, а потім відкритих кровоточать, виразок. У СРСР вібріоз вугрів реєструють у водах Балтійського моря.

Етіологія. Збудник - холеру Бактерії anguillarum Bergmann, бобовідной форми, її довжина 1,5 мкм, ширина 0,5 мкм; на одному кінці є джгутик. Вібріони швидко рухаються, капсул і суперечка не утворюють, грамотрицательны. На агарі бактерія дає слизовий, майже безбарвний наліт; желатину розріджує; сбраживает глюкозу, лактозу і мальтозу з утворенням кислоти; сахарозу і маніт здебільшого не змінює; сірководень не виділяє; іноді утворює індол; нейтральрот і лакмус не редукує; дає гемоліз; добре зростає в середовищах з 1,5 - 3,3% хлористого натрію. При концентрації солі 0,05%, а також у чистій проточній воді вібріони швидко гинуть. Вібріон anguillarum - факультативний анаероб.

Епізоотичні дані. Хворіють переважно вугри старших вікових груп, мігруючих до місцем нересту. Іноді хвороба відзначали у молодших вікових груп, а також у тріскових і камбалових риб. Джерелом заразного початку служать хворі риби, їх виділення і трупи загиблих риб. Шляхи зараження риб і поширення хвороби в природних водоймах не вивчені. Відтворити вириз штучно можна при внутрішньом'язовому або підшкірному введенні чистої культури збудника. З неблагополучних водойм у благополучні збудник переноситься при міграції уражених краснуху вугрів або при перевезеннях і садковом зміст інфікованих риб в прибережних морських районах і лиманах Розвитку хвороби сприяє висока температура, а при охолодженні і зниження температури води сила епізоотії різко знижується.

Симптоми. Хвороба протікає сверхостро, гостро, підгостро і хронічно. При сверхостром протязі хворі вугри мляво плавають, в поверхневому шарі води і гинуть через кілька годин з явищами судомного скорочення м'язів. При гострому перебігу відзначають запалення і почервоніння окремих ділянок шкіри у спинного плавника, навколо ануса і черевця, а при підгострому, крім того, з'являються запалені припухлості або шишки (частіше на голові), з яких надалі утворюються абсцеси. При розтині на їх місцях виникають виразки, оточені склоподібним обідком. Хронічний перебіг хвороби характеризується появою окремих абсцесів і виразок і відсутністю запалення і почервоніння шкіри. Вугрі гинуть в основному при сверхостром і гострому перебігу хвороби.

Патогенез не вивчений.

Діагноз встановлюють на підставі эпизоотологических даних, симптомів хвороби і результатів бактеріологічного дослідження - виділення збудника. У складних випадках проводять біопроби на сприйнятливих до вибриозу рибах шляхом введення їм підшкірно або внутрішньом’0,25 - 0,5 мл 1 - 2-добової бульйоні, культури збудника.

Лікування не розроблено.

Профілактика та заходи боротьби. Щоб попередити виникнення й поширення вибриоза вугрів, здійснюють ветеринарний контроль за рибогосподарськими водоймами і перевезенням риб. На узбережжях морів, заток і лиманів, де з'явилися хворі риби, організують інтенсивний вилов не тільки вугрів, але і інших видів риб, сприйнятливих до цього захворювання.
Погода
 
Форма входа