Вівторок, 19.03.2024, 08:09
   Енциклопедія рибалки 
Меню Сайта
 
Стоматопапилломатоз вугрів ("кольорова капуста") - інфекційна хвороба, яка характеризується розростанням шкіри і освітою пухлин, головним чином на щелепах і на інших частинах тіла риб, а також різким виснаженням хворих особин.

Етіологія. Збудник - солелюбивый (галофильный) вірус розміром 50 - 55 нм. Виділяють його з пухлин з шматочками шкіри і крові вугрів в культурах клітин гонад ліня і коропа, а також в перевиваемых лініях клітин RTG-2 і FНМ, Цитопатогенные зміни в клітинних культурах відбуваються при температурі інкубації в межах 16- 18'С. Вірусні агенти легко виділяють від риб в початковій стадії хвороби. В той же час від риб з добре вираженими ознаками стоматопапилломатоза вірусних агентів не виділяють. Вірусні частки знаходили в ядрах і цитоплазмі клітин. Воспроизвеети стоматопапилломатоз вугрів культуральним вірусом не вдається.

Епізоотичні дані. Хвороба реєструють у риб у Північному та Балтійському морі, в прибережних водах, річках і озерах багатьох європейських країн. У СРСР спорадично зустрічають вугрів хворих стоматопапилломатозом лише в деяких дільницях Балтійського моря (мабуть, наші води заходять вже хворі вугри). Хвороба спостерігають також у прісноводних угреводных господарствах індустріального або садкового типу. Найбільш сприйнятливі до стоматопапилломатозу дрібні особи промислового вугра та його молодь. Відзначені випадки захворювання у наваги і уклеи.

Энзоотии стоматопапилломатоза виникають переважно в літній-осінній період. Шляхи зараження і розповсюдження вивчені недостатньо. Перенесення збудника хвороби з неблагополучного водойми в благополучний відбувається, вочевидь, при пересадці хворих риб або риб-вірусоносіїв. Виникнення і загострення стоматопапилломатоза сприяють надмірно ущільнені посадки, травмування риб і антисанітарні умови їх утримання. Не виключено наявність якого-то переносника збудника хвороби.

Симптоми. Інкубаційний період не встановлено. На початку хвороби риб розростається шкіра на верхній і нижній щелепах, потім подібні вирости з'являються і на інших ділянках тіла. Розростання поступово збільшуються в обсязі, краю їх стають нерівними, шорсткуватими зі значними і численними пуповидными виростами. Пухлина, яка утворилася білого кольору і зовні нагадує цвітну капусту. Пізніше пухлина стає ясно-коричневої, а потім темної, особливо в області спинної частини тіла. Пухлини некротизируются. У вогнищах некрозу розвиваються різні сапрофітні гриби і бактерії, які ускладнюють перебіг хвороби. У хворих риб різко знижується темп зростання, вгодованість, і вони гинуть.

Патологоанатомічні зміни. На шкірі, плавниках і у внутрішніх органах уражених вугрів, насамперед в печінці та кишечнику, видно характерні розростання фиброэпителиальной тканини.

Патогенез не вивчений.

Лікування не розроблено.

Профілактика та заходи боротьби засновані на ретельному проведення всього комплексу спільних ветеринарно-санітарних, рыбоводно-меліоративних і біотехнологічних заходів, спрямованих на: а) зниження кількості хворих на промислових риб водоймах; б) запобігання занесення разом з рибою збудника хвороби при перевезенні вугрів і в) створення в угреводных господарствах оптимальних умов утримання і годівлі вугрів.

Санітарна оцінка. Збудник стоматопапилломатоза для людини і м'ясоїдних тварин не небезпечний. Рибу з неблагополучного водойми і не має видимих ознак пухлинного поразки допускають в їжу людям у свіжому вигляді або в технологічну переробку (копчення, соління) без обмежень.

Всю рибу, з яскраво вираженими клінічними ознаками ураження (наявність пухлинних разращений по всьому тілу, на щелепах, плавниках інших ділянках), на розсуд ветеринарного лікаря-ихтиопатолога направляють на технічну утилізацію, в корм хутровим звірам або сільськогосподарських тварин в проваренном вигляді.
Погода
 
Форма входа