Вівторок, 19.03.2024, 12:34
   Енциклопедія рибалки 
Меню Сайта
 
Віспа карпів характеризується розростанням епітеліальної тканини шкіри з утворенням на тілі епітелію матово-блакитного кольору. Захворювання зустрічається як у природних водоймах, так і в ставкових господарствах багатьох європейських країн і нашої країни.

Етіологія не з'ясована. Передбачається заразна природа хвороби. Відомі випадки, коли вона переносилася з одного водойми в інший з перевезеної рибою.

Епізоотичні дані. Уражаються головним чином карпи, сазани і їх гібриди, розведені в ставках. В одиничних випадках це захворювання реєструють у в’язя, ляща, корюшки, плітки, карася та інших риб. Хвороба поширена у всіх кліматичних зонах країни.

Найчастіше уражаються двохлітки. Молодь і годовики віспою зазвичай не хворіють. Захворювання проявляється влітку і восени. До осені - періоду облова ставків кількість хворий риби зростає. У зимовий час цей показник зберігається на одному рівні, а навесні серед здорових риб неблагополучного стада знову збільшується кількість хворий риби. Загибель риби спостерігається рідко. При спонтанному перебігу захворювання, без ухвалення необхідних заходів тяжкість захворювання збільшується з року в рік. Цьому також сприяє антисанітарний стан ставків (заростання, заболочування, забруднення), зниження їх проточности, слабка селекційна робота і підбір виробників для нерестової кампанії, недостатня кількість і незбалансованість кормів.

Джерелом зараження є хворі риби. Захворювання поширюється при завезенні в благополучні господарства молоді риб з неблагополучних господарств.

Симптоми. Спочатку у риб з'являються невеликі поодинокі білуваті плями на шкірних покривах тулуба, хвоста, плавників. Потім внаслідок гіперплазії клітин епідермісу шкіра в уражених місцях товщає і утворюються плоскі эпителиомы, які підносяться над поверхнею решти шкірного покриву. При важкій формі хвороби окремі пухлини зливаються, утворюючи суцільний шар товщиною 2 - 4 мм, що покриває всю поверхню тіла. У початковій стадії хвороби эпителиомы мають гладку блискучу поверхню і м'яку консистенцію. При хронічному перебігу хвороби поверхню оспенных утворень стає шорсткою, ущільнюється й набуває тверду консистенцію, що нагадує хрящову тканину. При подальшому розвитку в процес залучається і підлягає м'язова тканина, яка втрачає пружність і інфільтрується рідиною. Кістки скелета розм'якшуються, відбувається його деформація. Патологічних змін внутрішніх органів, як правило, не спостерігається.

Діагноз встановлюють на підставі клінічних і эпизоотологических даних. У початковій стадії оспу необхідно диференціювати від эктопаразитарнык хвороб (триходиноз, хилодонеллез, ихтиофтириоз), при яких на шкірних покривах також з'являється слизовий блакитно-сірий наліт. Однак на відміну від оспенных поразок він має не осередковий, а розлитої характер і покриває майже все тіло. При мікроскопії зіскрібків з шкіри при паразитарних захворюваннях виявляють велику кількість збудників.

Профілактика та заходи боротьби. Проводять комплекс ветеринарно-санітарних і рыбоводно-меліоративних заходів, спрямованих на поліпшення умов середовища проживання риб. Дієвим методом ліквідації й профілактики захворювання є періодичне летование ставків. При недоліку у воді і грунті кальцію ставки систематично вапнують, а в корм риби включають додатково крейда (до 5% добового раціону). При недостатній кормової бази і ущільнених посадках в кормову суміш додають витаминсодержащие компоненти: зелену пасту з луговий і водної рослинності - (до 20% до раціону), гідролізні дріжджі (до 3 - 4% раціону). Покращують селекційно-племінну роботу, що виключає інбридинг і дозволяє одержувати стійке до даного захворювання потомство. Проводять періодичну вибраковування хворих риб з стада, особливо це стосується молочного стада.

На неблагополучні господарства накладають обмеження, і вивіз риб н інші водойми не дозволяють. Сильно уражених віспою риб до вживання в їжу людям не допускають. Її утилізують проваркой і направляють в корм тваринам. В сирому вигляді згодовувати її тваринам не дозволяється.
Погода
 
Форма входа