Вівторок, 19.03.2024, 13:43
   Енциклопедія рибалки 
Меню Сайта
 
Аэромоноз вугрів (прісноводна краснуха) - острозаразная інфекційна хвороба, яка вражає риб у прісноводних природних рибогосподарських водоймах (річках, озерах, водосховищах), а також у спеціалізованих товарних угреводных господарствах і розплідниках. Реєструють її в Італії, Данії, НДР, ФРН і в Скандинавських країнах.

Етіологія. Збудник - бактерія Aeromonas punctata t. sacroviensis. Має вигляд коротких, іноді коккообразных паличок довжиною 0,8 - 2 мкм і шириною 0,5 мкм, обладнана одним полярним жгутиком, який в 3 - 4 рази довше самої клітини. Капсул і суперечка не утворює, грамотрицательна. Температурний оптимум 20', а при 37' бактерія гине через 4 дні. На агарі дає матовий наліт слизово-маслообразной консистенції. В 4 - 5-тижневих культурах з'являється коричневий пігмент. Желатину розріджує лійкою; молоко згортається на 3 - 4-й день; при зростанні на картоплі з'являється сірувато-жовтуватий або коричневий пігмент; в бульйоні дає муть, і на поверхні формується мылообразная плівка; глюкозу, сахарозу сбраживает з утворенням кислоти і газу; іноді виділяє сірководень; факультативний анаероб. Може виживати в середовищах, що містять NaCl в кількості до 0,75%, а гине при концентрації солі близько 4,5%.

Епізоотичні дані. Аэромонозом хворіють тільки вугри всіх вікових груп. Джерело інфекції - хворі риби, їх виділення і трупи загиблих вугрів. Хвороба поширюється внаслідок міграції вугрів з річок в озера й водосховища. Її реєструють у всі сезони року, але у формі епізоотії вона виявляється головним чином у другій половині літа і восени. У цей час спостерігається і найбільша смертність хворих риб.

Симптоми. Хвороба протікає гостро. На початку без видимих клінічних ознак. Вугрі мляво плавають в поверхневих шарах води, тіло їх вигнуте" і вони не реагують на зовнішні подразники - їх навіть можна зловити руками. Хвороба розвивається дуже швидко, тому риба гине раніше, ніж встигають виявитися симптоми хвороби. У подальшій фазі гострого перебігу хвороби риб відбувається геморрагическое запалення шкірного покриву, що переходить у злоякісну плямистість на черевній стороні тіла і в області анального отвору. З розвитком патологічного процесу епідерміс в уражених місцях некротизируется, купуючи біле забарвлення, і поступово злущується, внаслідок чого оголюється м'язова тканина. Риба стає плямистої, з боків і на черевній стороні тіла плями стають довжиною 10 см і більше. Поступово в них поселяються численні бактерії і гриби, в результаті життєдіяльності яких на місці плям утворюються виразки з білими або частково червоними краями, а в центрі виразок видно запалена мускулатура. Вміст виразок складається з серозної рідини з великою кількістю лейкоцитів і еритроцитів.

При згасанні епізоотії хвороба приймає хронічний перебіг, що характеризується появою пухлини і набряклості. Іноді пухлини некротизируются, а потім розкриваються і утворюються виразки, які незабаром зарубцовываются.

Патологоанатомічні зміни виражені у вигляді значних крововиливів в серцеву мускулатуру, геморагічного запалення задньої частини кишечнику і почервоніння задньої частки печінки. У крові хворих вугрів реєструють велика кількість бактерій.

Патогенез не вивчений.
Діагноз встановлюють на підставі эпизоотологических, клінічних даних і результатів бактеріологічного дослідження - виділення збудника. У сумнівних випадках проводять пробу на свідомо здорових вуграх. Їм підшкірно або вводять внутрішньом'язево 1 - 2-добову бульонную культуру збудника в дозі 0,1 - 0,2 мл або емульсію, приготовану з уражених органів хворих риб.

Лікування не розроблено. Однак деякі дослідники висловлюють припущення про можливість використання антибіотиків, які рекомендується застосовувати в спеціалізованих товарних господарствах, організованих на базі закритих і керованих рибогосподарських водойм.

Профілактика та заходи боротьби. Проводять спільні ветеринарно-санітарні, рибоводно-меліоративні та біотехнічні заходи.
Погода
 
Форма входа