Вівторок, 19.03.2024, 07:47
   Енциклопедія рибалки 
Меню Сайта
 

Вибір місця лову сома
Половити невеликих сомиків (від 2 до 5 кг) можна практично у всіх місцях, окрім, мабуть, сильної течії. За умови, що вони взагалі є в річці... вони Зустрічаються і в невеликих ямках. І на досить рівних місцях і навіть на мілководді. При чому ці сомята настільки активні, що примудряються схопити навіть що коливається блешню при швидкій жереховой проводці. Під час останньої поїздки в дельту таке відбувалося не раз і не два, близько 5-6 сомиків спокусилося кастмастерами і шумовими блешнями від Фламінго.
 Що ж стосується великих сомів, то на ділянках з глибиною до метра їх, звичайно ж, не знайти - за ними доведеться вирушати на ями, які мають велику глибину, і нерідко завалені стовбурами старих дерев. Щоб визначити глибокі місця найкраще скористатися ехолотом (навіть найпростіший моделі). Спускаючись за течією або йдучи на двигунові на невеликих обертах, поступово складають карту району, відзначаючи всі западини, перепади глибин і великі ями. Особливу увагу слід звертати на ділянки з виступаючим з води коряжником або обсипалися берега і повалені у воду дерева - глибокі ями якраз і знаходяться поряд з такими місцями. Знайшовши солідну яму, варто відразу обмірити її по колу, подивитися які перепади глибин йдуть на вході і виході, де лежить найбільшу кількість "деревини". Таким чином, знайшовши на прилеглий акваторії всі перспективні місця лову можна переходити до підготовки снастей.
Снасті, приманки, наживки для лову сома
Сом - риба сильна, а з урахуванням можливих розмірів , боротьба після поклевки буде явно не на жарт, а тому і снасті повинні бути не жартівливими. Отже, одна з найбільш важливих речей - вудлище. Краще всього взяти потужне стеклопластиковое, композитне або металеву вудлище довжиною до 3,30 метра, з посиленими кільцями і тестом до 200 грам (мова йде про донної ловлі). Мати вудлище з таким тестом необхідно з тієї причини, що в багатьох ямах протягом тягне навіть 100-120-грамові вантажу. Нерідко вони через півгодини виявляються де-небудь під корінням дерев, а видалити оснастку звідти буває практично неможливо. З цієї причини, щоб чітко зафіксувати її на дні і доводиться ставити вантажу до 200 грам.
Вудлище найкраще оснастити інерційної котушкою (типу "Невська"), мультиплікатором або потужної "м'ясорубкою" 4000-ї або 5000-й серії. У роботі мені найбільше сподобався мультиплікатор - з урахуванням добре налагодженого фрикціони і потужною тяги (діє подібно лебідці) з його допомогою вдавалося досить спокійно вести боротьбу навіть з великими сомами. Плетений шнур при тій же міцності має значно менший діаметр і дозволяє далі кидати оснащення і менше парусит на протязі. Найбільш уживані шнури діаметром 0,4-0,6 мм, хоча при лові трофейних сомів можна поставити і шнур діаметром 0,7-0,8 мм. Гачки краще всього використовувати ковані одинарні, відповідно, досить значних розмірів. Якщо таких у вашому арсеналі не виявилося можна обійтися великими трійниками чи двійниками, але тут вже з трофеєм можна і не впоратися.
 Особливу увагу варто приділити "рибальським дрібниць": застібкам, вертлюжкам - звичайними тут не обійтися, потрібні спеціальні, здатні витримати ривок в 50-60 кг. Оснастка донки досить проста. На котушку намотується шнур, на його кінці кріпиться грузило, а трохи вище нього - повідець з гачком. Можна грузило зробити ковзаючим, тоді на шнур одягається грузило, потім на кінці прив'язується вертлюжок, а вже до нього кріпиться повідець з гачком. Як наживок використовують жаб, різання з риби (бажано червоноперка, жерех, потім вже підлящик).
Крім донної снасті, можна ловити сома на спінінг, використовуючи важкі коливаються блешня, великі джиг-головки з твистерами або виброхвостами довжиною до 15-20 см або пластиковими принадами з внутрішньої огрузкой (наприклад, "Storm" або "Flamingo").
Техніка і тактика лову сома
Після виявлення основних ям можна по черзі обловлювати їх протягом дня. Але, як показала практика, в середині дня наживками і принадами спокушався в основному дрібний сомик. Що ж стосується великих екземплярів, то вони виходили на полювання або на світанку, або на заході, а також вночі.  Закидаємо донки на вході в яму, на виході і власне в саму яму. На різні донки ставимо різні наживки, щоб визначити переваги вусатого гурмана: раптом саме сьогодні замість соковитого жереха перейшов на скрекотух або навпаки. Маючи кілька наживок - завжди маєш більше шансів не потрапити в халепу. На котушках обов'язково включали механізм зворотного обертання (шпулі на "мультах"), так як поклевка у сома така потужна, що, забувши про це, можна було швидко попрощатися з вудкою. Поклевки відбуваються зазвичай раз на 20-30 хвилин, іноді раз в год, іноді, правда, і рідше.
Ловля сома на донку
Сом - донний хижак. Ця прописна істина відома кожному рибалці. Висновок напрошується сам собою: ловити його можна на донку і цілком успішно. Оснастка для лову з дна надзвичайно проста. Важке ковзаюче грузило вагою 100-150 г, залежно від сили течії в обраному місці лову. Рух грузила вниз обмежується потужним силовим вертлюжком, до якого прив'язаний товстий міцний повідець з плетеними волосіні, а ще краще - з тонкого плетеного металевого троса.
Гачок товстий, гострий і надміцний. Розмір його вибирається в залежності від величини насадки та передбачуваної видобутку. Основна лісочка береться теж плетена і досить міцна.
Для застосування таких оснасток вудлище знадобиться відповідну: морського типу, розраховане на боротьбу з потужною великою рибою. Оснастити його краще всього потужним надійним мультиплікатором. Тільки така снасть дасть вам всі козирі в боротьбі з могутньою рибою. На жаль, більшість рибалок, відправляючись на полювання за сомом, не до кінця усвідомлюють те, з яким суперником доведеться мати справу. Звідси і зламані вудлища, і зрізані зуби шестерінок в котушках, і збиті в кров пальці з допомогою знаменитої "Невської", обривки лісок, розламані застібки і важкі тиради ненормативної лексики в адреса непокірної риби.
До лову великого сома слід підходити з усією відповідальністю. Кожен елемент снасті повинен бути перевірений і перепроверен. При всьому вищесказаному захоплюватися відвертою грубятиной не слід. Незважаючи на всю свою всеїдність, сом рідко бере насадку на грубій незграбною снасті. Що стосується вибору місця для лову донкою, подобалося одне: постарайтеся вибрати точку лову так, щоб обловлювати бездоганне звернення з вудкою, а в останній стадії боротьби - безпомилкові дії по вилученню трофею з рідній стихії. Перед тим як малювати принади боротьби, варто приділити увагу техніці ловлі сома донної вудкою.
Насадка для лову сома може поширений варіант - жаба, насаджена на гачок за задню лапу. Непогано працює живець, з яких поза конкуренцією жерешок, язь, щуренок або чехоня. Можна використовувати і різання - філе з боку свіжої риби. З осені успішно застосовуються пташині (вороніни) потрухи, підкопчені над багаттям (на гачку тримаються на смерть, залучають сома з великої відстані). Навесні відмінно працює пучок кожушків або жорстких лугових черв'яків.
У розпал літньої спеки рибалки з неодмінною успіхом ловлять сома на шматочок господарського мила . Мабуть, запах жирів, з яких воно зварено, привертає сома безвідмовно. Найкращий час лову сома на донку - зорі, рано вранці і увечері. Часто буває так що вранці риба бере, а ввечері, немов зірвавшись з ланцюга, не дає жабеняті спокійно на гачку посидіти. Великі досвідчені соми нерідко атакують приманку вже в темряві, особливо це характерно для літніх полювань "усатого" за чехонью.
При лові з човна неодмінна правило - дотримання тиші. Сом - досить обережний хижак. Неприпустимо і рискання човна на якорях, що приводить до подергиванию, протаскиванию приманок. Часто найбільш голодний і великий сом спочатку ледь помітно пробує насадку і тільки в тому випадку, якщо нічого підозрілого не виявлено, бере її остаточно.
Період "дегустації" може тривати до півгодини, так що поспішати з підсічкою не варто. Навіть після потужної широкої потяжки варто, зціпивши зуби, почекати кілька секунд, тільки після цього підсікати. Сом рідко кидає насадку, і якщо поклевка перейшла в потяжку, вже півсправи зроблено. Після підсічки настає сама відповідальна фаза боротьби - вываживание. Спочатку потрібно намагатися визначити розмір схопили насадку сома. Справа це не просте.
Все-таки у страху очі великі, і деколи 20-кілограмовий сом здається гігантським. З іншого боку, нерідко дуже великий сом в перші хвилини поводиться досить струнко і навіть йде в бік човни. Але в останній момент картина може змінитися до невпізнання. Навичка приходить з досвідом. І все-таки, прикинувши, з ким доведеться мати справу, постарайтеся оцінити обстановку і спланувати подальші дії. Відірвавши рибу від дна, на яке вона прагне всіма силами (це улюблений прийом сома), необхідно не дозволити їй піти у корчі, якщо вони є поблизу.
Небезпечно так же, коли вусатий хижак прямуй до берег, а ось подорож у бік русла, на протязі, приветствуется - риба швидше втомиться, так і у рибалки більше можливості для маневру. Нерідко великий сом лягає на дно і не вдається відірвати його навіть при критичних навантажень на снасть. У такій ситуації варто пошуміти, постукати по човні ніж щось твердим, стукнути кілька разів по зігнутого хлысту вудилища. Сом шуму не терпить і, швидше за все, заворушиться і рушить з місця. Боротьба з великим сомом вимагає великої витривалості і фізичних сил. Полегшити виживання зможе спеціальний сомовий пояс в піноли якого вставляється рукоять вудилища.

При виважуванні навантаження розподіляється на поперек і стегна рибалки. Поступово стомлюючи сома, форсувати вываживание до граничних навантажень снасті не варто - прикро в суєті втратити гідний трофей. Нарешті з води з'являється відрізок волосіні, покритий слизом, і піднімається рясна група дрібних міхурів - явна ознака швидкої появи сома на поверхні. Останні зусилля, і "вусатий" з'являється у всій красі.
Головне - з незвички не розгубитися,  з великим сомом легше боротися удвох.

Сом
Погода
 
Форма входа