Вівторок, 19.03.2024, 08:53
   Енциклопедія рибалки 
Меню Сайта
 
Дуже гарною снастью  взимку для лову хижака є зимова жерлица (щупаковка). Розставив кілька жерлиц і можеш відпочивати або сидіти поруч рибалити на блешню. Зимова жерлица яскравими прапорцями дасть знати рибаку про що риба клюнула та своєчасно відреагувати. Найчастіше при відсутності поклевок доводиться міняти місце лову. При пошуку риби, загорнені рибалки з буром і снастями можуть долати до 7-8 км в день. Звідси виникає необхідність про полегшення і зручність снастей. Зимова жерлица повинна бути легкою і зручною у використанні, щоб рибак не витрачати багато сил і часу при зміні місця лову. Конструкції її різноманітні, але загальний принцип побудови один.

Зимова жерлица складається зі стійки (короткого вудлища), котушки, пружинного фіксатора з прапорцем, ліски, грузила і повідця з гачком. Їх продають у будь-яких рибальських магазинах.

Багато рибалок воліють виготовляти самі з підручного матеріалу. Нижче наводжу один простий спосіб виготовлення даної снасті.

Вудлище або стійку роблять з алюмінієвої трубки, довжиною не більше 400 мм. Така зимова жерлица має один недолік - на морозі до неї примерзають руки. Вирішити цю проблему можна обмотавши місце хвата фланелевою тканиною, закріпивши по краях ізоляційною стрічкою або хомутами. У нижній кінець стійки вставляємо загострений штир, необхідний для закріплення вудлища в снігу близько лунки. На інший кінець кріплять сталеву смужку (пружинний сигналізатор) гумовою трубкою або ізоляційною стрічкою. Цю смужку бажано оцинковати  або одягнути на неї кембрик, щоб захистити від корозії. На кінчик сигналізатора прив'язується або приклеюється сигнальний прапорець. Він може бути різної форми та кольору, але обов'язково добре видно з далека, так як рибак знаходиться в стороні від жерлицы. Кінець сталевої  смужки близько прапорця загинають, щоб його можна було зачепити за рукоятку котушки. Загин робиться таким чином, щоб живець не расфиксировал її, а хижак спокійно це зробив. Це регулюється ще в будинку вручну.

Котушку простіше купити в рибальському магазині, тому що виготовити її дуже складно. Нам підійде сама елементарна і дешева. До стійки котушка кріпиться хомутами. Їх можна виготовити з нержавіючої сталі. Решта оснащення зимової жерлицы купується в магазині. На котушку намотується лісочка перетином 0,3-0,5 мм. Довжина її підбирається таким чином, щоб вона перевищувала найглибше місце водойми на 2-3 м . На кінець волосіні кріпиться грузило і повідець з гачком. Гачки застосовуються різноманітних видів залежно від виду передбачуваної видобутку.

У використанні зимова жерлица дуже проста. Взимку хижаки тримаються біля дна, тому їх ловити необхідно там же. Для початку бурим лунку і поруч гострим кінцем встромляємо жерлицю в сніг. Потім на гачок насаджуємо живця і опускаємо у воду. Котушку відпускаємо поки грузило не торкнеться дна. Як тільки цього домоглися обертаємо котушку на 3-4 оберти  у зворотню сторону, згинаємо пружинний фіксатор і кріпимо його загнутий кінець за рукоятку. Ось тепер зимова жерлица переведена в бойове чергування. У самому кінці лунку необхідно засипати снігом, щоб виключити замерзання волосіні і заховати отвір під льоду від хижака. Як тільки риба схопить живця, вона потягне волосінь і прокрутит котушку. У цей момент спрацьовує фіксатор. Рибак бачить нахили сигнального прапорця. Це і є момент поклевки. Тепер головне дати хижакові заковтнути живця і акуратно підсікти його.
Щупаковка Щупаковка
Погода
 
Форма входа