Вівторок, 19.03.2024, 13:19
   Енциклопедія рибалки 
Меню Сайта
 
Товстолоби представлені трьома видами:білий (або звичайний) товстолобик (лат. Hypophthalmichthys molitrix);строкатий товстолобик - жерех (лат. Aristichthys nobilis);гібридний товстолобик.
Білий товстолобик - стайна прісноводна риба середніх розмірів, вага голови якого становить 15-20%. Строкатий товстолобик відрізняється від білого більш темним фарбуванням (вага голови 45-55%), більш різноманітним харчуванням і більш швидким зростанням. Гібридний товстолобик зберіг візуальні ознаки білого (невелика голова, світлий колір) і темпи зростання строкатого, а також більш стійкий до низьких температур

За допомогою свого цедильного ротового апарату, товстолобик профільтровує від детриту зацветшую, зелену і каламутну воду. Тому, що б у ставку була прозора вода, крім фільтруючої системи, у водойму запускають товстолобика. Але чистокровних білих товстолобиків вже практично не залишилося. Зараз практично скрізь можна зустріти строкатий і гібридні  види.

Досягає довжини тіла до 1 м, а маси 20 - 25 кг. Наявність товстолобика у водоймах здатна підвищити рибопродуктівность рибних господарств практично в 2 рази. Цей вид риби один з основних об'єктів ставкового промислового вирощування і розведення риби. У природніх водоймах у разі зариблення є промисловою рибою.

За смаковими якостями м'ясо товстолобиків жирне, ніжне і смачне, може бути цінним об'єктом дієтичного харчування. Можна вживати свіжого і замороженого нежирного коропа і товстолобика при захворюваннях шлунково-кишкового тракту при дієтичному харчуванні (при щадній дієті). Здавна цінується карась, короп, товстолобик, як джерело повноцінного білка і вітамінів в живленні.

Товстолобик єдина прісноводна риба, яка містить такий же жир, як і у морських риб - зменшує кількість холестерину в крові. Існує як інтенсивна дієта товстолобиком (вживати близько 1 кг в день), так і щадна дієта (протягом 2 тижнів), при яких відбувається зниження кров'яного тиску і зменшення рівня холестерину в крові.

М'ясо строкатого товстолобика краще, ніж білого. М'ясо його за смаковими якостями дещо гірше, ніж у білого амура. Містить від 4,5 до 23,5% жиру, середня кількість - 8,3-13,1%. Жирність збільшується у міру збільшення розмірів риби. М'ясо товстолобика добре підходить для приготування котлет. Товстолобик гарний так само в смаженому і тушкованому вигляді. Для смаження використовують рибу з соковитим, ніжним, легко деформирующимся м'ясом. М'ясо толстолобика - саме таке. Особливо смачним вважається балик з товстолобика.

М'ясо товстолобика ніжне і жирне, тому підходить також для запікання в духовці, приготування на пару. Товстолоби бувають зовсім дрібні (близько 300гм), тоді у них багато кісток. Великі рибини (до 2-3 кг) містять менше кісток. З такої рибини можна приготувати хороші шматки філе, які маринують, панірують і обсмажити на маслі.
Місця проживання

Вид широко акліматизований в європейській частині. Зимує в глибоких ямах і в глибокому сні. Обидва види є рибами середнього розміру, так що тримати його можна в невеликих ставках.

Товстолобик для життя вибирає ділянки з мулистим дном і м'якою рослинністю. Глибина в таких місцях зазвичай не перевищує 3-3,5 м. На світанку і на заході товстолобик підходить до берега, а вдень йдуть подалі від берега. У місцях відкритої води товстолоби тримаються на піщаних мілинах і плесах зі слабкою течією. У невеликих водоймах, де чисельність товстолобика велика, а корма недостатньо, ловити його можна з початку травня до середини вересня.
Корм і харчування

Білий товстолобик харчується мікроскопічними водоростями - фітопланктоном, тому ця риба є прекрасним мелиоратором водойм. У строкатого товстолобика більш різноманітне харчування, в якому крім фітопланктону і детриту присутній зоопланктон (джерело протеїну і білка). Ось тому строкатий товстолобик зростає швидше білого. Гібридний товстолобик займає проміжне положення за характером харчування: може харчуватися фітопланктоном і зоопланктоном.

У харчовому раціоні товстолобик не конкурує білим амуром, а вдало доповнює його. Так як строкатий товстолобик воліє зоопланктон, то з цього компоненту природної їжі він складає конкуренцію карпу. Це треба враховувати при їх сумісному вирощуванні. Він споживає також і розсипні штучні корму.
Розмноження і нерест

Статевозрілим стає у віці 3-5 років, при довжині тіла 50 см. Спосіб розмноження схожий з білим амуром. Нерест здійснює після досягнення температури води 18-20°C в травні-червні.

Ікра плаваюча.  Ікра пелагическая, у воді набухає й збільшується в розмірах і розвивається. Плодючість висока - у великих виробників масою понад 20 кг - до 3 мільйонів, у ставкових риб масою до 8 кг - до 1 мільйона ікринок.

Ловити товстолобика можна з початку травня до середини вересня. У водоймах, де рясніє фітопланктон, ловити товстолобика можна тільки в періоди, коли температура води вище 19 - 20 °С. В період максимальної активності товстолобика при температурі води 22-26°С, риба байдужа до штучної підгодовування та насадок і зловити її можна лише випадково.

Способи ловлі товстолобика
Досить часто товстолоби трапляються і на насадки донних вудок, підняті над дном. Особливо популярна за кордоном ловля на піднесені бойли, запропоновані на волосяний оснащенні. При цьому доцільно застосовувати середні, не надто важкі коропові снасті (лісочка - 0,25-0,30 мм). При виведенні товстолобик може виявитися дуже затятим супротивником, якщо відразу не вдасться взяти його "напролом".

Перш ніж розповісти про снасті, наживках та особливості подачі снасті, необхідно відзначити особливості товстолобика. Якщо зовні порівняти товстолобика з іншими рибами, то одразу привертає увагу особливе положення його рота, що визначає особливості харчування цієї риби. Нижня щелепа набагато більше верхній, задерта високо вгору. Зрозуміло, що для того щоб взяти насадку з дна товстолобу необхідно прийняти перпендикулярний положення по відношенню до дна, що він зробити не може. З відомих мені видів риб так харчується тільки лящ. Стало ясно, що ловити товстолобика з дна навряд чи вийде і я використав ловлю риби поплавковою вудкою. Спостереження за харчування товстолобика у поверхні води пояснили, чому у нього саме така будова. Товстолобик найчастіше збирає з поверхні води планктон і різний плаваючий корм, підпливаючи знизу і фільтруючи воду. Ці спостереження і зроблені на їх основі висновки привели мене до перших позитивних результатів.

Поплавочна снасть.

Перший товстолобик був спійманий саме на цю снасть, яку докладно описувати не буду, оскільки вона практично стандартна Карпова для далекого закидання, єдине, що вибирати поплавець для лову товстолобика необхідно прозорий. Звичайні коропові поплавці лякають товстолобика і глибину необхідно робити більше, а буває, що годується риба не глибше 10-15 см від поверхні. Якщо у водоймі по поверхні плавають очеретинки, різні палички і т.п., то можна використовувати поплавці з бальзи, ті ж сухі палички очерету, але є одна особливість. Поплавець з антеною не повинен стояти вертикально! Товстолобика насторожує той факт, що всі гілки і очеретинки плавають на поверхні водойми горизонтально, а положення вашого сигналізатора поклевки відрізняється. Необхідно кріпити його так, що б він знаходився в горизонтальній площині. Я використовую два варіанти поплавців: перший - це довгастий веретенообразный пінопластовий поплавець, огруженный знизу кількома дробинками. Верхня частина поплавця пофарбована в помітний на відстані колір, а нижня частина, що знаходиться у воді. Хочу звернути вашу увагу, що захисний колір не завжди означає колір води, особливо при лові поверху. Риба спостерігає за кормом знизу і бачить всі предмети на тлі неба. З цієї причини нижню частину поплавця фарбую або світло-блакитний колір (для ясною і сонячної погоди), є також сірі і білі поплавці. Другий варіант - це звичайні поплавці з не дуже помітною антеною, в яких волосінь пропускаю через кембрик на антені і огружаю так, що б вони не вставали, а лежали на поверхні води.


Снасті для лову на поверхні

Якщо товстолобик годується поверху, то подавати насадку йому потрібно так, що б вона плавала безпосередньо на поверхні води. Для цього використовую водоналивний кульку або поплавці Сбирулино, повідець з непомітною волосіні 0,25-0,3 мм довжиною 1-1,5 м. При виборі насадки для лову на поплавок і зверху необхідно керуватися тим, чим годують у даному водоймі рибу, якщо він хазяйський. Я часто використовую простий хлібний мякишь, корочку хліба, рідше консервовану кукурудзу. Одягаючи хлібний мякишь на гачок, не потрібно скачувати його в кульку, просто протягніть його на гачок і міцно прикріпити хліб до цівці пальцями. Це дуже важливий момент! На гачку хлібний мякишь повинен бути м'яким, об'ємним і пухнастим - ніби він уже давно плаває у воді і розмок. Використовуючи при лові поверху хлібну корочку в якості насадки, так само є рекомендації. По-перше, краще всього використовувати м'які французькі булочки і хліб, одягаючи його на гачок необхідно двічі проколоти кірку. Спочатку проколіть гачком кірку з боку м'якоті, піднімаємо гачок вгору, розгортаємо так що б жало гачка дивилися вниз на скоринку та знову голку. Таким чином кірка краще тримається на гачку при забросе. Розмір використовуваної скоринки не повинен бути дуже маленьким, оскільки поки підійде товстолобик, його може об’їсти дрібна риба: краснопірка, карасік, плотва і верховодка.

Зі свого досвіду скажу чесно, що затримання товстолобиків на поплавочні снасті поверху були досить рідкісними і проблематичні. Товстолоби спіймані цими способами не перевищували 2 кг, а великий товстолобик мені не попадався, до того, як я не перейшов на ловлю з дна на плаваючі насадки з їжею.

Донна ловля.

Першою вудкою, якої я почав спеціалізовано ловити товстолобика була та сама снасть, яку я побачив на відео - це "паличка товстолоба". Сенс цієї роботи снасті враховує всі особливості будови рота цієї риби та особливості її харчування. Підгодовуванням, привадой і насадкою служить Технопланктон - це продукт, розроблений для лову різної риби. Він виглядає як "бочонок" з спресованого підгодовуванням, уздовж осі -отвір для кріплення на "Паличці товстолоба". Для товстолобика, технопланктон світлого кольору, на упаковці написано для якої риби він призначений: товстолоб, білий амур, короп або сом. Я користувався тільки для товстолоба і коропа.  Розмокає в стоячій воді мин.30-40, а на річці зовсім швидко. Про снасті:

Для лову на поплавок, необхідно міцне вудлище до 3-4 м, лісочка 0,5-0,6 мм, поплавець, який зможе триматися на плаву з вантажем і технопланктоном, міцна безинерционная котушка і зверніть увагу на якість гачків - товстолобик дуже сильна риба. Технопланктон має нейтральну плавучість, при размокании частинки корму осідають на дно і гачки перебувають у товщі прикормочной доріжки.

Другий варіант: можна скористатися міцною спінінгової вудкою. Особливістю цього варіанту лову є плаваючі над дном гачках. Цього домагаються з допомогою нанизаних на гачки пінопластових кульок:

Частинки технопланктона піднімаються вгору, залучають товстолобика і плаваючі гачки легко доступні рибі. Є у продажі пінопластові кульки з різними ароматами, але на товстолоба я ароматизаторами не користуюся.

. На рахунок повідців: обов'язково м'яка і міцна мережі (для карпової ловлі)!
У торгових точках продаються готові комплекти для лову на цю снасть. У них входять: вантаж, пов'язана поличка товстолоба, поплавець і 3 бочонка технопланктона.

І нарешті самої своєї робочої вудкою на товстолобика я б назвав пружину. Цю снасть ми придумали разом з товаришем, під час лову білого амура і досягли максимальних уловів. Це щось середнє між ловом фідером з годівницею-пружиною і паличкою товстолобика.

У пружину забивається будь-яка пухка ростительная підгодовування розміром приблизно з кулак. При забросе гачки з пінопластовим кулькою злегка вставляються в підгодовування, для того що б під час закидання повідці не поплуталися. Можна використовувати від 1 до 5 крючків, але при цьому шанс сплутати всю снасть прямо пропорційний кількості крючків. Оптимально я використовую 1-3 гачка. Краще всього використовувати прикормочные суміші у складі яких є легкі, плаваючі частинки, які при размокании піднімаються з дна вгору. Такі підгодовування у вітчизняних виробників я не зустрічав, а імпортні коштують дуже дорого. Довелося виходити з положення, в результаті було придумано наступне: всередину пружини вставляю половину таблетки "Альказельцера", тільки без ароматичних добавок. 3d стискає всі підгодовуванням і при попаданні у воду таблетка починає "вирувати" всередині підгодовування. Що утворилися бульбашки від розчинення таблетки піднімають частинки підгодовування вгору, утворюючи привабливий стовп, до якого підходить товстолобик і засмоктує разом з розташованими в ній гачками. Під час лову на цю снасть і на паличку товстолоба в 90% випадках гачок засікає саме нижню губу товстолобика, що свідчить про правильність побудови всі снасті.


Ще кілька корисних порад: товстолобик дуже сильна риба. Недооцінювати її не можна! Всі снасті: вудлища, ліски, вертлюжків і застібки, особливо гачки повинні бути високої якості. Обов'язково відпускайте фрикційне гальмо котушок або використовуйте бей-транер, що б риба могла безперешкодно змотувати волосінь до вашої підсічки. Виважування товстолобика вимагає сміливості і вправності. Рідко коли товстолобика, особливо великого вдається завести в сачок з першого разу. Багато використовують багри.

Товстолобик
Погода
 
Форма входа