П`ятниця, 19.04.2024, 03:02
   Енциклопедія рибалки 
Меню Сайта
 
Филометроидоз карпів - гельминтозное захворювання карпов, сазанів і їх гібридів, що викликається нематодою Philometroides lusiana з сем. Philimetridae. Статевозрілі гельмінти локалізуються в м'язової тканини, чешуйных кишеньках, рідше в порожнині тіла, а личинкові стадії - у внутрішніх органах (печінці, нирках, плавальному міхурі, гонадах). Хвороба проявляється запалення печінки, плавального міхура, нирок і супроводжується загальної інтоксикацією.

Збудник. Статевозрілі самки рожево-червоного кольору, що досягають 80 - 125 мм довжини і 0,8 - 1 мм товщини. Кутикула покрита сосочками білого кольору. Головний кінець конусоподібний, має чотири невеликі горбки, між якими знаходиться ротовий отвір. Далі йде ротова капсула, короткий стравохід і кишечник, сліпо закінчується на кінці тіла. На хвостовому кінці також є чотири невеликих сосочка. Порожнина тіла самки заповнена мешковидной маткою, що містить яйця розміром 0,032 - 0,042 мм. Яєчники подовжено-овальної форми, розташовані в передній і задній частині тіла. Самки живородящі. Самці локалізуються в стінці плавального міхура, після в області нирок і гонад. Довжина їх від 2,9 до 3,5 мм, а ширина - 0,035 - 0,046 мм, білуватого кольору, поверхню тіла гладка. На задньому кінці розташований колулятивный апарат, що складається з двох рівних спікули 0,17 - 0,25 мм довжини, і рулька 0,048 - 0,060 мм довжини.

Розвиток збудника відбувається за участю проміжних господарів рачків циклопів. Статевозрілі самки, що локалізуються в чешуйных кишеньках, м'язової тканини карпов, навесні при досягненні температури води 16 18'С починають виділяти личинок і инвазируют водойми. Після виділення личинок самка відмирає. Личинки шиловидной форми, довжиною 0,3 - 0,5 мм. У водоймах вони залишаються життєздатними до 8 - 10 днів. Подальший розвиток личинок відбувається в організмі циклопів: Cyclops strenuus, Acanthocyclops viridis, Macrocyclops albidus, Eucyclops serrulatus, ТОБТО marcuroides var. denticulatus та ін. Рачки заковтують личинок, які в порожнині їх тіла двічі линяють (на 3 - 4-й і 7 - 8-й день) і до 9 - 10-му дня досягають інвазивної стадії. Карпи заражаються филометроидозом, захоплюючи циклопів, інвазованих личинками збудника. Личинки з рачками потрапляють в кишечник, пронизують його стінку, проникають в порожнину тіла і мігрують в печінку, нирки, гонади, де на 13 - 15-й день здійснюють третю линяння. Потім вони впроваджуються в стінку плавального міхура і на 18 - 21-й день линяють і четвертий раз. До 35 - 40-му дня завершується формування молодих самок і самців, відбувається запліднення самок. Останні з плавального міхура мігрують в м'язову тканину, в чешуйные кишеньки і залишаються в них до весни наступного року, де досягають статевозрілих стадії. Повний життєвий цикл филометроидесов завершується: самок 11 - 12 міс, а самців - за 13 - 14 міс.

Епізоотичні дані. Хвороба поширена в усіх зонах карповодства, реєструють її як у ставкових господарствах, так і в природних водоймах. Захворювання зазвичай починає проявлятися в травні або червні, то за висить від температурного режиму води. Хворіють тільки карпи, сазани і їх гібриди. Мальки заражаються з 7 - 8-денного віку при переході їх на харчування зоопланктоном. Екстенсивність і інтенсивність інвазії наростають з травня по липень. Наприкінці липня зараженість може досягати 80 - 90% при інтенсивності 7 - 12 личинок гельмінта і більше. Інтенсивно заражені мальки гинуть. Масова загибель серед них наголошується в 2 - 3-тижневому віці (у червні - липні). Найбільша екстенсивність зараження (90 - 100%) при високій інтенсивності (40 - 50) гельмінтів відзначається серед карпов двухлетков і трехлетков. У риб старших вікових груп - виробників екстенсивність інвазії буває більш високою, але інтенсивність зараження дещо знижується. Восени і взимку зараження не відбувається. Риби, заразившись в літній період, залишаються инвазированными протягом всього зим нього періоду до весни наступного року. В умовах тепловодних господарств і при наявності постійного проживання проміжних господарів - циклопів - терміни розвитку збудника коротшають до 6 міс, тому зараження филомстроидозом може відбуватися і в інші сезони року. Те ж саме і в господарствах на термальних водах. Джерелом зараження є заражені перезимовавшие риби, а також риби, що містяться в головних і водопостачальних ставках. З потоком води в нижележащие ставки можуть заходити заражені риби і заноситися інвазовані циклопи.

Інвазованих риб вирощують до товарної ваги в ставках, розташованих останніми за водотоку при залежною системі водопостачання. Це виключає занос інвазії в інші ставки. В неблагополучних господарствах для дегельмінтизації виробників і ремонтного молодняку навесні перед нерестом застосовують дитразин-цитрат або локсуран (виробникам антгельмінтик вводять перорально, а ремонтному молодняку - перорально або внутрішньочеревно) в лозі 0,3 г/кг маси у формі 30%-ного водяного розчину при внутрiшньоочеревинному введення в дозі 0,4 г/кг маси у формі 40%-ного водяного розчину при пероральному введення. Дитразин ветеринарний призначають відповідно а формі 20 і 30%-ного розчину. Лікувальна доза препарату залежить від способу введення. При пероральному введення досить 0,3 г/кг дитразина ветеринарного, а при внутрiшньоочеревинному введення - 0,2 г/кг. Дегельмінтизацію виробників і ремонту карпа одним із зазначених препаратів виробляють двічі з інтервалом 7 - 8 днів навесні за 2 - 3 тижні до нересту при температурі води не нижче 16 - 17 'С, а восени при температурі води не нижче 15 - 16 'С.

Для оздоровлення молочного стада від филометроидоза і запобігання реинвазии застосовують біологічний метод, який полягає в трьох- або чотириразовою зміну води в ставках у весняний період. Здійснюється це таким чином. Після розвантаження маточного зимовального ставка виробників поділяють по підлозі і пересаджують у вільні нерестові ставки або звільнені зимувальні, попередньо заповнивши їх невеликою кількістю води. Самок і самців містять окремо. У таких ставках вода навесні прогрівається швидше - 17 - 18 'С, самки гельмінтів у риб дозрівають і виділяють личинок. З урахуванням терміну розвитку личинок в організмі циклопів до інвазивної стадії (8 - 10 днів) виробників витримують в такій воді ставка не більше 5–6 днів. Воду потім з ставка спускають з водою виносяться інвазовані проміжні господарі. Ставок відразу ж заповнюють свіжою водою. До нерестової періоду проводять 2 - 3 зміни води для виробників. За 2 - 3 тижні виробники звільняться від гельмінтів і повторне зараження їх (рєїнвазія) допущено не буде. Це дає можливість використовувати на нерест вже оздоровлених виробників.

Розроблено метод групового дегельмінтизації карпов лікувальним гранульованим кормом з нилвермом. Лікувальний корм виготовляють на комбікормових заводах, включаючи препарат під влагоустойчивые гранули. В лікувальний корм додають нилверм в дозі 0,5 г/кг. Задають такий корм 2 - 3 дні поспіль за нормами, прийнятим у рибництві. Можна проводити преимагинальную дегельмінтизацію навесні і в літній час - при наростанні зараженості личинками, а також в серпні або вересні, але за умови, що температура води не нижче 20 - 22 С. Це забезпечує повне поїдання лікувального корми і надійний лікувальний ефект від застосування нилверма.

Проводять заходи по недопущенню занесення інвазії в господарство з головних і інших водопостачальних джерел. На водоподающих спорудах встановлюють загороджувальні ґрати й пісочно-гравійні фільтри. Суворо контролюють перевезення риби і завезення риби в господарство. При неблагополуччя господарства забороняють вирощування коропа в головних і водопостачальних ставках.
Погода
 
Форма входа