Вівторок, 19.03.2024, 09:47
   Енциклопедія рибалки 
Меню Сайта
 
На думку багатьох рибалок короп - найрозумніша прісноводна риба. Інші стверджують, що сама дурна. Думаю, що і ті й інші праві. У тих країнах, де цей вид за своєю популярністю серед рибалок займає далеко не перше місце, наприклад, в Америці та Канаді, його легко зловити. В річках континентальних країн, таких як Іспанія, вони йдуть на гачок з завзятістю самогубці,  читач легко може переконатися сам.

Так чому ж вони вважаються настільки розумними в інших місцях, наприклад, в Англії і Голландії? Ймовірно, тому, що в цих країнах короп і щука - найбільші риби і тому користуються великою увагою. Якщо американці і канадці стикаються з великою кількістю хижаків і концентрують свою увагу на ловлі великих, люто протистоячи  риб, майже по всій Європі на чолі цього списку стоять короп і щука.

За останні тридцять років саме в Англії короп користувався найбільшою увагою. До цього він вважався практично невловимою рибою, так як наявні в розпорядженні рибалок снасті рідко дозволяли витягнути його на берег, навіть якщо він попадався на гачок. Лише невелика група ентузіастів змогла досягти певного прогресу. І тільки в 1952 році, коли Річард Уокер, провідник англійських рибалок, розробив збірне бамбукове вудилище, досить міцне для лову великих коропів, у цій справі намітився значний прорив, В тому році він практично подвоїв англійська рекорд, піймавши в Хиафорд-ширше в крихітному ставку площею трохи більше гектара рибу вагою 20 кілограмів. Раптово великий короп став помітним, і перемога Уокера збудила масову симпатію до карпа, яка не згасла і до наших днів. Карпа стали розселяти у все більшу кількість водойм, і зараз не проходить і тижня, щоб хто-небудь не зловив карпа більше кілограмів.

І той факт, що чим більше людей ловлять карпа, тим важче стає його зловити, стає незаперечним. Хоча я жодною мірою не вважаю себе спеціалістом по лову коропа, в цій справі у мене теж є свій досвід. Одного разу мені довелося рибалити на озері, де мешкав короп, якого ніхто раніше не ловив. Використовуючи прості методи лову на поплавкову снасть і кукурудзу, я вловив майже 40 кілограмів карпа приблизно по 2 кілограми кожен. Наступний раз, коли я ловив там на кукурудзу, мені вдалося зловити набагато менше риби, а після декількох візитів риба майже перестала брати на цю принаду.

Той факт, що короп запекло бореться за своє життя і може досягати досить великих розмірів, зробило його популярним об'єктом спортивної ловлі у багатьох частинах Європи.

Як нерозумно це не звучало, але можна припустити, що всі  карпи в цьому озері переконалися на власному досвіді, що кукурудза означає неприємності, або залишилися особи були налякані реакцією своїх спійманих побратимів. Я вважаю, що саме так все і сталося, і думаю, що багато фахівців з карпу в моїй країні теж зі мною погодяться.

Вся історія спортивної риболовлі підтверджує це. У минулому один з найбільш простих методів полягав у використанні плаваючою кірки хліба, яку короп ковтала разом і з задоволенням. Після упіймання першої особи інші починали тикати в хлібну кірку носом, захоплюючи тільки маленькі отломившиеся від неї крихти. Рибалки починають ловлю з маленькою скоринки, прикріпленою до більшого шматка з гачком в першій насадці. Деякий час цей метод спрацьовує, поки короп не«розкусить»цей трюк. Тому слід визнати той факт, що короп, особливо великий, володіє здатністю "запамятовувати", на яку насадку він був спійманий, і зберігати в пам'яті надовго. Я не можу згадати будь-який інший вид риб, здатний на це.

Інша складність пов'язана з тим, що карп дуже насторожено ставиться до кінцевого розділу снасті. Помічено, наприклад, що, подсасивая насадку, короп може виявити пружну нейлонову монофильную волосінь, підняти тривогу і відригнути насадку. Раніше вважалося, що карп не бере насадку, так як бачить товсту волосінь, однак Річард Уокер довів помилковість цієї думки. Він добивався поклевки, використовуючи плетені волосіні, які набагато товщі і помітніше монофильных. Різниця полягала в гнучкості плетеними волосіні, завдяки якій короп смокче насадку і нічого не лякається.

Це всього лише кілька прикладів, маленьких шматочків мозаїки, з яких складається величезна картина 30-літньої історії розвитку лову коропа. Тут не можливо розповісти про неї у всіх подробицях, проте слід підвести дещо які підсумки.

Оснастка "волосок"

Рибалкам протистоїть риба, яка швидко розпізнає насадки та кінцеві оснащення. Їм доводиться вчитися обманювати карпа з допомогою нових насадок і снастей і, щоб залишитися у виграші, винаходити нові трюки у міру того, як їх супротивник стає все розумніший. Деякі особини цієї риби, що населяли невеликий ставок у Хиафордшире в 50-х роках, все ще живуть там, через 50 років. У багатьох водоймах, заселених цим видом з тих часів, все ще водиться той самий короп.

Для стислості я змушений перестрибнути через року і змалювати нинішню ситуацію. Я розповім про сучасні способи і стоять за ними міркуваннях, починаючи, можливо, з самого великого кроку в ловлі  коропа - винаходи методу, званого "волосок" (hair rig).

Насадки прив'язуються до гачка на короткому повідку з монофильной волосіні міцністю, скажімо, півкіло, хоча, як зараз відомо, для цього годяться і більш міцні волосіні. Ця полохлива риба поступово обсмоктує насадку і не знаходить причин для занепокоєння.

Багато подібних шматочків цієї насадки закидалися рибалками у воду, і наш короп вже брав їх, засмоктуючи в рот, кроша своїми потужними глотковими зубами і ковтати. Далі за насадками слід гачок. В мозку риби звучить сигнал тривоги, і в цей же момент рибалка зауважує поклевку. Вважайте, що риба вже ваша.

Оснастка "повзунок"

Досить часто "волосок" використовується в комбінації з бегуноком", ще одним блискучим винаходом, повністю спростовує початкове думку про те, що кінцева снасть повинна бути виключно чутливою. Чутливим є "волосок", що спокушає карпа взяти насадку.

Рибалки уважно вивчили мозок коропа і з подивом виявили, що він не досконалий. Ці створення безсумнівно розумні, але можуть "думати" одночасно лише про одну річ. Як з'ясувалося, якщо короп взяв насадку, уколовся в  гачок і одночасно зіткнувся з величезним опором важкого свинцевого фіксованого грузила, його першою реакцією буде рятівне втеча.

Коли я вперше випробував "повзунок", результат був страшним. Дрібний, зарослий ставок, від якого віяло спокоєм і благодаттю, в одну мить перетворився у круговерть. Коли короп взяв мою насадку і кинувся втікати, схоже, стався вибух. Велика расходящаяся хвиля вказувала його шлях через ставок, моя котушка разматывалась з шаленою швидкістю, коли риба захоплювала за собою волосінь. Як виявилося, це був не надто великий примірник - в 6 кілограмів.

У багатьох випадках використання "повзунок", - можливо, й у більшості їх, - короп фактично нанизує себе на гачок сам, зустрічаючи опору свинцевого грузила. Навіть при слабкому зацепи або його відсутності зовсім риба настільки поглинена ідеєю врятуватися, що навіть не намагається відригнути гачок. Цей метод настільки ефективний, що карп ловиться навіть у відсутності самого рибалки. Повернувшись з найближчої пивний або магазину, він може приступити до виважування  свого трофея, попутно відповідаючи
на питання щодо своєї майстерності рибалки і уловистости "повзунок".

Багато вважають, що це взагалі не риболовля, і я схильний з ними погодитися. Я згадав про цьому методі лише для того, щоб продемонструвати, як швидко прогресує" ловля карпа, заснована на сучасному мисленні. Можливо, її розвиток зайшло занадто далеко, і на початку свого застосування "бігунки" вважалися справжніми рыбоубийцами. Якщо короп обривав волосінь, він був приречений тягати за собою важкий фіксоване грузило. Тепер рибалки застосовують таку снасть, з якою у випадку обриву волосіні грузило легко зісковзує.

Підгодівля

Тепер поговоримо про інших сучасних підходах, які ловці карпа повсюдно вважають вельми корисними. У тих місцях, де короп рясніє і його ловля не широко поширена, деякі з цих методів мало застосовні. Там все ще можна ловити коропа на такі звичні насадки, як хліб і хлібні кірки, черви, недоварена картопля, не кажучи вже про солодкої консервованої кукурудзи. Але там, де кілька поколінь рибалок зробили карпа досить обережним, ваше завдання полягає в тому, щоб знайти подібні насадки і привчити рибу брати їх без коливань.

Для цього використовувалися численні підходи, включаючи підгодовування риби різними їстівними продуктами. Перед тим, як насадити ці продукти на гачок, ними довгий час підгодовують рибу, щоб приспати в ній почуття настороженості. У результаті ці продукти стають частиною її природного раціону, і коли врешті-решт короп потрапляє на гачок, він не асоціює своє затримання з даним продуктом. Він вже стільки з'їв, не зіткнувшись ні з якими проблемами, що і далі продовжить харчуватися цим продуктом, поки знову не попадеться на гачок. Таким чином в основному була подолана стара проблема, пов'язана з настороженим ставленням риби до конкретної насадці.

Об'ємні насадки

Коли об'ємні насадки, як ми їх називаємо, починають приносити улови, ефективність їх використання зберігається на довгий час. Однією з таких насадок був і залишається банальний арахіс. Вимочений за ніч у воді, арахіс стає в два рази більше свого початкового розміру, і якщо короп привчений до цієї насадці, пройде багато часу, поки він її відкине. Я згодовував по 2 кілограми арахісу кожен раз, коли приходив на риболовлю на озеро протягом декількох місяців, де ловив на іншу насадку. Коли ж врешті-решт я посадив на гачок арахіс, результат був вражаючим. Це спрацьовувало протягом двох сезонів, поки я не зупинив це заняття, яке мені просто набридло. Аналогічний підхід діє з безліччю інших об'ємних насадок, наприклад, з будь-якими видами бобів. Квасоля з чорним "очком" діє безвідмовно, особливо якщо її для більшого аромату зварити в томатному супі або бульйоні з бичачих хвостів. Загляньте в місцевий продуктовий магазин і переконайтеся самі, яке велике розмаїття бобів і горіхів там у продажу. Їх можна використовувати для лову коропа. Зайдіть в зоомагазин, де продається корм для птахів, що містить насіння конопель і кленового гороху. Їх також слід відварити для використання в якості насадки. Можна використовувати пшеницю і маїс, - останній, щоправда, потрібно вимочувати протягом декількох днів, поки він не "заграє". Цей список можна продовжувати нескінченно. Навіть насіння люпина, занадто малі для насадки на гачок, можуть спокусити карпа, якщо використовуються у великій кількості. Рибалка надягає на гачок шматочок глини або навіть жувальну гумку і обліплює цей грудочку даними насінням!

Гранульовані насадки

Спеціалізовані магазини аж ніяк не єдине джерело різних видів насадок. У супермаркетах насадки для лову коропа відпускають мішками, хоча продавці і вважають, що торгують гранульованим кормом для кішок і собак! Ці шматочки, від найменших до середніх розмірів, різних форм і запахів, - відмінні насадки, за яким короп сходить з розуму.

Ці насадки, природно, не тонуть, і при їх тривалому використанні короп піднімається за ними на поверхню, немов дурна райдужна форель у риборозплідному господарстві. Корм для форелі також можна використовувати для лову коропа. Так само, як, корм для кішок і собак, перед насадкою на гачок ці гранули змочують водою й тримають кілька хвилин у пластиковому пакеті. Вони досить розм'якшуються, щоб бути одягненими на гачок і не зламатися при цьому. Ловля карпа на плаваючу насадку приносить багато задоволення і багато цікавіше, ніж сидіти у "повзунок" з насадкою, що знаходиться на дні.

Бойли

Різні продукти з високим вмістом протеїну, призначені для харчування людини, замішуються з додаванням яйця як зв'язки і потім розкочуються в маленькі кульки. Потім їх варять протягом хвилини, щоб вони покрилися досить жорсткою скоринкою, яка по зубах лише карпу, так що рибна дрібниця їх не обсмоктує. Щоб надати цим насадкам різні кольори, застосовуються харчові барвники. Для смаку і запаху в них додають будь-які концентровані харчові ароматизатори.

Весь цей процес прийняв настільки наукообразный характер, що мені важко зрозуміти все до кінця. Однак існує теорія, за якою карпу яким чином вдається усвідомити, що продукти з високим вмістом протеїну йому корисні. Багато рибалок згодні з цим, і короп споживає щорічно величезна кількість цих продуктів. Зараз ми можемо купити різні суміші, додаючи в них лише яйце і, можливо, трохи води, вибирати запах і колір на свій власний смак, в пляшках або пакетиках, яких також продається неймовірну безліч. Деякі рибалки спіткали цю гру досить глибоко, щоб виробляти свої власні суміші, і багато ділові люди роблять хороший бізнес, поставляючи їм величезну кількість інгредієнтів, серед яких можна назвати казеїн, лактальбуміну, натрієвий і кальцієвий казеїн, м'ясної протеїн, концентрат сої, соєве борошно, пшеничне клейковину, проростки пшениці, риб'ячий жир, м'ясо креветок і риби, екстракти чорної патоки, арахісу, м'яса і кісток. Цей список можна продовжувати нескінченно.

Насадки настільки гарні, що початківець рибалка після короткого перебування в магазині вийде звідти справжнім експертом. Проте все це дорого і, я вважаю, не завжди необхідно. Якщо ваш короп ще не став настільки примхливий, як англійська, ви можете провести свої власні випробування квасолі, горіхів, родзинок, кишмишу, м'яса, насіння, корми для собак і кішок, на що у вас піде не менше 100 років!

Якщо ви маєте намір використовувати бойли, основи методу залишаються тими ж. Прикармливайте карпа побільше, щоб привчити його до даної насадці, яку він буде брати або з дна, або у поверхні. Покладіть насадку в духовку і запечіть протягом короткого часу. Насадки розпухнуть, тому покласти в духовку більше маленьких грудочок. Стандартний розмір таких насадок - 14 - 18 міліметрів.

Різні методи лову на насадку

Фактично всі насадки, про яких я розповідав, можна використовувати при лові з "волоском" або "бігунком". Саме таким чином я вважаю за краще використовувати більш тверді насадки типу бойлов, арахісу і т.д. Більш м'які продукти теж можна використовувати як на волоску", так і на гачку. Зміцнюючи насадки безпосередньо на гачку, слід залишати його жало відкритим, інакше можна втратити насадки. Тільки хліб і хлібні кірки можуть повністю приховувати гачок.

Про використання "волоска" слід розповісти детальніше. Зазвичай рибалки застосовують монофильные волосіні, що витримують полукилограммовую навантаження, я використовую більш міцну плетену волосінь. Тут важлива гнучкість, а не товщина. Я кріплю 40 - 50-міліметровий повідець до шийці або голівці гачка і зав’язую на кінці вузлик. У магазинах продаються спеціальні приманочні голки для просмикування цього вузлика через насадку або насадки (можна також використовувати голки, застосовувані для лову щуки). Щоб закріпити насадки на волоску", слід що-небудь вставити в пробите отвір і вони готові для закидання. Для цього я часто використовую шматочки стебла трави або короткі відрізки міцною монофильной волосіні.

Нерідко паралельно з методом "волоска" з насадками я використовую прийом, званий "стрінгером", який особливо ефективний з бойлами, однак при цьому використовуються і інші види насадок. Ми нанизуємо насадки на розчинний у воді шнурок ПВА, зав'язуючи вузлик після кожної насадки, щоб вона не зіскочила. Коли нанизані, скажімо, п'ять насадок через певні інтервали, шнурок ПВА кріпиться до шийці гачка. Після занедбаності ПВА розчиняється у воді, залишаючи за собою спокусливу ланцюжок насадок, ведучу до останньої насадці на самому гачку. Багато залежить від того, з якого боку цього ланцюжка підійде короп, але завжди є шанс 50x50, що він без тіні сумніву засмокче перші п'ять насадок і потрапить в біду на шостий! Навіть якщо все станеться не зовсім так, це прекрасний спосіб доставки насадки прямо в те місце, де ви маєте намір риболовля. При кожному забросе ми посилаємо насадки з великою точністю в потрібний нам місце.

Найважливішим чинником при визначенні того, яким способом насадка буде доставлена карпу, є структура дна. Найчастіше дно покрите шаром м'якого мулу, схожого на рідку бруд, який насадка занурюється повністю. Іноді дно заростає різними видами водної флори. Короп зазвичай порається біля дна і, незалежно від його профілю, завжди може знайти насадку, заховану в мулі або водоростях, але я віддаю перевагу можливості залишати гачок з насадками на увазі.

Один з методів лову на мулистому дні полягає у використанні повільно потопаючих насадок, які залишаються на поверхні мулу. Для цього потрібно грузило, яке ледь тоне. Ми кріпимо на лісочку просверленный шматочок міцного дерева, бурового свинцем лише настільки, щоб він тонув дуже повільно. Коли я виготовляв своє грузило, я обмотував шматочок дерева листовим свинцем, поки не досяг потрібного результату, а потім скріпив всі клеєм.


Плаваючі насадки

Альтернативний метод, придатний для лову на зарослому дні, - це зробити насадку плаваючою, щоб можна було встановити її на будь-якій відстані від дна. Раніше для цього використовувалися головним чином хлібна скоринка, однак тепер широко застосовуються й інші запечені в духовці насадки, про які я вже розповідав. Цей метод підходить і для наживки великих черв'яків, для чого в них попередньо потрібно закачати шприцом трохи повітря. У деяких водоймах цей прийом може бути досить ефективним.

На мілководді плаваючі насадки можна встановлювати навіть на поверхні води, подовживши волосінь між насадкою і свинцевим грузилом. Спрацює цей метод чи ні, залежить від вашого карпа. Якщо риба не полохлива, то, ймовірно, візьме насадку, особливо якщо в цьому місці вона була заздалегідь прикормлена хлібними шкірками. Мудрий короп, найімовірніше, підбере всі розкидані навколо шматочки і не чіпатиме насадку, в якій захований гачок. Думається, що риба відчуває, що саме цей шматочок стоїть на якорі, в той час як інші вільно дрейфують за вітром! У цьому випадку ваша насадка теж має дрейфувати в воді разом з іншими вільно плаваючими шматочками. Цього можна домогтися різними способами.

Деякі рибалки досі користуються поплавцями-кульками, які можна закидати досить далеко, якщо частково заповнити їх водою. Інші використовують просверленный шматочок міцного дерева, схожий на повільно потопаюче пристрій, про який я розповідав раніше, тільки не обважнена свинцем. На близькій відстані простий стрижень пташиного пера, укріплений на двох поплавочных кільцях, буде тримати снасть на поверхні.

Існують також бальсовые поплавці, обтяжені в нижній частині свинцем або міддю. Вони мені подобаються більше поплавців-кульок для дальніх закидів. Зверху і знизу у них є вертлюжків. Їх можна використовувати для дрейфуючій насадки, якщо лісочка проходить через верхнє кільце, або для фіксованого до дна плаваючою насадки, якщо до нижнього кільцю прикріпити досить довгу волосінь і свинцеве грузило.

Всі ці методи можна використовувати з дрейфуючій хлібними корочками, однак більш цікаво і продуктивно застосовувати їх з гранульованим кормом для кішок і собак. Попередня підгодівля привчить карпа брати ці насадки, які випускаються у великій різноманітності форм, розмірів і кольорів. Як зазначено вище, їх легко нанизувати на гачок, і там, де короп ніколи не стикався з цим методом, результати лову можуть бути вражаючими.

Там же, де короп вже не раз потрапляв на цю хитрість, він стає обережним і ретельно перевіряє, в якому з безлічі цих шматочків захований гачок. Коли я в останній раз застосовував цей спосіб на озері, де раніше не ловив карпа, я з задоволенням спостерігав, як протягом лічених хвилин карпи зібралися на поверхні, знищуючи мою принаду. Вони швидко впоралися з їжею, і коли я вдруге кинув гранули у воду разом з насадкою на гачку, вони підібрали всі, крім моєї насадки. Зрозуміло, що вони вже пробували раніше корм для кішок і собак. Проте жоден справжній рибалка не погодиться з тим, що ця риба невловима. Вона може бути розумна і обережна, але не невловима.


Одному з моїх друзів прийшла в голову думка, що його короп став дізнаватися використовувані ним як поплавця шматочки міцного дерева, і йому вдалося зловити кілька риб після того, як він пристосований для цієї мети шматочок затонулої колоди, підібраного у кромки води. Інші ж прийшли до висновку, що по справжньому мудрий короп розрізняє волосінь, ведучу до принади, а впоратися з цією проблемою набагато складніше. Дещо хто спробував вирішити цю задачу з допомогою створення відмінною від інших типів контрольної снасті з противагою, яка, плаваючи в похилому стані, утримує насадку на поверхні води, не опускаючи туди волосінь.



Короп
Погода
 
Форма входа