Вівторок, 19.03.2024, 13:25
   Енциклопедія рибалки 
Меню Сайта
 
Лісочка є найважливішим елементом будь-якої "спортивної" риболовної снасті. Без неї немає фізичної зв'язку між рибалкою і рибою. Лісочка, як відомо, підрозділяється на два великих класи - монофильная і плетені. Зараз, коли до настання зими залишилося, може бути, кілька днів, найбільший інтерес викликає монофильная волосінь. Надалі я буду називати її просто волосінню.
При виборі волосіні найнадійніше йти за наступною схемою: зверніть увагу на зовнішній вигляд ліски на шпулі, свіжа лісочка має блискучу поверхню. Якщо поверхня матова, то це означає, що лісочка "постаріла", тобто на її поверхні під дією тепла ультрафіолету утворилися мікротріщини. Старіння волосіні відбувається тому, що з неї з часом выпотевают стабілізатори і пластифікатори. Змотавши близько метра волосіні з котушки, візуально або за допомогою мікрометра, переконайтеся в рівномірності калібрування волосіні по довжині. Це легко зробити, якщо лісочка не найтонша, тобто її діаметр 0,1-0,12 мм і товстіше. Якщо лісочка більш тонка, то мікрометр не допоможе. Потрібно користуватися оптичним методом, наприклад, розглянути волосінь під мікроскопом. Перевірити калібрування тонкої волосіні, її рівномірність по товщині, можна дуже простим способом. Для цього на лісочку потрібно затиснути маленьке грузило. Зрушуючи грузило по волосіні, ви відразу побачите ті місця на лісочку, в яких вона більш товста, тут грузило буде застрягати. Разнотолщинная лісочка для лову непридатна. Її можна використовувати, лише якщо ви вибрали волосінь з великим запасом міцності. Якщо лісочка добре калибрована, бажано перевірити її міцність при розриві. Перевіряти міцність у домашніх умовах можна на відрізку мокрій волосіні довжиною близько метра з допомогою динамометра. Як динамометра зручно використовувати плоскі електронні ваги. Для цього слід покласти волосінь на ваги і двома руками рівномірно і не швидко тягнути кінці волосіні вниз до її розриву. Під час обриву ваги покажуть розривне навантаження. Цей спосіб дуже приблизний і годиться лише для відносного порівняння різних лісок з однаковим діаметром. Для точних випробувань потрібно дотримуватися певні стандарти і мати в розпорядженні дороге спеціалізоване обладнання.
Дешеві волосіні дуже рідко демонструють відповідність між маркуванням на шпулі і щирими характеристиками. Оскільки практично вся якісна лісочка в світі виробляється з японського сировини, то шукати гарну волосінь логічніше серед японських. На найбільш якісних лісках японського виробництва в маркуванні вказані занижені міцнісні характеристики, але точні діаметри. Різниця в міцності гарною і середньої якості волосіні може бути в 1,5-2 рази, практично при тій же жорсткості, а значить, і відносній міцності на вузлі.
Жорсткість волосіні - дуже важлива характеристика. Жорстка лісочка, як правило, більш практична за рахунок більш високої ступені осьовий орієнтації поверхневих шарів. Що це означає. Процес виготовлення волосіні полягає в витягуванні нитки з розплаву полімеру і протяганні нитки через калібрований отвір - фильеру. Процес виробництва включає безліч стадій, таких як осушення, змішування зі стабілізаторами і інгібіторами, нагрівання, охолодження, загартування і інші, але не в цьому суть. В процесі протягування волосіні через фильеру відбувається розпрямлення макромолекул полімеру і вибудовування їх уздовж осі нитки. Розпрямлення, або орієнтація, молекул більш повно відбувається в поверхневому шарі нитки, ніж усередині волокна " це в. є осьова орієнтація поверхневого шару. Чим вище ступінь орієнтації молекул, тим повніше реалізуються міцнісні характеристики сировини в кінцевій волосіні, але тим лісочка і жорсткіше. Саме з-за високої жорсткості лісочка зазвичай втрачає міцність на вузлі. Жорсткі волосіні зазвичай мають "пам'ять". Жорстка лісочка краще при використанні довгих вудлищ, так як втрата амортизуючих якостей волосіні компенсується довжиною вудилища. До недоліків жорстких лісок, безумовно, можна віднести їх утруднений сходження з шпулі безынериионной котушки, що призводить до зниження дальності закидання. Дуже м'яка лісочка легко плутається, закручується і володіє підвищеною залишкову деформацію, що призводить до її швидкого старіння. Вірніше, не старіння, оскільки старіння полімеру - це процес втрати характеристик під дією світла, тепла, випромінювання, а до втрати якості з-за мікротравм в процесі експлуатації. Відомий з літератури рада "просушувати волосінь після риболовлі" відноситься саме до м'яким лескам. Розвиток індустрії рибальських снастей змушує переглянути старі погляди та рекомендації. Так, напевно, тільки чайники ловлять зараз середньозважену плотву на ліски "класичної" товщини 0,17 мм з гачком N 4. При лові з "глухий" оснащенням риби до кілограма вагою цілком достатньо волосіні 0,08 мм. Так, звичайна, не елітна лісочка діаметром 0,1 мм має міцність при розриві 1,2 кг, а елітна - до 1,7 кг. При лові в відвідуваних місцях, де риба обережна, краще застосовувати ще більш тонкі волосіні. Особисто я при лові риби застосовую волосіні 0,12 мм на велику плітку, ляща, та й то при хорошому клеве. Для лову головеня, карася, коропа вагою понад 2-2,5 кг оптимальна лісочка 0,14 мм, а лісочка діаметром 0,16-0,18 мм годиться лише для коропа від 5 кг.
Кілька слів про плетених лісках. Найбільш поширені зараз "плетінки" на основі поліамідних поліетиленових волокон. Вони призначені для повідців при лові дуже великої риби. Іноді гарні при лові великої риби способом "дальнього занедбаності". До недоліків слід віднести складнощі, що виникають при в'язанні вузлів. У більшості випадків, за жорсткості високоорієнтованих нитки плетеними волосіні, вузли на гачку доводиться проклеювати для виключення розв'язання. Найякісніші волосіні виробляються з высокоориентированного поліетилену. Такі волосіні мають дуже високу еластичність і чудово тримають навіть прямий (одинарний) вузол. Доцільність застосування плетених лісок в її для поплавчаною вудкою викликає дуже великі сумніви. Мабуть, тільки при лові хижака на живця з допомогою поплавчаною вудкою доцільно застосовувати мотанку. Дуже висока жорсткість плетінки переносить все навантаження при боротьбі з рибою на вудлище. Під час "мертвого" зачіпки виникають проблеми з обривом гачка. Дуже жорстка підсікання і, як результат, губа на гачку замість риби. Калача, навіть найтоншу, добре розпізнають у воді такі риби як харіус, великі язь і головень. При лові мирних риб доцільне застосування плетінки тільки як повідців під час полювання за дуже великими екземплярами.
Головне у ліску - це вибір іменний тієї, яка потрібна для конкретних умов лову. Потрібно враховувати той факт, що заводів-виробників волосіні в світі можна перелічити на пальцях. Більшість постачальників розмотує волосінь під власним товарним знаком, тому волосіні під різними назвами можуть бути абсолютно однаковими. Важливим питанням є питання економії. Сказати заздалегідь, що вибрати: дорогу елітну волосінь і ловити на неї весь сезон або придбати дешеву, недовговічну волосінь і змінювати її після кожної риболовлі, досить важко. Все залежить від якості води у водоймі і від того, наскільки часто рибалка вибирається на рибну ловлю. Якщо ви ловите у відстійниках і на теплому протязі нижче ГРЕС у лужному воді, то краще використовувати як можна більш дешеву волосінь. У лужному середовищі елітна лісочка витримує не більше двох рибалок. А якщо ви рыбачите в екологічно чистих водоймах з кришталево чистою водою, то без найякіснішої волосіні просто не обійтися. І лісочка буде служити до чотирьох років, і обережна риба не злякається надтонкої снасті. І останнє. Більшість лісок своє маркування таким чином, що справжні характеристики, такі як діаметр і міцність при розриві, не збігаються з заявленими. По-перше, в домашніх умовах практично неможливо перевірити міцність волосіні по будь-якому з прийнятих в міжнародній практиці стандарту. По-друге, діаметр волосіні все-таки більш важлива характеристика, ніж міцність, тому що міцність сучасних лісок і так вже дуже висока, і немає великої різниці в тому, чи має лісочка діаметром 0,1 мм міцність при розриві 1,4 або 1,6 кг.
Зараз вже не актуальні питання зберігання волосіні. Пам'ятаю раніше, коли гарну волосінь можна було придбати тільки за чеки Зовнішпосилторгу, запас волосіні пакували герметично і зберігали в холодильнику роками. Зараз немає потреби запасатися волосінню на все життя, простіше піти в магазин і купити волосінь того діаметра і якості, які потрібні для конкретної лову. Однак не потрібно зберігати волосінь на сонці або на батареї центрального опалення.
Найбільше лісочка боїться прямого сонячного світла, а саме ультрафіолетової його складовою. Саме тому хороші виробники і постачальники пакет кожну шпулю волосіні в індивідуальну непрозору упаковку. В якості "зимового" добре зарекомендували себе волосіні під найменуванням "SLR" і "Ехеl. Якщо їх порівнювати між собою, то перша з них більш міцна, але гірше тримає" вузол. "Ехеl не тільки краще "тримає" вузол, але і менше схильна "задиракам" про гострі краї лунки, тобто виявляється більш довговічним. Спортсменам можу рекомендувати волосінь "Spektron Hook". Ця лісочка взагалі унікальна. Вона не тільки ідеально калибрована по всій довжині, але і має абсолютно однакову міцність по всій своїй довжині. Лісочка випускається діаметром від 0,049 до 0,117 мм. Ця "дайвовская" лісочка не має аналогів, випускається близько чотирьох років для внутрішнього японського ринку, а зовсім нещодавно стала з'являтися і на російському ринку рибальських снастей.
Погода
 
Форма входа