Вівторок, 19.03.2024, 13:18
   Енциклопедія рибалки 
Меню Сайта
 
Кавиоз - гельминтозное захворювання карпа, сазана і їх гібридів, чорних і білих амурів, що характеризується поразкою кишечника. Викликається цестодой Khawia sinensis з сем. Caryophyllaidae.

Збудник - нечленистый стрічковий гельмінт білого кольору, довжиною 80 - 175 мм, шириною 2,5 - 3,5 мм. Головний кінець хвилеподібно розширено, з фестончатым переднім краєм. Тіло злегка звужується в задній частині, шийка не виражена. Статева система представлена семенниками і желточниками, розташованими кілька відступивши від головного кінця. В середині стробилы знаходиться матка, по боках її - одиничні желточные фолікули, У задньому кінці тіла лежать жовток і яєчник, що нагадує літеру "Н". Сумка цирруса овальної форми, сім"язбірник великий. Яйця з кришечкою, овальні, сіруватого кольору, розміром 0,038 - х 0,046 0,021 - 0,028 ім.

Розвиток кавий відбувається за участю проміжних господарів - малошетинковых черв'яків - трубочников (олігохет). Інвазовані риби з екскрементами виділяють яйця гельмінтів, які потрапляють на дно водойми, де в мулі вони можуть зберігатися до 3 - 4 міс. При висушуванні ложа ставка яйця швидко гинуть. Через 35 - 45 днів (в залежності від температури води) в яйці розвивається зародок - корацидий. Восени з пониженням температури води корацидий в яйці розвивається протягом 2 - 3 міс. З яйця корацидий не виходить, а разом з яйцем засмоктується малощетинковым хробаком. В його організмі з корацидия за 2 - 3 міс розвивається інвазійна личинка - процеркоид довжиною 1,5 - 3 мм. Разом з проміжним господарем процеркоид потрапляє в організм остаточного господаря - риби, де через 1,5 - 2,5 міс досягає статевої зрілості і починає відкладати яйця. Проміжними господарями К. sinensis зареєстровані наступні види малощетинковых черв'яків: Tubifex tubifex, Limnodrilus udekemianus, L. hoffmeisteri, Jliodrilus hammoniensis.

Епізоотичні дані. Хвороба реєструють в усіх зонах карповодства. Захворювання схильні всі вікові групи риб, але в основному цьоголітки і двохлітки коропа в весняно-літній період. Мальки карпа у господарствах південних і південно-західних зон риборозведення переходять на харчування харчується бентосом вже в кінці травня - червні. І в цей час вони можуть заражатися кавиозом, поїдаючи інвазованих олігохет, збережених у водоймах з попереднього року. У липні - серпні серед цієї вікової групи відзначаються спалаху захворювання. Екстенсивність і інтенсивність інвазії наростають з червня по вересень. У центральних і північно-західних районах країни терміни зараження мальків пересуваються на літні зазвичай з кінця червня - до кінця липня, а спалаху захворювання частіше відзначають в серпні. Двохлітки заражаються в квітні - травні після пересадки їх у нагульні ставки, а спалах хвороби з'являється в середині літа. До осені відбувається зниження зараженості за рахунок відмирання гельмінтів, завершили життєвий цикл.

Риби, що заразилися кавиозом восени, залишаються инвазированными протягом всього зимового періоду. Навесні вони стають джерелом інвазування водойм яйцями гельмінта. Екстенсивність інвазії іноді досягає 80 - 100 % при інтенсивності - десятки паразитів в кишечнику. Риби старших вікових груп також заражаються, але екстенсивність і інтенсивність інвазії у них бувають невисокі. Захворювання може протікати в змішаній формі. У ряді випадків зустрічається спільне паразитування в кишечнику карпов гвоздичников С. fimbriceps і К. sinensis, або гвоздичников і бигриоцгфалюсов. На ступінь зараження риб кавиями впливають умови середовища. У швидко поточних водоймах, з кам'янистим або піщаним дном олігохет набагато менше і зараженість риб буває невисокою. У стоячих водоймах, де багато мулових відкладень, олігохети добре розвиваються, тому і захворювання проявляється чаші.

У природі в зимовий період збудник зберігається в рибі. Гельмінти локалізуються в кишечнику і залишаються життєздатними, а навесні вони починають продукувати яйця. Личинки кавий залишаються в організмі проміжних господарів - олігохет, які зимують в водоемах. в нижньому шарі ґрунту. Навесні, із заповненням ставків водою, олігохети стають активними і піднімаються у верхній шар ґрунту. Риби, харчуючись на дні водойм, поїдають інвазованих олігохет і заражаються кавиозом.

Симптоми. Хворі риби малоактивні, рухливість їх ограничена. вони більше тримаються на мілководді біля берегів ставка, шкірні покриви тьмяні. Вгодованість знижується, наголошується виснаження. Зябра і слизові оболонки анемичны, наголошується здуття живота, почервоніння ануса.

Патогенез. Гвоздичники закупорюють просвіт кишки, пошкоджуючи при цьому слизову оболонку, що перешкоджає просування пиши і процесу її травлення і засвоєння. Відбувається інтоксикація організму риби продуктами обміну, і тим самим порушується функціональна діяльність і обмін речовин. Знижується вміст гемоглобіну в крові і змінюються білкові фракції її сироватки. Все це негативно позначається на темпі зростання, плодючості і якості рибної продукції. При інтенсивному поразці риб (десятки кавий) нерідко відбувається загибель, особливо серед сеголетков риб. Серед двухлетков і риб старших вікових груп загибель від кавиоза спостерігається рідко.

Патологоанатомічні зміни. При розтині заражених риб виявляють катаральний ентерит, кишечник заповнений гельмінтами. На внутрішніх органах відсутній жир. Стінка кишечнику стає тонким, просвічується, легко піддається розриву. Внутрішні органи анемичны.

Діагноз встановлюють на підставі розтину кишечника риб і виявлення у нам гвоздичников. Гельмінтів збирають і визначають видову приналежність. Враховують також епізоотичні дані, клінічні ознаки. Прижиттєве діагноз встановлюють копрологические дослідженням. З ануса у риб видавлюють екскременти, їх розбавляють водою, наносять на предметне скло і микроскопируют з метою виявлення яєць гельмінта.

Заходи боротьби та профілактика. Здійснюють заходи щодо розриву контакту між проміжними і дефинитивными господарями з метою недопущення зараження малощетинковых черв'яків яйцями гельмінта і зниження чисельності проміжних господарів у неблагополучних водоймах. Ліквідація у ставках джерела зараження (малощетинковых хробаків) досягається ретельно сушінням ложа навесні перед зарибненням і восени після вилову риби, промораживанием ставків взимку з дезинназирующей обробкою ложа негашеної (25 - 30 ц/га) або хлорним вапном (5 ц/га). Суворо контролюють перевезення риби, не допускаючи завезення риб у благополучні ставки з неблагополучних господарств. Проводять почергове летование ставів з перепашкой ложа і посівом трав. Це дає гарні результати по зниженню кількості заражених олігохет або повного їх знищення.

У ставках, де виявляється висока зараженість карпов кавиозом і неможливо провести заходи щодо зниження чисельності олігохет, рекомендується замість карпа розводити інші види риб ліней, карасів, поїдали заражених цестодами олігохет, але не заражаються кавиозом.

В неблагополучних водоймах проводять планові дегельмінтизації риб. З лікувальною метою застосовують гранульований лікувальний корм - ципринонестин, що містить 1 % фенасала. Доза лікувального корму, як і при ботриоцефалезе (див. нижче). Дегельмінтизацію сеголетков проводять двічі: перший раз в липні або серпні в період підйому інвазії, а потім восени, перед посадкою в зимувальні ставки. Двухлетков карпа можна дегельминтизировать один раз в червні або липні залежно від показань ступеня зараженості. Якщо ж одноразова обробка виявиться недостатньо ефективною, її необхідно повторити через 7–8 днів. Осіння дегельмінтизація двухлетков не проводиться, оскільки вся товарна продукція потрапляє в торгову мережу. Ефективність дегельмінтизації встановлюють розкриттям кишечника у 15 - 25 екземплярів риб. Лікування сеголетков карпа можна проводити гранульованим комбікормом з галосфеном, підмішуючи його до дозі корми з розрахунку 0,5 г/кг маси риб двухкратно з інтервалом 24 індивідуальну дегельмінтизацію виробників проводять камалою або фенасалом в дозі 0,5 г/кг. Препарат вводять шприцом і м'яким гумовим катетером через рот риби в першу петлю кишечника. Навесні перед нерестом виробників і ремонтну групу карпов можна дегельминтизировать циприноцестином або спеціальною сумішшю (до добовій дозі комбікорми додають 1 % фенасала).
Погода
 
Форма входа