Вівторок, 19.03.2024, 13:00
   Енциклопедія рибалки 
Меню Сайта
 
Описторхоз - гельмінтоз, вражаючий жовчні протоки печінки, жовчний міхур і протоки підшлункової залози. Відрізняється тривалим перебігом, протікає з частими загостреннями і сприяє виникненню раку печінки і підшлункової залози.

Збудниками опісторхозу є двуустка котяча і двуустка сибірська. У стадії статевої зрілості паразитує в усередині- і позапечінкових жовчних проток, в жовчному міхурі, протоках підшлункової залози людини, кішки, собаки, лисиці, песця і деяких інших м'ясоїдних тварин. Проміжним господарем гельмінта є прісноводний жаберный молюск. Додатковими господарями є риби сімейства коропових: язь, Єлець, чебаков, плотва європейська, вобла, лінь, краснопірка, сазан, лящ. Описторхоз є природно-осередкової хворобою.

Джерелом зараження є уражені люди, домашні, дикі хижі тварини. Виділяються з їх калом яйця гельмінтів при попаданні в прісноводні водойми заковтуються молюсками битиниями. В останніх відбувається розвиток і безстатеве розмноження личинок, закінчується виходом у воду. Личинки активно проникають в коропових риб і продовжують розвиток в їх підшкірній клітковині і м'язах. Зараження людини і ссавців тварин відбувається при вживанні в їжу сирої (талої, мороженої), недостатньо прожареної і слабо просоленной риби з личинками гельмінта.

Личинки паразита, потрапляють з з'їденої рибою в кишечник людини, виходять з оточуючих їх оболонок і проникають в печінка, жовчний міхур і підшлункову залозу, де через 2 тижні досягають статевої зрілості і через місяць починають відкладати яйця. Описторхисы травмують слизові оболонки панкреатичних і жовчних проток, створюють перешкоди відтоку жовчі, сприяють розвитку кістозних розширень і новоутворень печінки. Надають токсичну дію, сприяють алергізації організму.

Симптоми і перебіг: інкубаційний період триває 2-4 тижні. У ранньому періоді можуть бути: підвищення температури тіла, болі в м'язах і суглобах, блювота, пронос, болючість і збільшення печінки, іноді збільшується і селезінка, алергічні висипання на шкірі. У пізній стадії найбільш часті скарги на біль в епігастральній ділянці та правому підребер'ї, віддає в спину і іноді в ліве підребер'ї. Нерідко болю загострюються у вигляді нападів жовчної коліки. Часто виникають запаморочення, головний біль, диспепсичні розлади (нудота, зниження апетиту, непереносимість жирної їжі). Деякі хворі скаржаться на безсоння, часту зміну настрою, підвищену дратівливість. Температура тіла трохи підвищена або нормальна. Печінка часто збільшена і ущільнена. Описторхоз може протікати в стертої (малосимптомной) формі.

Діагностика, базується на виявленні в калі і дуоденальному вміст яєць гельмінтів. Як доповнення до паразитологічні методів, використовується метод імуноферментного аналізу (ІФА) - виявлення антитіл до антигенів гельмінтів.
Погода
 
Форма входа