Вівторок, 19.03.2024, 05:34
   Енциклопедія рибалки 
Меню Сайта
 

Щука - головний, найбільш поширений хижак прісних вод. Весь вид риби, особливо паща, говорить про її хижих схильності. Росте дуже швидко, живе довго, вага її може досягати 25 кг. Риба не стайні, навіть нереститься всього за 3-4 особи. Нерест збігається за часом з найбільш високим підйомом порожніх вод, а на річках часто раніше - з появою закраїн, до льодоходу. У народі існує приказка: "Щука хвостом лід розбиває". Це відноситься саме до часу її нересту. Нереститься в дрібних затоках, часто на залитій водопіллям прибережній траві. У цей час якраз і починається переліт водоплавних птахів. Під час плавання птахів до їх лапок прилипає выметанная ікра щук, а після подальшого польоту і посадки на інших водоймах змивееться  водоростями і водою при пересуванні. Ось так водоплавні беруть участь у поширенні щуки по прісноводним водойм.

Щука дуже цінна риба. Її присутність у водоймах необхідно. Вона санітар і меліоратор водойми. Саме щука, до часу ховаючись в засідці, вибирає для нападу слабку і малоцінну, хвору рибу, сприяючи відбору кращих. В протилежність окуню щука не продовжує гонитву за сильною, здоровою, що йде від її кидка рибою, вона знову повертається в засідку. На її прагненні нападати переважно на слабких риб. Там, де надто інтенсивно відловлюють і знищують щук (що часто буває на приміських водосховищах), неодмінно створюється розсадник різних масових захворювань риб (наприклад, ременец - паразитичний стрічковий черв'як, іноді помилково званий солітером). У випадку сильного вилову щук кількість зараженої риби може досягати 40-60%.

На річках навесні і влітку щука тримається поблизу перекатів, заростаючих водоростями або захаращених великими каменями. Голих, піщаних перекатів і місць вона уникає. Найбільші щуки можуть таїтися на входах і виходах з глибоких ям, але на самій глибині не тримаються. Населяють місця зі слабким і помірним течією, часто поряд з быстряком, завжди в засідці за яким-або укриттям - корчем, кущем, каменем, топляком і т. п. Не затримується в швидких, мілководних струмках і річках з джерельною, холодною водою. В озерах до водосховищах займає місця поблизу скупчень дрібниці, часто біля кромки водоростей. Може міняти місця при пересуванні дрібниці. Взагалі щука дуже постійна у виборі місць стоянок; якщо виловити з такого місця одну, його незабаром  займе інша.

Восени, з похолоданням води, щука відходить на глибини. Слідуючи за дріб'язком, вона завжди зосереджується біля берега, захищеного від вітру, або на глибинах у великих водоймах. Після першого інею з'являється слідом за плотвой біля берегів, уздовж лінії пониклих водоростей. З зацвітанням черемшини починається посленерестовый жор щук. У цей час вона вистачає приманки протягом всього світлого часу доби. Влітку клювання щуки буває в ясну погоду тільки на зорях, поки поверхня води здається темно-свинцевої. В похмуру погоду клювання краще і може тривати до 10-11 годин і знову починається з 18-19 годин. Головна ознака можливого клювання - темний, свинцевий колір поверхні води. Якщо вона блищить так, що очі мружаться, значить, зловити щуку важко, можливо тільки у вікнах водоростей. Взагалі влітку ловля серед водоростей найбільш успішна. Перед грозою, коли хмари почнуть закривати небо, і під час грози в щук буває жор, закінчується з припиненням грози. Восени, з забарвленням листя, починається тривалий і стійкий клювання щуки, що триває до початку льодоставу.

Щука майже завжди привертає із засідки, але при недоліку корму може таємно пересуватися у пошуках видобутку. Схоплює живця поперек і здавлює зубами, тримає до тих пір, поки не подіє отрута зубів, що паралізує рибок. Потім перевертає живця, заковтує його з голови. Починаючи заковтувати, вона рушає, прямуючи у свою засідку. Це і є момент для підсічки. Не можна підсікати, коли щука, схопивши живця, рухається по інерції (перший раз) чи варто, стискаючи його в зубах. Але якщо вона пішла після зупинки, то треба підсікати і відразу ж починати выважуванння, притому тягти рибу без затримок. Щука підступна. Потрапивши на гачок, вона сильно опирається і всіляко намагається звільнитися. Часто вискакує з води і, похитуючи головою, пробує викинути гачки з пащі. Може кинутися навіть у бік рибалки і так швидко, що не завжди встигнеш подмотать або вибрати леску. А щука, послабивши
леску, може піти в укриття і там заплутати снасть.

Безліч різних снастей застосовується при лові щуки, різноманітна і тактика прийомів, але кожен хороший для свого сезону. Лише поплавочная вудка, жерлица і спінінг придатні для всього сезону відкритої води. Гуртки, донна і доріжка придатні лише до розростання водоростей і пізньої осені, коли рослинність полягає. Для лову з льоду застосовують зимові жерлицы та стрімкий блеснение. Для лову щук спінінгом застосовують різноманітні блешні і снасточки для несення мертвої рибки. Потрібно тільки пам'ятати, що кожна блешня вимагає для гри нею свого темпу проводки, тому краще спочатку ловити одним-двома типами блешень, поступово освоюючи та інші. Кращою наживкою для снасточки вважаються уклея і піскар. Бере щука і на жабу, але тільки в періоди жора. Повільна проводка блешні або снасточки біля самого дна - запорука успіху в лові щуки. Темп проводки повинен перемежовуватися короткочасними прискореннями і зупинкою проводки після них на 1-2 секунди. На снасточку з мертвої рибкою ловля успішніше, ніж на блешню.

Ці правила є обов'язковими й для лову на доріжку, яка найбільш успішна восени, після відходу щук на глибини. Ловля кружками хороша весь час, поки відкрита вода, але ускладнена з розростанням водоростей, особливо важка в сильний вітер, а на великих водоймах неможлива. Пропливши кружків, так звану тоню, організують уздовж краю водоростей. Іноді ставлять кружки на якір з важкого грузила, а живця кілька піднімають над дном. Лов риби поплавковою вудкою з вікон водоростей, куди опускають живця, буває зазвичай успішною. Потрібно переходити від одного вікна до іншого уздовж берега, зупиняючись у кожного на 1-3 хвилини. Іноді буває корисно відійти від берега на 10-15 м, залишивши у вікні живця на 3-5 хвилин. На річках з поплавчаною вудкою також часто доводиться пересуватися, обстежуючи відповідні місця. Жерлица - снасть, спеціально придумана для лову щук, і лов нею пояснень не вимагає.

Правильна думка про непридатність трійника для лову на живця. Часто щука, схопивши живця, накалывается на один з гачків і випльовує приманку. Набагато краще застосовувати двійники, розташовуючи їх так, щоб жала були притиснуті до тіла живця. Це дуже важливо для лову на живця, а також і на снасточку з мертвої рибкою. Взимку найбільш успішно щука ловиться за перволедью, а навесні - з початком проникнення під лід талих вод. Найкращий клювання - в неморозную, похмуру, безвітряну погоду. Стрімкий блеснение - це активні пошуки щуки, що вимагають пробивання безлічі лунок. Воно найбільш поширена по перволедью.

Гра - плавне з уповільненим підйомом блешні і паузою в 2-3 секунди, що особливо важливо при лові на ставках та водосховищах. На річках гра може бути більш ефективною. Зимові жерлицы - не менш активний спосіб лову, якщо рибалка не припиняє пошук щук після першої постановки їх, а пересуває жерлицы, змінюючи місця установки через кожні 30-40 хв. Щуки не рассредоточиваются взимку по всьому водойми, як це відбувається влітку. Вони збираються біля місць, де багато дрібниці. Якщо вдасться знайти таке місце, можна виконати норму вилову за один-два години. Взимку кращий клювання щуки - в світанкових і вечірніх сутінках. Однак є водойми, де вона бере живця з 13 до 15 годин.


По відкритій воді щуку слід брати подсачком, для дуже великих доводиться застосовувати багор. Якщо трапилося так, що немає подсачка і багра, то можна брати рукою. Робити це треба швидко. Брати рибу слід біля потилиці - ближче до тулуба, заводячи руку з боку хвоста. Схопивши, відразу ж треба стискати її зі всією силою, злегка притискаючи зяброві кришки всередину, і викидати потім одним рухом в човен, на берег або пліт. Не можна щуку брати під зябра - за ними шипи зубів. Дуже великих щук доводиться брати двома руками. Для лову щуки застосовують леску  діаметром 0,3-0,4 мм . Гачки білі № 8-10 з довгим цевьем.
Щука
Погода
 
Форма входа