Вівторок, 19.03.2024, 10:40
   Енциклопедія рибалки 
Меню Сайта
 

Судак
- нічний хижак, він вистачає свою здобич, переслідуючи її, а не підкараулюючи з-за засідки, як щука. Вдень знаходиться переважно в стані спокою.

Судак в перший же рік свого життя переходить на харчування рибою, у нього подовжені міцні щелепи з великими, рідко посадженими іклами, між якими багато дрібних гострих зубів. Розкрита пащу судака нагадує щучу: вона така ж широка і така ж зубаста. Крім подовженого рила, відмітною особливістю судака є темні смуги, що йдуть від зеленувато-сірої спини поперек сріблясто-сіруватого тіла, але не доходять до білого черева. Судак має спинний  плавник з дуже твердими і гострими променями, між якими натягнута плівка з темними цятками; інші плавці - сірі з грязножелтоватым відтінком. Очі судака опуклі, фіолетово-блакитного відтінку; у живий або нещодавно заснулою риби вони як би світяться. Цікаво відзначити, що судак, спійманий взимку і негайно заморожений, може видавати в темряві слабке світіння.

Місця розповсюдження судака: басейни Чорного, Азовського, Каспійського і Аральського моря. В значно меншій кількості водиться в басейні Балтійського моря (річка Нева та ін.).

У великій кількості дивак живе  річках Дніпро, Стир, Припять. Чимало судаків в озерах у водосховищах каналу. В продажі зустрічаються судаки (промислового видобутку) дуже великої ваги - до 10 - 12 кг; вага звичайного, рядового, судака не перевищує 3 - 4 кг.

Головною умовою існування судака є чистий проточна вода річок, озер і ставків; у таких озерах або ставках, де немає проточної води, джерел або ключів, що вливаються у водойму, немає і судака. Судак дуже чутливий до забруднення води. Найменше її забруднення під час весняного водопілля або від сильних дощів, літній забруднення води мулом або відходами промисловості (особливо шкідливими для нього), спускаемыми у воду, і т. п.- все це викликає в кращому разі скочування судака вниз за течією або швидке просування догори, а в гіршому - його масову загибель.

Звичайне місцеперебування судака - ями на самому фарватері, де вода не такий швидкий, але проточна, або просто глибокі місця річки або озера з хрящевато-глинистим або піщаним дном. Любить судак стояти серед затонулих дерев і корчів (особливо, якщо вони в ямі), серед що лежать на дні каменів, у глинистих і крутих берегів на перекатах, дотримуючись межі бистрини і спокійного (здебільшого зворотного) течії або в кінці струменя перед загасанням швидкості течії. Не менш улюблені місця перебування судака - у виром, внизу у мірошницьких та інших дамб; водиться він і вище гребель. Тільки у виняткових випадках судака, і те дрібного, можна зустріти серед трави. Влітку в сталу жарку погоду, при високій температурі води судак перекочовує з ям, в яких у цей час відчувається нестача кисню, на середню глибину, а іноді, особливо вночі, виходить на мілину і стоїть тут, але все таки від ям далеко не відходить.

Цікавий процес годування судака. Він починає характерним "боєм", різко відрізняється від "бою" інших риб. Під час бою", зазвичай триває 20 - 30 хвилин, судаки, як по команді, дружно і бурхливо ганяються за уклейкою по всьому плеса річки, озера (у верхніх шарах води) або на пескариных мілинах і перекатах і по дну "б'ють" пічкура.

Годується судак два рази в добу. Перша годівля починається з самої ранньої зорі (вірніше, ще затемна) і триває до сходу сонця, після чого годівля припиняється до вечірньої зорі. Після заходу сонця годівля поновлюється, відрізняючись від ранкової більшою інтенсивністю, і триває майже до 12 годин ночі.

Судак«ненажерливим»щуки. Він спритний, сильний, жадібний і особливо завзятий у гонитві за видобутком: не припиняє погоні до тих пір, поки не досягне своєї жертви або не втратить її з виду. Трапляється, що в запалі переслідування уклейки судак "вилітає" на дуже дрібні місця, а іноді і прямо на піщаний берег. В останньому випадку, поборсавшись, він зазвичай все-таки скочується назад у воду, але нерідко замість води потрапляє в руки людини або знесилено засинає на березі.

Найкращий час для лову судака - незабаром після його нересту, який починається здебільшого тоді, коли температура води в місцях нересту досягне 18 - 20 градусів за Цельсієм. Перший нерест судака відбувається в 4 - 5-літньому віці. Нерест відбувається окремими невеликими групами, найчастіше за віковою ознакою. Загальна тривалість нересту - 10 - 20 днів; при несприятливих атмосферних умовах він затягується. Тривалість сильного посленерестового клювання - 8

- 12 днів, після чого він слабшає. Клювання починає поліпшуватися з серпня, особливої інтенсивності досягає у вересні і тримається, часом слабнучи, до середини жовтня, а потім різко погіршується або зовсім припиняється. В кращому разі слабкий клєв триває до початку листопада. Потрібно знати, що кращий клювання дивака в різних водоймах може не збігатися з часу доби і місяців. В одних, як сказано, судак добре бере з заходу сонця і до світанку і зовсім не бере серед дня, в інших - бере і вранці до 9 - 10 годин, у третіх - ловиться і серед дня. У деяких водоймах кращі улови падають на травень і вересень, в інших - червень - липень, у третіх - червень - серпень.

Ловля судака серед дня все ж не може вважатися типовою, проте випадки затримання судака вдень при ловлі на ямах відбуваються досить часто. Ловля судака представляє менше інтересу, ніж ловля щуки, але вона все-таки має своєрідну красу. Негативною стороною лову судака на спінінг є така обставина: кращий вечірній клєв цієї риби починається лише надвечір, хороший ранковий клювання відбувається в передсвітанком, а після світанку клювання погіршується; темрява не дає можливості робити правильно кидки і маневрувати з пересічної рибою; крім того, час лову дуже обмежена.

Для лову судака найбільш придатні блешні, що мають подовжену і вузьку форму, що нагадує форму уклейки, наприклад "Успіх", вузька "Женева" і т. п. З цих блешень буде кращою та, яка при русі у воді залишає за собою невеликі пухирці. Непогані як приманка невеликі дерев'яні "рибки". Особливо гарні для цієї лову живі рибки: уклейка, піскар, ельчик, йорж. Густера, дрібний підлящик тощо широкі рибки менш придатні, так як горло у судака вузьке і він не може заглотать широку рибу.

Ловлять судака з дна. Ловитися він починає зараз же після "бою" на поверхні води. Під час бою" зловити судака майже неможливо. Мені і моїм супутників з рибної ловлі багато разів доводилося спостерігати інтенсивний вечірній "бій" судака на річці  в районі , але всі спроби взяти його під час бою", незважаючи на застосування різноманітних способів проведення блешні, при різних формах і кольорі блешень, при насадці на снасточку уклейки, не увінчалися успіхом. "Бій" судака тепер служить для нас тільки показником майбутнього початку його лову.

Прийоми при лові судака ті ж, що і при лові щуки. При стискають судака, яка зазвичай не дуже різання і нагадує стискають щуки, необхідно дати енергійну підсікання, так як судак здебільшого засікається за костисті щелепи, рідше - в порожнину рота і дуже рідко заковтує приманку. Після підсічки необхідно негайно зрушити його з місця, так як судак, особливо великий, намагається сховатися на дні, піти в корчі, під каміння тощо. У такому випадку хорошим засобом зрушити його з місця будуть легкі постукування по вудлища, Опір подсеченного судака недолговременно; великий спритністю захисту він не відрізняється. Зазвичай в перший момент після підсічки він бурхливо реагує, крутячись на одному місці, посилено смикаючи , він все своє опір висловлює у спробах впертися в дно, чого іноді і досягає. Підведений до березі судак на короткий час сильно заб'ється, але, як тільки тіло його хоча б наполовину вийде з води, негайно заспокоїться. Вийнятий з води на берег, він майже не б'ється;  швидко засинає, а залишений на березі засинає через кілька хвилин. Знімати судака з трійника слід обережно, уникаючи уколов про гострі промені плавців і про вістря зябрових кришок. Судак - риба стайні. Тому, піймавши одного, слід ще "залишати" в тому ж місці.


При лові в пониззі річок, що впадають у Чорне або Каспійського моря (Дон, Волга, Урал, Дніпро і інші більш дрібні річки), часто замість судака виловлюється берш. По зовнішньому вигляду ця риба схожа з судаком: майже така ж фарбування, такі ж поперечні темні смуги, таке ж будова тулуба і плавників. Але берша все ж легко відрізнити від судака: поперечні смуги у нього більш темні і правильніше окреслені; у нього немає іклів, всі його зуби майже рівні; голова трохи коротше і ширше, ніж у судака, а луска крупніше. Довжина берша рідко перевищує 50 см, а вага - 3 кг.По способу життя, звичкам, час нересту, часу годівлі та поведінки у цей час берш мало відрізняється від судака. Ловлять берша зазвичай на ті ж насадки і тими ж способами, що і судака. Поширений берш лише в басейнах Чорного і Каспійського морів, так і тут його не так багато, як судака. Тому ловля його має дуже обмежений спортивне значення.
Судак
Погода
 
Форма входа