Вірусний бранхионекроз риб (ВБР) - інфекційна хвороба прісноводних риб, розлучуваності в ставкових умовах рибоводних господарств, що характеризується значними патологічними змінами жаберного апарату і внутрішніх органів (нирки, печінка, селезінка, серце).
Етіологія. Збудник - вірус з сімейства иридовирусов. Форма його икосаэдрическая, діаметр віріонів 200 - 210 нм. Добре розмножується в первинно трипсинизированных культурах клітин плавників срібного карася, гонад коропа і карася, а також на перевиваемых одношарових клітинних культурах FНМ, ЕРС при температурі 28 - 30°С. Цитопатогенное дію при первинному виділення спостерігається на 1 - 5-е добу, а при пассировании матеріалу на клітинних культурах - через 1 - 2 діб. Цитопатогенные зміни виявляються округленням клітин, зменшенням обсягу, зернистістю цитоплазми, фрагментацією ядер (кариорексис) з подальшим відділенням уражених клітин від скла.
Вірус стійкий до ефіру, але інактивується хлороформом. У живильному середовищі при рН 3 інактивується через 4 ч, має гемагглютинирующим властивістю, добре зберігається при температурі 4 'С, а при мінус 20 'З вірус не втрачає своєї інфекційності протягом 3,5 років. Часткова інактивація вірусу відбувається за 30 хв, а повна - за 60 хв при нагріванні його до 56 'С.
Епізоотичні дані. Хвороба реєструють у карпов, рідше у срібного карася і білого амура у віці сеголетков і двухлетков. В весняно-літній період серед двухлетков карпа відзначають гостре перебіг хвороби (энзоотии тривають 5 - 10 днів). У зимовий-весняний період хвороба приймає підгострий перебіг і триває 1,5 - 2 місяці. В останні сезони року хвороба протікає хронічно.
Джерело інфекції - хворі, які перехворіли і загиблі риби. Перенесення збудника з неблагополучного водойми в благополучний можливий також з інфікованою водою, рыбоводным інвентарем і посудом. Що провокують факторами вважаються несприятливі екологічні і санітарно-гігієнічні умови. У господарствах, де для риб створюють оптимальні умови утримання, хвороба не проявляється навіть при наявності її збудника.
Симптоми. Інкубаційний період в залежності від температури навколишнього середовища та інших екологічних умов триває від 3 до 30 днів.
При гострому перебігу хвороби риба пригнічена, малорухома, тримається біля поверхні води, заковтує повітря, не реагує на зовнішні подразники, зябра запалені, набряклі, ослизнены, темно-червоного або фіолетового кольору з вогнищами гіперемії і крововиливів.
При підгострому перебігу запальний процес в жаберном апараті виражений слабо. Надалі на зябрах утворюються значні осередки некрозу, іноді відзначають відторгнення пелюсток і оголення зябрових дуг.
У перехворіли (хронічний перебіг) риб при успішному результаті хвороби відбувається часткова регенерація зябрових пелюсток, які зморщуються і приймають бахроичатую форму.
Патологоанатомічні зміни. При розтині у хворих риб виявляють зміна забарвлення внутрішніх органів, а також набряклість і збільшення нирок і селезінки; анемичность, а іноді жовтявість печінки. На перикарді, міокарді, мозкових оболонок і слизової оболонки очей - крововиливи.
Діагноз встановлюють на підставі клінічних, патологоанатомічних і эпизоотологических даних при обов'язковому виділення збудника, патогенність якого повинна бути перевірена биопробой.
Лікування не розроблено.
Профілактика та заходи боротьби засновані на ретельному проведення всього комплексу ветеринарно-санітарних, рыбоводно-меліоративних і 6иотехнологических заходів, спрямованих на створення в ставках оптимальних зоогігієнічних умов і підвищення загальної резистентності риб до заразних хвороб.
На риборозвідні господарства, неблагополучні по вірусному бранхионекрозу риб (якщо виділений патогенний иридовирус), накладають карантин і проводять комплекс протиепізоотичних заходів відповідно до інструкції по боротьбі з цією хворобою. У всіх інших випадках неблагополуччя господарств за жаберному захворювання риб проводять заходи, передбачені інструкцією по боротьбі з незаразным бранхионекрозом риб.
Санітарна оцінка. Збудник вірусного бранхионекроза риб для людини і м'ясоїдних тварин не небезпечний. Рибу зі ставків, неблагополучних по цієї хвороби, якщо вона відповідає товарного виду і кондиції, допускають в їжу людям без обмежень. Хвору рибу, яка втратила товарний вигляд, на розсуд ветеринарного лікаря-ихтиопатолога направляють в корм сільськогосподарських тварин в проваренном вигляді. Загиблу рибу знищують: спалюють або закопують у землю на глибину не менше 1,5 м, попередньо обробивши її хлорним вапном.