Вівторок, 28.01.2025, 05:50
   Енциклопедія рибалки 
Меню Сайта
 
Білий амур - риба відома всім, ось тільки похвалитися гідними трофеями можуть не багато рибалок. І на те є цілком об'єктивні причини, про які слід знати любителям ужения.
Амур патологічно полохливий і обережний. Його підозрілість просто маніакальна, і в деяких водоймах, де його досить багато, спровокувати поклевку сріблястого красеня не вдається ні за яких обставин. Тим не менш, ужение амура захоплююче заняття і не таке вже безперспективна. Однак перш ніж описувати всі супутні успіху ухиляються та хитрощі не зайвим буде нагадати рибалкам про деякі особливості біології цієї риби.
Білий амур - риба теплолюбна, активно клювати починає лише при помітному прогріві води з початком вегетації водної рослинності. Хоча один раз у моїй практиці було виключення: мені вдалося на опариша зловити шести кілограмового амура в кінці березня, хоча я пішов ловити плотву а тут таке чудо, незнаю як я його витягнув но правда пришлося самому по пояс намочитися. Але всі подальші спроби ранньовесняного лову успіхом не увінчалися.
На мій погляд, є два найбільш інтенсивних періоду клювання білого амура. Перший збігається з стійким потеплінням води і розростанням водної рослинності; другий настає в середині липня, коли вода прогрівається до максимуму і починається відмирання деяких видів водної рослинності (напр. кропивки). Другий період набагато триваліші весняного і тягнеться до осіннього похолодання. Ці висновки справедливі тільки для неглибоких, що добре прогріваються, водойм. Там, де глибина перевищує 5 м, амури підносять всілякі сюрпризи. Тому давайте відразу домовимося: наша мета - лов амура на неглибоких водоймах з наявністю водної рослинності.
У свій час, вивчивши всіляку риболовецьку літературу, я виявив чимало суперечностей щодо ваги білого амура. Вітчизняні автори практично в один голос стверджують, що амур понад 10 кг зустрічається вкрай рідко. Від зарубіжних авторів я дізнався, що амур вагою 20 кг не рідкість. Можливо, настільки суперечливі думки - наслідок кліматичних особливостей регіонів. Принаймні, це найпростіше пояснення. Від себе ж хочу додати, що мені не довелося ловити великого амура. Максимальний трофей не дотягував до 8 кг. . І лише одного разу у мене була можливість зловити гідного амура, уже боляче поведінку виваживаемой риби скидалося на витівки гігантського білого амура. Але на жаль... Після часовий боротьби на березі виявився короп. Правда, він потягнув за 20 кг. Але уявіть моє розчарування, я, адже, ні на хвилину не сумнівався, що вступив в єдиноборство з трофейною білим амуром. Але, видно, не судилося.
Отже, з особливостями поведінки риби ми розібралися. Тепер поговоримо про наживках і насадки.
Багато рибалок зараховують білого амура до абсолютним вегетаріанцям. Це не зовсім так. Так, дійсно, білий амур віддає перевагу їжі рослинної (водорості, пагони очерету і очерету, рдеста, тощо.). А там, де рослинності мало (в надмірно зарибнених водоймах) амур непогано ловиться на пучок гнойових хробаків або великих кожушків, або на мотиля. Але краще всього ця риба клює на розпарений горох, кукурудзу та макуху. І все ж на першому місці за уловистости залишаються молоді пагони водних рослин. Пропоную упорядкувати рейтинг приманок. Почнемо з найбільш уловистых.
Молоді пагони водних рослин. Згодяться шматочки пагонів очерету, нарізані квадратиками молоде листя очерету. У будь-якому випадку насадка повинна бути світло-зеленого кольору (на більш темні і грубі приманки амур клює неохоче).
Мені неодноразово доводилося бачити годівлю амурів у дна, з поверхні вода і практично на суші. Про це я не можу не розповісти. Донну трапезу я спостерігав, зачаївшись у кромки очерету. Амури довго і з побоюванням обходили засідку стороною, але, врешті-решт, очевидно, ґрунтовно натщесерце, не змогла відмовити собі в задоволенні щільно пообідати. Зграя складалася з п'яти двокілограмових риб і парочки рибок поменше. Саме ці постійно голодні "пістолети" першими припинили голодування і, уподобавши кущик очерету з великою кількістю молодих пагонів, почали жадібно поглинати зелень. Риби по черзі впритул підпливали до корневищам, брали майже вертикальне положення, лупили хвостами по воді, і вгризалися в стебла соковиті, піднімаючи з дна хмари муті. На їхній приклад негайно пішла вся зграя.
Верхову годівлю амурів побачити набагато простіше. Найчастіше доводиться спостерігати великих риб під що навислими над водою стеблами очерету. При цьому амури перевертаються на бік, іноді виставляючи голову з води, і з жадібністю починають "мочалить" рослинність до тих пір, поки не вдасться відірвати ласий шматок. Трапеза супроводжується гучними сплесками, які деякі рибалки плутають із запізнілими нерестовыми іграми карася або коропа.
А в цьому році я бачив таке, про що і розповідати ніяково - боюся засміють. Але ж бачив! Власними очима! Знайомі тернопільські екологи розповіли мені, що якщо амурів постійно підгодовувати, то з часом вони втрачають будь-яку обережність і можуть брати корм мало не з рук. Сприйнявши мої глузування як кровну образу  Невіруючих і запропонували поїхати до ставка, де я міг би навіч у всьому переконатися. І дійсно, все виявилося чистою правдою. Коли ми підійшли до озера, друзі кинули у воду оберемок свіжозрізаної осоки упереміш з очеретом з таким розрахунком, щоб частина корму залишалася на суші. Ми стояли біля кромки води і терпляче чекали. Після декількох хвилин біля берега на глибині двадцять сантиметрів вода буквально закипіла. Кілька півметрових  білих амурів азартно поїдали запропоноване частування. З кожною хвилиною риб ставало все більше, причому ми знаходилися на відстані не більше метра від кормової зони, і стояли в повний зріст. А їм хоч би що! Далі - більше. Мої гіди дізнавалися деяких риб "в обличчя".
- О, дивись, ось цей жирний - Кабанчик. Йому днями виповниться 7 років. Будемо відзначати!
- А он той поменше - Васька, - і т. п.
Коли весь корм, що був у воді, благополучно перекочував в шлунки амурів, настав фінал. Але який! Першим не витримав Кабанчик. Він підплив до берега (спина риби повністю виступала над водою), зміїного звиваючись, виповз на сушу, вхопив соковитий стебло осоки і плюхнувся в рідну стихію. Його приклад наслідували й інші риби. При цьому амури проявляли таку безтурботність, що їх можна було брати голими руками. Пізніше я з'ясував, щоб домогтися такої  довіри риби, знайомим довелося витратити більше трьох років.
Насадкі. Парений горох, консервована або парена кукурудза. Суху кукурудзу або горох засипають в термос з вечора і заливають окропом. На ранок насадка готова. На гачок насаживают від 1-го до 3-х зерен, в залежності від розміру гачка. Солодка кукурудза консервована продається зараз в будь-якому магазині, тому не будемо звертати на неї увагу. Кількість зерен на гачку, як і в попередньому варіанті.
Макуха. Я використовую три варіанти.
Перший - звичайний: на гачок насаживаю кубик макухи розміром 2х2 см, попередньо зробивши в ньому отвір тонким свердлом. Жало гачка обов'язково залишаю відкритим і використовую гачки з довгим цевьем, зміщуючи насадку до самого вушка гачка. Використання сухого макухи має одну істотну перевагу - приманка піднімається над дном і риба її знаходить набагато швидше, ніж насадку, що лежить на дні.
Другий - запарена макуха з борошном. Мелену макуху заливають невеликою кількістю окропу (1:2) і накривають кришкою. Через годину в макуху додають борошно, і суміш ретельно вимішують до утворення однорідної тістоподібної маси. На гачок надягають кульки розміром з лісовий горіх. У макухи з тістом є один недолік. Не раджу застосовувати цю насадку там, де багато дрібного карася. У більшості випадків першим на гачку виявляється саме він, ніж вводить у відчай навіть самого терплячого рибалки.
Третій - макуха з мастиркою.
Можна ловити амура і на звичайну мастирку, але тільки при дотриманні однієї умови - вона повинна бути правильно приготовлена.
Гнійні черв'яки, великі виповзки. Тут є одне правило, що часто дає непогані результати. Чим більше хробаків на гачку - тим різкіше і впевненіше поклевка білого амура. Але це зовсім не означає, що на гачок слід наживлять цілу порцію. Досить 4-5 штук, за умови, що гачок не крупніше №5-7 за вітчизняної нумерації. А ось кожушків достатньо двох-трьох. Хробаків наживляють двічі проколів жалом гачка в центрі тіла так, щоб кінці вільно звисали і привабливо ворушилися. Жало можна залишати відкритими, абсолютно не побоюючись, що риба, наколовшись, може виплюнути наживку.
Мотиль. Іноді, особливо при перепадах атмосферного тиску, різких похолоданиях тощо мотиль виручає рибалки. Одне єдине протипоказання - якщо у водоймі багато дрібної рибки ужение на мотиля абсолютно недоцільно.
Є ще кілька рослинних насадок, які я застосовував. Ось тільки результати будуть набагато гірші, ніж при використанні вищеописаних насадок і наживок.
Свіжа зав'язь огірка, бажано з суцвіттями.
Зелена шкірка свіжого огірка, надіта на гачок у вигляді довгої смужки (до 5 см).
І листя конюшини, або люцерни. На цівку гачка надягають кілька (10-15 шт.) листочків, а на жало гачка піддягають суцвіття (бажано білого кольору).
Мені неодноразово доводилося чути, що білий амур непогано ловиться на аґрус, але я на цю насадку ніколи не ловив, тому ні підтвердити, ні спростувати це твердження не беруся.
Тепер про найважливіше - про монтажі снасті і тактики ужения.
Компонувати снасть можна по різному, кому як подобається, але я раджу звернути увагу на маловідомі, оригінальні, але уловисті способи оснащення. Відразу зазначу, що мова піде про ужении амура з берега з використанням далеких (до 80 м) і ближніх (від 5 до 15 м) закидів. Справа в тому, що я віддаю перевагу ловити в безпосередній близькості від заростей водної рослинності. Оптимальним вважаю варіант, коли на відповідному відстані від рибалки з води ростуть окремі кущі очерету або осоки. У таких місцях глибина особливого значення не має, але снасть, вірніше принада, обов'язково повинна бути покинута впритул до куртині, не далі 50 см від куща.
Про вибір вудлища розповідати не буду, але в будь-якому випадку воно неодмінно має бути укомплектовано безінерційної котушкою.
Оскільки амури риби полохливі, а ловити доводиться в місцях не глибоких, то оснащення необхідно маскувати. Справа ця нескладна. При ужении в прибережній зоні краще використовувати вудлища не коротше 4-х метрів, а замість традиційного поплавця використовувати суху гілочку або відрізок стебла очерету. Звичайні поплавці теж годяться, але розфарбовані вони повинні бути під колір водної рослинності.
При ужении на значній відстані від берега, коли без далеких закидів не обійтися, і потрібна додаткова огрузка, раджу застосувати маленьку хитрість. Довге та вузьке грузило вставляють всередину пустотілої відрізка стебла очерету так, щоб з нього трохи визирали вертлюжків, до яких кріплять основну волосінь і повідець довжиною не менше метра. Я, щоправда, не користуюся волосінню, а шнуром. І ось чому.
Коли ловля ведеться у самої кромки водної рослинності, після підсічки рибу доводиться "вирвати" з чагарників. Тільки якісний шнур дозволить без ризику втрати снасті і улову зробити цей маневр. Як повідця можна використовувати або м'яку еластичну волосінь з високою розривною навантаженням, або мотанку діаметром 0,1 - 0,12 мм. Гачки - на розсуд рибалки, але все ж захоплюватися масивними гачками не слід. Вимоги звичайні: тонка сталь і гостре жало.
Принаджувати амурів починають ще затемна, а краще з вечора. Як корм я використовую насіння ріпаку  в суміші з комбікормом і висівками. Не зайвим буде і жменю меленої макухи.
Як правильно годувати? Давайте розглянемо весь процес по порядку. Підгодовування засипається безпосередньо в кущ у якого передбачається ловити рибу. Щоб не ввести в оману читачів, хочу пояснити: човен використовується виключно для вечірньої закладки корму. А ловлять амурів тільки з берега. Ще раз нагадаю: чим ближче до рослинності розташовані поплавець і принада - тим краще.
І наостанок ще кілька корисних порад. Оскільки амур дуже полохливий, то постарайтеся рибалити з-за якого-небудь укриття (куща і т. п.). У разі, якщо такого укриття немає - одягайтеся скромніше, одяг світлих кольорів, і не стійте у кромки берега. Заздалегідь обустройтесь метрах в п'яти від води, а вудлища розмістіть поруч на спеціальних підставках.
Поклевка амура дуже різка і наполеглива, причому риба практично завжди засікається сама. Відбувається це з наступної причини. Проковтнувши приманку і відчувши підступ (волосінь або опір грузила), амур робить різкий ривок, деколи навіть вистрибує з води, і гачок, природно, надійно впивається в риб'ячу пащу. Тому досить зробити лише слабку контрольну потяжку, щоб переконатися наскільки надійно риба сидить на гачку.

У перші кілька хвилин, щоб відвести рибу подалі від міцного місця, необхідно докласти певних зусиль, а далі можна особливо не напружуватися, але і не давати рибі багато свободи. Взагалі ж боротьба з білим амуром чудова своєю непередбачуваністю. У будь-який момент рибалка може зазнати фіаско, і особливо коли риба вже знаходиться біля самого берега. Тут амур може видати пару-трійку "свічок", або серію потужних ривків, обірвати повідець, а то і розігнути або зламати гачок і знайти волю. У такій ситуації рибалка лише здивовано розводить руками: звідки у риби сили взялися? Так що розслаблятися не варто до тих пір, поки амур не опиниться в підсаку.

Білий Амур
Погода
 
Форма входа