Дифиллоботриоз - захворювання людини і м'ясоїдних тварин (собак, кішок, лисиць, песців), що викликається дорослої стадією стрічкових черв'яків - лентенов Pseudophyllidae з сем. Diphyllobothriidae. Встановлено кілька видів лентенов, що викликають захворювання: D. latum - лентец широкий, паразитує в кишечнику людини і м'ясоїдних тварин, поширений в європейській частині СРСР; лентецы чайок - D. dendriticun, D. ditremum, поширені в північних районах країни і в Сибіру.
Збудник. D. latum - членистая цестода - білого кольору, довжиною від 50 см до 10 м, шириною 0,5 - 1,5 см. Головка невелика, подовжено-овальна з двома щілиноподібними ботриями. Членики короткі, широкі. У кожному членику знаходиться по 1 - 2 статевих комплексу. Статеві отвори розташовані посередині вентральної поверхні. Цестода відкладає яйця овальної форми з кришечкою на одному кінці. В яйці знаходиться зародок - корацидий з шістьма хитиновыми крюками.
Розвиток збудника відбувається за участю проміжного і додаткових господарів. Заражені дифнллоботриозом людина або хижі тварини виділяють у зовнішнє середовище з фекаліями яйця. Потрапивши у воду, яйця розвиваються і через 8 - 10 днів з них виходить личинка - корацидий. Личинка має вії, за допомогою яких вона вільно плаває у воді. Терміни розвитку яєць залежать від температури води, тривають від 7 до 20 днів. При температурі води 18 - 20'С яйця розвиваються за 8 - 10 днів. Зниження температури води до 13 - 15'С подовжує термін розвитку яєць до 15 - 17 днів. Личинок корацидиев заковтують циклопи або диаптомусы - проміжні господарі гельмінта. В порожнині тіла рачка корацидий через 20 - 25 днів перетворюється в наступну личинкову стадію - процеркоид. Заражених рачків поїдають риби: щука, окунь, йорж, минь - другі проміжні господарі (додаткові). Рачки в кишечнику риби перетравлюються, а личинки проникають в м'язи, в стінку кишечника, очеревину, в жирову тканину, печінка, гонади і перетворюються в інвазивної стадію - плероцеркоида. Ця личинка подовженої форми, тіло нерасчлененное, молочно-білого або кремоватого кольору шириною 1 - 3 мм. На головному кінці має дві щілиноподібних ботрии, за допомогою яких прикріплюється до стінки кишечника. Людина або тварини - дефінітивівні господарі - заражаються дифиллоботриозом при поїданні риби, инвазированной плероцеркоидами лентеца. У їх кишечнику за 2 - 2,5 міс виростають статевозрілі гельмінти і починають відкладати яйця. Так відбувається круговорот цього паразита в природі. Встановлено, що дефинитивным господарем лентеца D. dendriticum є рыбоядные птиці - чайки.
Епізоотичні дані. Захворювання широко поширене в різних зонах і частіше виявляється в районах розташування великих водосховищ, озер, річок. Носіями плероперкоидных личинок D. latum є щука, минь, окунь, йорж. Носії плероцеркоідов D. dendriticum - корюшка, пелядь, ряпушка, муксун, пыжьян, чир, омуль, харіус. Плероперкоиды у них поселяються в капсулах на стінках шлунка. Заражених риб виявляють у уловах як влітку, так і в зимовий час, хоча зазначено, що в літній час інвазованих риб більше. Екстенсивність інвазії за окремим водойм у таких видів риб, як щуки, миня, йоржа, сіговій, може досягати 80 - 90%, при інтенсивності - десятки і сотні плероперкоилов. Личинки у риб поселяються в м'язах, в стінці кишки, очеревини, печінки, жирової тканини, часто в ікрі, особливо у щук. Заражаються риби проперкоидами лентецом переважно в весняно-літній час у зв'язку з великим забруднення водойм яйцями дифиллоботриид. Вони потрапляють зі стічними і каналізаційними водами, з фекальними масами з пароплавів, барж, від хворих людей і ін. Хижі тварини (собаки, кішки, лисиці) відвідують місця лову та оброблення риби і забруднюють водойми фекальними масами.
Риба, особливо молодь, харчуючись зоопланктоном, заковтує інвазованих рачків і вражається. Людина або м'ясоїдні тварина може заразитися в будь-який час року, якщо буде з'їдена риба, инвазированная плероцеркоидами лентецов і не знешкоджена. В північних і східних регіонах країни місцеве населення вживає в їжу- морожену або погано провяленную рибу, коли личинки в ній ще життєздатні. Часто люди заражаються при вживанні в їжу сирої ікри щук при весняному вилов риби.
Симптоми і патогенез. Лентец широкий в кишечнику людини може жити до 25 років, у той час як у лисиць термін його життя обчислюється кількома місяцями. Гельмінти закупорюють просвіт кишки, тим самим порушують процес переварювання їжі і прохідність харчових мас. Виділяють токсини, які викликають анемію, збуджують центральну нервову систему. Різко знижується вміст вітаміну В12. Хвора людина або тварина стають порушеними. Відзначається біль у животі, порушується акт дефекації, погіршується апетит. Паразитують у риб личинкові стадії гельмінта викликають зміни в органах і м'язової тканини. Порушується еластичність волокон, змінюється їх структура. Відбувається розростання сполучної тканини між пучками м'язових волокон.
Діагноз. Медичні працівники проводять копрологические дослідження людей методом Фюллеборна, Дарлінга або Като і при виявленні яєць лентеца ставлять діагноз. Ветеринарні працівники проводять копрологические дослідження м'ясоїдних тварин і виявляють заражених. Всі види риб, жилі у прісноводних водоймах і сприйнятливі до зараження плероцеркоидами лентецов, піддаються гельминтологическому дослідження. Переглядають внутрішні органи на наявність у них плероцеркоідов. Компресорним методом досліджують шматочки м'язів і окремі внутрішні органи: кишечник, печінка, жирову тканину. Таким чином виявляють види риб, заражених плероцеркоидами лентецов в кожному водоймі.
Заходи боротьби та профілактика. Для лікування хворих тварин застосовують ареколин. Його дають з м'ясним фаршем собаці в дозі 0,002 - 0,003 г/кг, лисиці, песця - 0,01 г/кг. Филиксан призначають у дозі 0,4 г/кг, а камалу 2 - 8 г залежно від маси тварини. Лікувальні препарати прописують і болюсах. Рибу, виловлену з неблагополучних водойм, не можна використовувати в їжу в свіжому, слабо просоленном або слабо провяленном вигляді. Не дозволяється також згодовувати сиру рибу собак, котів і хутровим звірам на зверофермах. Така риба підлягає засолу протягом 14 діб або заморожування при температурі мінус 18 - 20°С протягом 48 год. При використанні риби для громадського харчування вона підлягає ретельному прожариванию або проварке. Необхідно роз'яснювати населенню, особливо особам, комою рибним промислом, що не можна вживати в їжу сиру рибу і сиру ікру, а також згодовувати її котам, собакам і хутровим звірам. Не забруднювати водойми стічними водами тваринницьких приміщень, екскрементами тварин і людини, каналізаційними водами. Не допускати собак і кішок в місця вилову риби та її обробки. Необхідно періодично обстежити населення і домашніх тварин на зараженість дифиллоботриозом і всіх хворих піддавати лікуванню. Роз'яснювати школярам, як небезпечна хвороба, і вчити їх санітарної культури в побуті і на водоймах. Видавати популярні листівки, плакати з питань профілактики дифиллоботриоза.