Отже, срібного карася поділяють на підвиди: срібний карась звичайний і срібний карась китайський. Ось таке різноманітне срібло. Ці види зустрічаються у водоймах Південно-Східної Азії. У Європи, поширення карася сріблястого звичайного, почалося в другій половині XX століття, коли його почали завозити для розведення.
Так як же їх розрізняти? Карась звичайний має високе тіло, стисле з боків, а у карася сріблястого звичайного тіло трохи довгасте. Срібний Карась звичайний більшою мірою, ніж його побратим харчується не тільки живністю, але і рослинністю. Досить просто розрізнити ці два види по забарвленню. Карась звичайний має червоно-коричневе забарвлення спини з зеленуватим відтінком, злегка бронзові боки і жовтувате черево. А срібний карась звичайний у верхній частині тіла пофарбований у зеленувато-коричневі тони, має золотисті боки і черево з сріблястим відливом.
Срібний Карась звичайний так само має кілька форм: одна форма - одноположенская, друга - двуполая.
І не дивлячись на зовнішню схожість, ці форми сильно розрізняються хромосомним набором (тобто на рівні генетики, а не риболовлі). Тобто змішуватися вони не можуть, але цілком здатні жити в одному водоймі. З погіршенням умов свою чисельність збільшує двуполая форма. А коли умови сприятливі - збільшує своє кількість одностатева форма карася. Також зазначимо, що нерест всіх форм карася проходить одночасно і триває досить довго: від 2 до 4 місяців, частіше у травні та липні.
Не менш цікаві та особливості росту карасів. Залежно від форми особи будуть мати підвищеним або уповільненим зростанням. Але тут не варто забувати, що на темп росту так само впливає кількість їжі.
Якщо ви хочете визначити, до якої формі карася відноситься Ваш улов - ми пропонуємо восользоваться так званим чешуйным індексом. Ділимо довжину луски (мається на увазі відстань від краю закріпленого в тілі карася до вільного краю лусочки) на ширину цієї лусочки. Отримуємо чешуйный індекс. Якщо він більше одиниці - це динамічна форма, якщо менше - тугорослая. Нагадаємо, що за сприятливих умов карасі можуть досягати в довжину до 45 см і вагою близько 3 кг, але частіше трапляються значно менші екземпляри.
Місця проживання Карася:
У зарослих водоймах з мулистим дном, частіше зустрічається карась звичайний. Але в заплавних озерах і заболочених місцях він не рідкісний гість. Карась звичайний, всіма зябрами, уникає чистої води і піщаного дна. Його побратим, срібний карась звичайний, частий гість водойм з проточною водою, його часто ловлять у великих озерах і річках. І перший, і другий з холодами йдуть на глибину, а з потеплінням випливають на мілководді. Карасі вкрай живуча риба. І, при замерзанні водойми або інших несприятливих умовах, карась здатний закопатися в грунт і перечекати складні часи, без руху і їжі. Тому в деяких водоймах карась - єдиний житель. Хіба що в’юни мають схожу здатність до виживання.
Практично ця інформація підтверджується багатьма рибалками. Буває, що карась на початку зими добре клює, а потім як пропадає. Так. Але не зникає, а закопується, коли вода містить мало кисню.
Клювання карася починається навесні, як і згадано вище на малій глибині. До травня місяця клювання досить бурхливе, а з настанням нересту затихає. Як ми вже відзначали нерест карася може тривати довго. Відповідно і відновлення клювання може відбутися як наприкінці червня, так і в серпні. Карась завжди клює вранці, починаючи прямо з світанку, і за 2-3 години до заходу. Карась риба примхлива, і при зміні вітру або погіршення погоди, може не клювати взагалі. Зате можна спостерігати дикий клювання опівдні спекотного дня.
Снасть для карася
Якщо спробувати охарактеризувати одним словом ідеальну снасть на карася, то інакше, ніж "чуйна", не скажеш. Оснастка поплавчаною вудкою для лову карася повинна бути максимально легкої і чутливої - невеликий неяскраве поплавець, огруженный декількома дрібними дробинками по саму верхівку, і досить міцна, але тонка волосінь. Карась - не уклейка, опирається дуже активно і часто рве нестiйку волосінь, кидаючись у корчі або зарості водоростей. На чистій воді можна, звичайно, і трехсотграммового карася вивести на лісочку 0,1, але все ж краще поставити повідець 0,12, а основну волосінь трохи товще. Але і товстими лісками захоплюватися не варто - при лові карася, як, втім, і будь-який іншої риби, діє правило: "тонше лісочка - більше риба". І ще. Для лову карася треба вибирати самі м'які волосіні. Він досить довго пробує насадку на смак, перш ніж заглотать її і, відчувши опір, може кинути насадку.
При лові карася, мабуть, як жодної іншої риби, дуже важливе значення має вибір гачка. Всім рибалкам добре відомо, як часто трапляються карасі з обірваними губами. Це - наслідок або занадто різких підсічок, а частіше - застосування тупих крючков. Хрящова платівка, складова край губи карася, дуже слабка, і тупий гачок, ковзаючи по пасти, утикається в неї і просто вириває. Гострий ж гачок надійно входить в м'які тканини всередині пасти риби. Причому на гострому гачку риба тримається настільки надійно, що звільнити її від гачка без застосування пінцета або екстрактора досить важко
Наживка для карася
Асортимент насадок, застосовуваних при лові карася, дуже широкий. Як золотий та срібний карасі охоче беруть на мотиля, опарыша, гнойового хробака, манку, кукурудзу і на багато іншого. При цьому, срібний карась більше вегетаріанець, золотий ж віддає перевагу тварини насадки. Найбільш універсальною насадкою для карася є його природний корм - мотиль. Дві-три личинки на тонкому, гострому гачку, навряд чи залишать байдужим самого ситого карася. Не менш уловист і опарыш. Але, якщо у водоймі, крім карася, водяться ще йорж або ротан, краще все-таки застосовувати рослинні насадки, кращі з яких, поза сумнівом, манна базіка.
Срібний карась не дуже вимогливий у виборі насадки. Якщо ж у водоймі, який ви обрали для лову, живе золотий карась, то краще не полінуватися і запастися різними принадами, тому що його примхливість у виборі насадки може поставити під загрозу зриву ловлю навіть у дуже гарну погоду.
Тактика лову карася
Примхливість карася давно вже стала серед карасятников притчею во язицех. Сидять, наприклад, поруч два рибалки, ловлять на одну і ту ж насадку, годують однієї і тієї ж підгодовуванням, але один ловить, а інший - ні. Ось тут і починається простір для рибальських байок - мовляв, я і слово знаю заповітне, і риба мене любить, і все таке інше. Насправді, все зазвичай пояснюється просто. У період низької активності карася на його клювання може, приміром, впливати точність визначення глибини в місці лову, іноді потрібно вгадати зі спуском до сантиметра - насадка повинна стосуватися дна або висіти в полусантиметре над ним. Тому вельми корисно час від часу трохи змінювати спуск на вудці.
Можна розохотити карася, змушуючи насадку рухатися під водою навіть при відсутності течії. Треба лише правильно підібрати темп і швидкість проводки. Найбільш ефективна переривчаста проводка, коли насадка рухається у дна короткими стрибками, то приходячи в рух, то завмираючи на місці. Але всі маневри tackle повинні бути як можна більш плавними. Вельми сприятливий вплив на клювання під час лову великого карася надає і періодична зміна насадки.
Треба відзначити, що в дуже жарку погоду, особливо на початку літа, іноді може здатися, що карася у водоймі й немає зовсім. Рибалка змінює глибину лову, насадки, місце, а поклевок все немає. У такі моменти варто прислухатися і придивитися до чагарників латаття, що стоїть у воді очерету, або до місць, затягнутим ряскою. Якщо звідти лунає характерний чмокання, це означає, що карась піднявся до самої поверхні води і оббирає з нижньої сторони плаваючих поверху листя водної рослинності різних дрібних козявок. У цей час жодна підгодовування не змусить його опуститися на дно, і брати він буде тільки у самої поверхні. Краща снасть у такі моменти - літня блешня. Якщо її немає, то можна зняти з волосіні всі грузила, зробити відпустку волосіні від поплавця сантиметрів 10, насадити на гачок одного опарыша і почати засипати його у вікна серед водної рослинності, дозволяючи насадці вільно опускатися в товщі води.
Прикормка для карася
Складність приготування гарною підгодовування в тому, що дуже часто у водоймі поряд з карасями живе і набридлива ненажерлива рибка верхівка. Тому правильно приготовлена підгодовування повинна працювати тільки в нижніх шарах води, практично не залишаючи слідів в поверхневої зоні. Ще від верховки можна позбутися, зсунувши всі грузила ближче до гачка, щоб насадка швидко проходила поверхневі шари води, в яких живе ця дрібна набридлива рибка.
Якщо використовується готова покупна підгодовування, в її склад буває корисно додатково ввести макуха соняшникова або свежеподжаренные і пропущені через м'ясорубку насіння соняшнику. Добре замісити в підгодовування прибережного піску, тоді вона стає більш пухкої і не буде лежати на дні одним грудкою, а розсіється з великої площі і буде більш ефективно залучати рибу.
Поведінка карася на підгодовування можна приводити в підручниках, як приклад типової реакції риби на харчової подразник. Протягом перших 10 - 20 хвилин після занедбаності першої порції підгодовування у воду, поклевок, як правило, не буває. Риба підходить до точки годування, і починає выедать великі шматки підгодовування, не звертаючи ніякої уваги на насадку. Із зникненням великих шматків увагу риби починають залучати все більш дрібні харчові об'єкти і, нарешті, настає черга насадки.
Першими, як правило, клюють дрібні карасі, вагою до 100 грамів. Очікування підходу більшої риби може зайняти до півтори годин, в залежності від активності риби. В цей час треба продовжувати регулярно підкидати невеликі порції підгодовування в точку лову.
Якщо клювання дрібниці різко стихає, це сигнал підходу великої риби. Тут темп пригодовування потрібно різко знизити і три-п'ять разів зменшити обсяг разової порції підгодовування. Поклевки великого карася більш обережні, ніж дрібного. Поплавець може досить довго пританцьовувати на місці, і рибалці доводиться запастися терпінням в очікуванні потяжки. При цьому поплавець може або рушити в бік, причому іноді дуже повільно, або сховатися під водою.