Рибалка з допомогою цієї маленької вудки надає потрібну гру мормишкі, підсікає рибу і амортизує її ривки. Оснастка вудки для лову на мормишку може бути двох типів - глухий і бегучей (з котушкою). Удільнік повинен бути як можна легше і дозволяти волосіні швидко і вільно змотуватися і намотуватися. Рибалки віддають перевагу таким двом конструкцій.
Вудиліще першого типу порівняно просте і призначене для глухого оснащення. Він складається з хлистика і ручки, яку роблять із пробки або пінопласту. На малюнку затемнені ділянки мотовила (воно виглядають як дві ніжки) додатково покривають лаком або епоксидної смолою, після чого їх поверхня стає гладкою і при змотуванні лісочка збігає з них, як з барабана безінерційної котушки. Коркові і пінопластові мотовила володіють деякою пружністю, тому обсихающа на них лісочка мало деформується, разом з тим смола захищає пробку, щоб її не розітнув волосінь. Форма верхнього (близького до хлистику) мотовила забезпечує тонку настройку величини спуску і при необхідності можна намотувати волосінь не на всі мотовильце, а тільки на цю частину.
Хлистик виточують з вініпласта. Він повинен бути достатньо гнучким, щоб хоча б частково гасити різкі підсічки, за яких і відбувається більшість обривів волосіні.
Таке вудилище легке, компактне, дозволяє вільно і швидко рухатися волосіні, досить точно відрегулювати спуск і добре лягає в руку. До недоліків цього вудидища слід віднести те, що лісочка на ньому відкрита. У морозну погоду на решту на мотовильце волосінь намерзають крижинки, внаслідок чого без попередньо обсмоктування або обкусування крижинок неможливо змінити узвіз, не ризикуючи обірвати тонку снасть. Інший недолік - відсутність автоматичного скидання волосіні під час сильної потяжки риби.
Вудилище другого типу. Вільне від цих недоліків. Його корпус, в якому розміщена котушка, одночасно є і рукояткою. Він має додаткові важливі якості: плавне і легко регулюється гальмування котушки, майже повністю виключає обрив волосіні при затриманні великої риби, швидка і точна настройка спуску. Конструктивно він дещо складніший попереднього і важчий. Котушка для волосіні є складовою частиною ручки і має дуже великий діаметр (подальше збільшення його привело б до порушення гармонії снасті). Бажано кожному рибалці для різних оснасток мати близько 10 удильников
Кивок своїми коливаннями надає мормишкі ігру і сигналізує про що риба клюнула. При цьому дуже важливо, щоб лісочка проходила крізь нього вільно, а сам він не брав участь у підсіканні, не ламався й не деформувався від частих ударів об лід, не змінював своєї пружності залежно від температури повітря.
Шматочок гумової ізоляції від високовольтного кабелю, складається з двох шарів: верхній - тонка хлорвиниловая оболонка, під яку протаскивается сталева пружинка або пластмасова платівка, і нижній основний, в отвір якого вставляється з допомогою голки кембрик (хлорвиниловая оболонка від телефонного дроту), а через нього проходить волосінь.
Найважливіша частина кивка - сталева пружинка або тонка пружна платівка з еластичної пластмаси, причому воліють платівки білого кольору товщиною 0,10-0,25 мм. Але і ті, й інші мають недоліки: пружинки швидко іржавіють і ламаються, а погано оброблені фаски платівок іноді ріжуть волосінь. Пружність кивка залежить від ширини, довжини і товщини платівки і вибирається в залежності від ваги блешні.
Кивок не може бути універсальним як по відношенню до мормишкі, так і по відношенню до виду риби. Наприклад, при лові окуня гарні кивки короткі і м'які, білої риби (лящ, плотва) - більш довгі і пружні, так як оптимальна частота коливань (гра) блешні для них різна. Деякі рибалки ставлять кивок під кутом до хлыстику, для цього винипластовый кінчик згинають у гарячій воді під вибраним кутом.
Лісочка на зимовій риболовлі на мормишку застосовується досить тонка (0,08-0,15 мм), а значить, її якість має бути дуже високою. Якщо під час риболовлі на лісочку утворився і туго затягнувся вузол, не варто його розв'язувати: все одно лісочка в цьому місці буде деформована і у вирішальний момент може підвести. Якщо вузол розташований недалеко від блешні, краще її відразу перев'язати, а зайву (до вузла) частина волосіні видалити.
Питання про те, яку волосінь поставити, вирішується рибалкою залежно від конкретної ситуації і досвіду. Наприклад, чим гірше клювання, тим волосінь повинна бути тонше, блешня менше, а значить легше. Але при цьому треба мати на увазі, що навіть у безвітря при ужении на глибині більше 3-4 м тонка лісочка сильно плутається, крім того, чим вона тонше, тим довше вываживание риби. На початку сезону вудку оснащують волосінню довжиною 20-25 м, а у його кінці можна обійтися 15-18 м. Запас ліски (5-7 м) зазвичай витрачається на обриви, перев'язування блешні і т.п.
Основна вимога до мормишке - максимальна маса при мінімальному розмірі, тому більшість кращих блешень роблять з важких матеріалів, по щільності майже вдвічі перевищують той же показник свинцю. В даний час випускаються вольфрамові блешні. Вони мають достатню масу при невеликому розмірі. Але іноді на великій глибині і швидкому протязі до маленької мормишкі доводиться встановлювати додаткове грузило (або мормишку) на деякій відстані, хоча воно і знижує чутливість снасті і погіршує гру. Якщо ж застосовувати мормишку побільше, то знижується кількість поклевок.
Від форми блешень певною мірою залежить і клювання. Наприклад, у кулястої і плоскою блешень гра і коливання у воді різні, отже, і клювання на них у певних умовах буде неоднаковий. Тому вибір форми блешні визначається умовами лову. На схожі за формою блешні, наприклад "дробинки" і "крапельки", клювання зазвичай рівноцінний, а на "платівку" ефект може бути протилежним.
Щодо кольору блешні ся думка, що в ясну погоду краще працюють темні приманки, а в похмуру - світлі. Але і тут можливі варіанти. Також бусинки або кембрики різного кольору, надіті на цівку гачка, дають очевидний позитивний результат.
За розміром однотипні блешні можна умовно розділити на три групи: маленькі - із сірникову голівку (1,5-2 мм в діаметрі), середні - близько 2,5-3 мм і великі - 4 мм і більше. Відповідно і гачки на них ставлять: на дрібні від 1,5 до 2,5, середні - № 2-3,5, на великі - № 3,5-5.
Блешня завжди повинна висіти під кутом 120-135° по відношенню до волосіні (без урахування ваги насадки). Якщо від тривалого зберігання снасті в зібраному вигляді блешня прийняла більший кут, її треба перев'язати. І взагалі, слід взяти за правило: перед кожним виїздом на ловлю перев'язувати приманку на тій оснастці, яка була до цього у вживанні.
Мормишка типу "чортик"
На такі блешні частіше ловлять з кембриком різних кольорів, без мотиля. Тіло блешні фарбують в чорний колір, але останнім часом трапляються "чортики" і іншого кольору. Не так давно з'явилися також блешні з чотирма гачками під назвою "відьма" і серед рибалок відбулося розділення на "чертятников" і "ведьмятников". У кожного своя теорія лову, свої успіхи і невдачі. Наприклад, блешня "коза" розташуванням гачків і своєю грою нагадує поведінку водяних комах - "козявок", тому і отримала таку назву.
Надягання насадки. Робити це треба швидко, інакше насадка підмерзне. Кришка коробки з насадкою повинна відкриватися легко, мотиля і реп'яха потрібно пересипати картопляним крохмалем, щоб личинки не злипалися в грудку.
Занурення блешні. Важливо, щоб опускається лісочка не зачіпала за краю лунки і за шматки льоду. А опускатися вона повинна рівному і поступово, забезпечуючи безперервний хід приманки.
Гра блешнею - найважливіший елемент у цій техніці лову. Залежно від того, як грають блешнею (частота і амплітуда коливань, швидкість підйому і спуску), результат ужения буде різний. Від гри блешні залежать як кількість і якість поклевок, так і вид і розмір видобутку. Навряд чи можна очікувати поклевки йоржа у верхніх шарах води або у кромки льоду, та ще при швидкому проведенні блешні, а ось поклевка окуня цілком імовірна. Окуня частіше привертає принада з великою частотою коливань і швидкістю проводки, підлящик ж, навпаки, зазвичай віддає перевагу порівняно повільне рух приманки.
Гра блешнею - не механічні рухи, а майстерність, яким опановують роками. Початківцям рибалкам треба навчитися надавати мормышке більшу частоту коливань з одночасним рівномірним підйомом (верхня межа у досвідчених вудильників досягає 15-20 коливань в секунду). Потім, зберігаючи максимальну частоту, опановують навичкою змінювати швидкість проводки. Для цього необхідно правильно тримати удільнік. Загальне правило таке: удільнік утримують трьома пальцями правої руки з незначним упором в долоню, рукоятку до поклевки тримають вільно без напруги. Лісочка не повинна стосуватися стінок лунки. Коли блешня лежить на дні, кінчик кивка повинна відстояти від поверхні води не більше 1-2 см, інакше сильно зростає вплив вітру на гру блешні і довжина її проведення стає коротшим. Існує кілька способів, як прийнято тримати удільнік під час гри блешнею.
Перший спосіб: Удільнік тримають у правій руці. Під час гри хлыстик розташовують між великим і вказівним або вказівним і середнім пальцями лівої руки. Розсунуті пальці лівої руки визначають амплітуду коливань, а кисть правої надає їм потрібну частоту. При грі обидві руки переміщуються одночасно. Спосіб досить простий в освоєнні, але вимагає ретельної налаштування снасті - вага блешні повинен відповідати пружності кивка. При погано налаштованої снасті кивок буде "дробити", тому зменшиться кількість поклевок.
Другий спосіб: Ліва рука підтримує праву і служить як би демпфером (пом’якшувачем) і регулятором її роботи. При такому способі важче домогтися високої частоти коливань приманки, ускладнюється робота кистей, а з-за невміння розслабити кисть коливання рук передаються тілу рибалки, і його часом як би починає лихоманити. Але цей спосіб гарний тим, що забезпечує плавне коливання блешні.
Третій спосіб: Удільнік тримають однією рукою. Лише на початку проводки, щоб легше було встановити темп гри приманки, рука стикається з ногою, деякий час ковзаючи по ній.
Четвертий спосіб: Вказівний палець правої руки стукає по удильнику під час його підйому. Багато рибалок користуються цим способом, хоча він не забезпечує високої частоти коливання блешні.
Найголовніше ж у будь-якому випадку полягає в тому, щоб рибалка умів надавати мормышке коливання більшої частоти з максимально малої і плавною (синусоїдальної) амплітудою. А яким чином він цього досягає - не настільки важливо.
Підсікання - дуже відповідальний елемент техніки лову на мормишку. Коли підсікання правильна, навіть якщо вона порожня, мормишка робить стрибок вгору лише на 40-50 см і тут же повертається в точку поклевки. На жаль, багато рибалок виконують цей технічний прийом неправильно - подсекают рухом всій руки і мормишка на метр і більше йде з точки поклевки. А поки рибалка знову опускає легку снасть, риба найчастіше йде.
При швидкій роботі зазвичай збільшується число поклевок, але частина з них залишається непоміченою на тлі стрімкого руху кивка. Це відбувається тому, що змінюється характер поклевки. Іноді зміна частоти руху кивка зовні настільки незначна, що здається, ніби лісочка зачіпає за край лунки. Але при контрольної підсіканні риба виявляється на гачку. Тому при лові з високою частотою коливань мормишкі підсікання слід робити при кожному натяку на поклевку. Надалі з досвідом Ваша рука буде сама рефлекторно робити підсікання в потрібний момент.
Як же правильно підсікати рибу? Підсікати треба кистю, трохи згинаючи при цьому руку в ліктьовому суглобі. Чим менше глибина, тим коротше повинна бути підсікання. При підсіканні на великій глибині (більше 4 м) і тонкої волосіні помах удильником слід збільшувати майже вдвічі, беручи до уваги еластичність волосіні. Але, як показує практика, обрив волосіні переважно відбувається під час надто сильної підсічки.
Виважування риби - це разом з вдалою підсічкою фактично єдиний процес. Головне - в самому початку підсічки визначити, якого приблизно розміру риба на гачку. Вываживать рибу у всіх випадках треба на натягнутою ліску (без слабини).є кілька прийомів виведення, якими рибалки користуються в залежності від ситуації. При цьому враховують силу вітру, глибину лову, стан поверхні льоду, середній розмір яка виловлюється риби. Слід також пам'ятати, що сидіти треба завжди спиною до вітру, щоб захищати від нього снасть. Залишки льоду варто викидати проти вітру, щоб вони не заважали при лові, а удільнік повинен бути легким.
Перший прийом: практикують зазвичай при лові на великій глибині, при сильному вітрі, морозі й інтенсивному клеве, коли лісочка як би прилипає до пальців, а сильний вітер скручує і заплутує тонку волосінь. Виконують прийом так: після вдалої підсічки руку з удильником піднімають максимально, щоб вибрати як можна більше ліски (мал.8), перехоплюють її у лунки пальцями іншої руки, витягають до плеча, а руку з удильником опускають вниз для чергового перехоплення волосіні. При цьому удільнік утримують безіменним і середнім пальцями. У момент, коли удільнік піднятий до плеча при другому перехоплення, а ліва рука тримає волосінь, правою відкидають удільнік разом з обраної частиною ліски на пару метрів перед собою рукояткою вперед. Далі діють обома руками по черзі. Кинутий за вітром удільнік стягує надлишок волосіні і не дає їй заплутатися. Знявши рибу, опускають мормишку в лунку, подтаскивая удільнік за волосінь до тих пір, поки він не опиниться в руці.
Головне в цьому прийомі - вибрати побільше волосіні перед кидком удильника. Якщо цього не зробити, то кинутий удільнік щоразу буде смикати волосінь з рук і при черговому кидку тонка лісочка може не витримати ударного навантаження і падінням. Точно також можна вываживать рибу і з середньої глибини, але при цьому зменшують довжину витяжки волосіні при перехопленнях.
Цей прийом не слід застосовувати, якщо лід покритий мокрим або пухнастим снігом. Рибалка повинен попередньо розчистити перед собою площадку, інакше удільнік впавши на мокрий сніг, загрузне в ньому або при підтягуванні набере на себе грудку снігу. Крім того, своїми широкими рухами Ви швидко видасте себе рибалкам-конкурентів, але при масовому клеве цей прийом незамінний як найбільш швидкий.
Другий прийом: виведення виконують так: рибалка піднімає руку до межі, потім перехоплює волосінь іншою рукою, а удільнік м'яко кладе на лід біля ступні. Далі вываживание продовжують звичайним чином. У жодному разі не можна різко відкидати удільнік, так як, ударяючись об лід, часто ламається або викривляється кивок.
Третій прийом: відрізняється тим, що підсікання роблять максимально коротким і непомітним рухом. Волосінь витягають малими перехоплення, працюючи тільки кистями. Прийом ефективний при затриманні великої риби, так як її доводиться підводити до лунки повільно і обережно, часто підбурюючи волосінь при кидках риби.
Коли вываживают дрібний і середній рибу, останній перехоплення волосіні бажано зробити лівою рукою, щоб захопити рибу правою. Якщо ж потрапила велика риба, постарайтеся під час виведення присипати лунку снігом або шматочками льоду. Зазвичай це роблять ногою, так як руки зайняті. На підході до лунки риба зазвичай робить сильні ривки, а до прикритої лунці вона йде набагато спокійніше. Ніколи не варто витягувати велику рибу з лунки на лісочку. Підвівши видобуток до лунки, не послаблюючи волосіні і не витягуючи риб'ячу голову з води, треба двома пальцями правої руки взяти її з боку спини близько жабер і вийняти з лунки.
Подбагривание. Якщо риба сильно і наполегливо чинить опір і її неможливо направити в лунку або вона застрягла в лунці, то її треба подбагрить. Для цього слід стати на коліна і підчистити лунку, щоб мати можливість добре роздивитися рибу. Потім потрібно якомога ближче нахилитися до поверхні води, а коли побачите голову риби і оцініть величину видобутку, опустіть в лунку багорик, підведіть його нижче голови риби і різко подбагрите. У випадку промаху будьте готові до сильного ривка і підбурюванню волосіні. Після ривка, зберігаючи спокій, знову підведіть рибу і повторіть подбагривание. Але тепер намагайтеся зробити це в той момент, коли риба заспокоїться. Подбагривая що металася у лунки рибу, ви ризикуєте промахнутися і збити бажану здобич.