Вівторок, 28.01.2025, 06:23
   Енциклопедія рибалки 
Меню Сайта
 
Сангвиниколез - гостро і хронічно протікає гельминтозное захворювання, що вражає кровоносну систему карпа, сазана, їх гібридів і чорного амура, збудником якого є дигенетический сисун Sanguinicola inermis з сем. Sanguinicolidае. У линя паразитує S. armata, у карася - S. intermediа, у чехоні і плітки - S. volgensis, але спалахів захворювання риб ці види не викликають.

Збудник. S. inermis - невелика трематода ланцетовидной форми довжиною ло 1 мм, шириною 0,15 - 0,2 мм, ротова і черевна присоски відсутні. Тіло напівпрозоре, сильно сократимое. Кутикула без шипиків покрита найдрібнішими щетинками. На передньому кінці відкривається ротовий отвір, ведуче в стравохід, потім переходить в кишечник з чотирма розгалуженнями. В бічних частинах передній половини тіла розташовані желточники. Чоловіча статева система представлена 15 парами сім'яних пухирців, дволопатевим яєчником, звивистою семяпроводом. Матка коротка

Розвиток збудника протікає з участю проміжного господаря прісноводних молюсків. В кровоносних судинах карпа статевозрілі трематоди виділяють трикутної форми яйця з дорсальним відростком. Відкладання яєць відбувається в теплу пору року, найбільш інтенсивно в весняно-літній час. В кровоносних судинах жаберного апарату та нирках яйця розвиваються, у них утворюється личинка - мирацидий. Незабаром він виходить з яйця. Мирацидий забезпечений гострим стилети, яким він пробуравливает стінку кровоносної судини і жаберного епітелію і виходить у воду. У воді мирацидий у вільному стані залишається життєздатним не більше доби, а потім гине. Але за цей час він потрапляє в організм проміжного господаря - прісноводного молюска Limnaеа auricularia (основний проміжний господар) або в молюсків Radix ovata і Galba palustris. В печінці молюска мирацидии розвиваються в спороцисты, у них формуються численні дочірні покоління - редии, а вони вже утворюють безліч вилохвостых церкариев, які незабаром виходять з молюсків. Покинувши молюска, церкарии у воді нападають на риб, пронизують епітелій зябрових пелюсток, шкірні покриви і проникають в кровоносні судини, де незабаром досягають статевої зрілості. Весь цикл розвитку трематоди завершується за 75 - 90 днів. Гельмінти інтенсивно розвиваються влітку, коли температура води сягає 19 - 21 С. В організмі риб влітку вони паразитують до 1,5 - 2 міс. Після відкладання яєць сангвиниколы гинуть. При пониженні температури води до 10 - 13 'С швидкість розвитку трематоди сповільнюється або зовсім припиняється, але тривалість життя гельмінта збільшується до 6 - 8 міс. Вони зимують в організмі риб, а навесні починають виділяти яйця і инвазировать водойми.

Епізоотичні дані. Захворювання частіше реєструють в південних і південно-західних районах країни в літній час. Найбільш інтенсивно заражаються мальки і цьоголітки в выростных ставках, инвазируются також карпи старших вікових груп (особливо двохлітки). Екстенсивність і інтенсивність інвазії наростають з травня по липень-серпень, досягав 70 - 80 %, при інтенсивності 17 - 45 гельмінтів на рибу. Наприкінці липня - серпня число заражених риб знижується за рахунок природної загибелі гельмінтів, завершили життєвий цикл. У вересні - першій половині жовтня відзначається другий підйом інвазії за рахунок нового повторного зараження риб церкариями, що розвилися в молюсків протягом літнього періоду. Однак інтенсивність і інтенсивність осіннього зараження бувають нижче. У природних умовах трематода зберігається в рибі і в організмі проміжного господаря Риби і заражені молюски зимують і навесні заражають нові покоління риб та молюсків. Хвороба частіше поширюється при перевезеннях риб з неблагополучних господарств в благополучні. Збудник може потрапляти в благополучні водойми разом з инвазированными молюсками, які переносяться витоком води.

Симптоми. Розрізняють зяброву і ниркову форму сангвиниколеза. Жаберная - протікає гостро, переважно у мальків, сеголетков і годовиков, а хронічно ниркова форма - у карпов старших віків. При гострому перебігу зябра хворих риб анемичны, набувають темнувато-синю забарвлення, епітеліальна тканину в стані некротичного розпаду. Хворі риби скупчуються на притоку води, плавають на мілководді біля берегів ставка в поверхневому шарі води, захоплюючи повітря, і легко піддаються вилову. Риба змарніла. Гостре протягом нерідко супроводжується загибеллю риб.

Хронічна ниркова форма при сангвиниколезе властива двухлеткам коропа і рибам старших вікових груп. При цьому яйця сангвиникол локалізуються в кровоносних судинах нирок і печінки. Навколо яєць розростається сполучної-тканинна капсула. З-за закупорки капілярів порушується функція нирок, що викликає скупчення рідини в порожнині тіла (асцит), пучоокість, ерошение луски. Болісний процес протікає тривало, що призводить до исхуданию риб, а іноді і загибелі. Ступінь клінічних проявів хвороби залежить від інтенсивності зараження.

Патогенез. Внаслідок закупорки капілярів зябер яйцями гельмінтів порушуються кровообіг і кисневий обмін, що призводить до змертвління окремих ділянок зябер. На таких ділянках поселяються гнилісні бактерії, що викликають некротичний розпад ураженої тканини. Наступають загальна інтоксикація і загибель риби. Закупорка яйцями гельмінта ниркових капілярів призводить до порушення водного обміну в організмі. Змінюється картина крові, розвивається лейкопитоз, кількість еритроцитів знижується на 18 - 28%, а гемоглобіну - на 16-27%, збільшується число поліморфно-ядерних клітин і моноцитів в 1,5-2 рази.

Патологоанатомічні зміни. Анемичность зябер і наявність на них відмерлих ділянок, асцитная рідина в порожнині тіла, в місцях ерошеиия луски м'язи в'ялі, анемічні.

Діагноз встановлюють на підставі клінічних ознак, эпизоотологических даних і мікроскопічного дослідження зябрової і ниркової тканини. Уражені пелюстки зябер мальків досліджують компресорним методом, раздавливая їх між стеклами при сильному збільшенні мікроскопа. Яйця і мирацидии прозорі і помітити їх контури і пігментний вічко досить важко при хорошому освітленні, тому потрібно користуватися діафрагмою та проглядати препарати при слабкому освітленні. Найбільша кількість сангвиникол накопичується в артеріальній цибулині, в черевної аорти і артеріальних судинах, що приносять кров у зябра. Кров досліджують при середньому збільшенні мікроскопа і контрастному освітленні.

Заходи боротьби та профілактика. Надійних засобів при лікуванні сангвиниколезе риб поки немає. А. М. Наумова зазнала осарсол в дозі 0,01 г/кг маси, підмішуючи його в корм рибам. Лікувальний корм задають 3 - 4 рази. Р. І. Сапожніков рекомендує використовувати гранульований комбікорм, що містить 50 мг ацемидофена на 1 кг комбікорму, застосовують 10 днів з розрахунку 6 % корми до маси риб. Головну увагу приділяють профілактики цієї хвороби: не допускають завезення риб для риборозведення з неблагополучних господарств; проводять боротьбу з молюсками - проміжними господарями сангвиникол в выростных і нагульних ставках. Ставки після вилову риби осушення, в зимовий час містять їх без води. Рыбосборные ями, канави і зволожені ділянки дезінфікують хлорним вапном з розрахунку 0,5 кг/м3 (500 кг/га).

Для знищення молюсків на ложі спущеного ставка вносять мідний купорос концентрацією 0,002 г/л. Хорошими моллюскоцидными властивостями володіє препарат 5,4(1)-дихлорсалициланилид в концентрації 1; 500000, 1: 750000 з експозицією 12 - 15 діб. Ставки обробляють восени після вилову з них риби або навесні до зариблення. Б протягом зими препарат піддається повній детоксикації. При весняних обробках ставків при температурі 15 - 17 'З повне руйнування препарату відбувається протягом 5- 7 днів. Молюски при цьому гинуть на 90 - 95 %. При вирощуванні риби в оброблених ставках зараженість їх сангвиниколезом різко знижується. Укоси ставків обробляють 20 %-ным хлорним молоком. Для зниження чисельності молюсків у ставки можна підсаджувати риб моллюскофагов, наприклад чорного амура.

У водоподающих лотків встановлюють мелкоячсистые решітки, що перешкоджають проникненню риби та молюсків. У господарствах, тривалий час неблагополучних по сангвиниколезу, выростные ставки можна використовувати під вирощування товарного коропа (оскільки риби старшого віку більш стійкі до цього захворювання) або рослиноїдних риб. Проведення періодичного літування ставків також дозволяє знижувати заселеність ставків молюсками.
Погода
 
Форма входа