Вівторок, 28.01.2025, 06:28
   Енциклопедія рибалки 
Меню Сайта
 
Ефективність рибного лову безпосередньо залежить від підгодовування, від її кількості, якості, а головне, від того, чи знаходиться насадка в прикормленной зоні чи ні. Найкраще підгодовування може тільки погіршити результат, якщо, перебуваючи в стороні, буде забирати рибу від гачка з наживкою. Застосування годівниць (англ. feeders) дозволяє розташувати підгодовування і насадку максимально близько. Крім того, годівниці за рахунок своєї ваги полегшують заброс і утримання насадки у місці лову. Для донної лову застосовується безліч різних видів годівниць, що відрізняються конструкцією, вагою, застосованими матеріалами. Прийшовши в магазин, рибалка виявляє на прилавку величезний вибір годівниць всіх мислимих форм і забарвлень, дорогих і дешевих. Що вибрати? Отже, почнемо.

Годівниці можуть виготовлятися з дроту, металевої сітки і пластиковою, листового пластику. Металеві, як правило, більш міцні, але коштують дорожче. Купуючи металеву годівницю, виготовлену пайкою з дроту, слід звернути увагу на якість та міцність з'єднання, неякісні годівниці такого типу швидко виходять з ладу, розриваючись на місці пайки. У цьому сенсі конструкції з металевого листа з надрізом переважніше.

Годівниці бувають звичайні і подгруженные, чим більше підвантаження, тим на більш сильному протязі її можна використовувати, тим далі заброс. Однак слід враховувати, що важка годівниця,  наробить багато шуму і при невеликій глибині в місці лову може навіть стати причиною припинення клювання. У цьому випадку буде виправдане застосування більш легкої годівниці, а наявність течії може зажадати спеціальної форми або конструкції, що перешкоджає зносу. При великій глибині вага годівниці вже не буде грати такої ролі. Навпаки, важка годівниця швидше доставить всю оснащення на глибину, розгубивши по шляху менше підгодовування. Є, до речі, непоганий, але трудомісткий спосіб лову на протязі з годівницею, при якому вага її вибирається таким, щоб насадка ледве-ледве трималася на місці. За що риба клюнула вся оснащення миттєво зрушиться з місця течією, і риба під вагою годівниці засечется сама. Цей спосіб, проте, зажадає просто віртуозною налаштування снасті. Отже, загальне правило вибору ваги таке: використовувати годівниці настільки легкі, щоб тільки закинути на потрібну відстань і утримати насадку в місці лову, і настільки важкі, скільки Вам дозволить риба, не злякавшись. Ще слід пам'ятати про те, що вудлища розраховані на певну   вагу, та перевищувати її не можна. Вибираючи вагу годівниці, треба враховувати ще й те що вага заповнює її підгодовування. Цілком імовірно, що підгружена годівниця, наповнена вологою важкою їжею, може стати лебединою піснею вашого улюбленого пікера, причому в самий розпал клювання! Тому використовуючи легкі снасті, не полінуйтеся хоч раз зважити свої годівниці в "заправленому" вигляді.

По виду годівниці можуть ділитися на відкриті та закриті. При лові в стоячій воді годівниці відкритого типу після закидання, як правило, необхідно спустошити досить різким переносом вершинки вудлища, потім подмотать волосінь на таку відстань, щоб гачок з насадкою опинився в центрі высыпавшейся підгодовування. Найчастіше гачок з насадкою може міститися всередину годівниці з їжею. В іншому випадку, при лові на протязі, підгодовування вимивається водою, і насадка автоматично виявляється в шлейфі з підгодовування.

Існують також і плаваючі годівниці-поплавці для підгодовування в товщі води або біля поверхні, але це вже не відноситься до донної ловлі.

Те, чим заповнюється годівниця, теж впливає на її конструкцію і форму. Наприклад, годівниця для опарышей зовсім інша, ніж для меленої підгодовування, або, припустимо, для в'язкої каші.

І останнє, немаловажне, ціна. Скільки має коштувати годівниця? Звичайно, кожен вирішує для себе, за можливостями, але платити кілька у.о. за загалом-то витратний матеріал, думаю, не варто. За одну риболовлю в "важкому" місці цілком можна відірвати до п'яти-семи і навіть більше годівниць, тому їх ціна не повинна бути високою. Ось тут і відкривається широке поле діяльності для люблячих майструвати!

Open-end feeder - відкрита годівниця.

Найбільш універсальний і поширений тип годівниці, її обов'язково варто мати у своєму арсеналі і досвідченому і починаючому рибалці. Можна навіть сказати, стандарт  для фідера. Розрахована, звичайно, на закид середньої дальності. Як правило, робляться в основному підгруженние.

Застосування - стояча вода і перебіг. Бувають круглого і трьох- і чотирикутного перетину. Незграбні годівниці краще тримають  на дні, і тому можуть застосовуватися при більш сильній течію, ніж круглі.

Наповнення–стандартна підгодовування, можна з додаванням живих складових (опарыш, мотиль, дрібні черв'яки). Застосовувана підгодовування повинна бути досить розсипчатою, щоб на дні вільно висипатися, тому застосування усіляких разваренных каш небажано. У теж час підгодовування повинна бути досить щільної, щоб не вивалювалися при забросі. Для цієї годівниці для досягнення потрібної консистенції підгодовування зазвичай зволожують трохи менше, ніж при ловлі риби поплавковою вудкою.

Кормушка для донної ловлі

Rocket cage feeder – кормушка-клетка "Ракета”
Робляться тільки підгружені, причому вага підвантаження зазвичай досить великий. За рахунок розташування перед кліткою має непогані аеродинамічні якості і тому рекомендується для далекого закидання.

Застосування - частіше в стоячій воді, наприклад, при лові обережного ляща на озерах, що стоїть на великій відстані від берега, але може використовуватися і на протязі. Наповнення - теж, що і у відкритій годівниці.

Кормушка для донної ловлі

Blockend feeder - закрита годівниця.

Класичний "англійська" вигляд. Застосування - стояча вода і невелике течія. Бувають круглого і овального перетину, підгруженні і не підгруженні. Овальні і підгруженні годівниці краще тримають дно, і тому можуть застосовуватися при декілька більш сильну течію.

Наповнення - опарыш, черви. Наповнюється безпосередньо перед занедбаністю, щоб жива підгодовування не розбіглася. На дні черв'яки або опариші будуть поступово виповзати через отвори в стінках, залучаючи рибу. Зазвичай робляться з пластику і за своєю легкості не дозволять робити далекий заброс, зате вона ідеальна для делікатного лову з використанням пикеров або легких фідерних вудлищ.

Ну що ж, класика, вона-то класика, але одними опаришами в наших умовах годувати дорогувато, хоч і ефективно

Кормушка для донної ловлі
Aal feeder - годівниця "авоська"

Дуже цікавий тип годівниці. За рахунок того, що замість твердої металевої сітки використовується м'яка з волосіні, вважається, що риба менше лякається годівниці. Зазвичай має досить великий розмір і розрахована на значний вага підгодовування. Змінюючи утяжеляющий свинцевий кульку на більший або менший, можна регулювати власну  вагу годівниці. Як видно з назви, виробником задумана для лову вугра та іншої хижої риби, де в якості підгодовування використовуються шматочки риби. Але в наших умовах її можна відмінно пристосувати і для лову "білої" риби - карпа, линя і ляща - і як підгодовування використовувати макухи, гранули комбікорму, сухарі, кашу, а також будь-яку досить в'язку підгодовування, можна з додаванням живих компонентів - хробаків (цілих або рубаних) і опарыша.
Застосовується на стоячій воді та течії.

Кормушка для донної ловлі
Spiral feeder - годівниця "Пружина"

Класична годівниця, відома з "дофидерной" епохи. Має в центрі трубочку для проходження волосіні. Бувають підгруженні  і неодгруженні.

Більш зручна у застосуванні конструкція годівниці, коли ця трубочка у декілька разів довше, пружини. Тоді вона грає роль противозакручивателя, і в цьому разі оснащення істотно менше плутається. (фото 2 і 3)

Застосування - стояча вода і перебіг. Зазвичай не розрахована на дуже далекий заброс, хоча потужними удилищами можна закинути досить далеко.

Наповнення - досить в'язка підгодовування, здатна витримати заброс. У нашому, традиційному варіанті - різні каші або в'язкі кормові суміші з додаванням глини або вівсяних пластівців, сухарів.



Кормушка для донної ловлі
Годівниця "лабіринт"

Теж дуже цікавий і оригінальний тип годівниці. Виготовляється з особливого матеріалу, що нагадує нещільно спресовану скручену м'який дріт або товсту волосінь.

Застосовано частіше в стоячій воді й на повільному течії.

Наповнення - опарыш. Безпосередньо перед занедбаністю поміщається в ємність з опарышем, личинки забираються в всередину годівниці в проміжки між дротом. Після занедбаності опариші будуть поступово виповзати з кормушеи, залучаючи рибу. Через своїй легкості не дозволяє робити далекий заброс, зате ідеальна для делікатного лову.

Кормушка для донної ловлі
Погода
 
Форма входа