Середа, 29.01.2025, 00:56
   Енциклопедія рибалки 
Меню Сайта
 

Усач  поширений в річках Західної, Центральної та Південної Європи. Немає його в Іспанії, Данії, Англії, Італії та Скандинавії. У басейні Балтійського моря він зустрічається лише в річках, що впадають з півдня, включаючи Німан. У басейні Чорного моря вусач мешкає тільки в річках басейну Дунаю. В Белорусії  цей вид риб відомий у Західному Бузі, Німані, Вілії і їх великих притоках (народні назви мирон, марена, келб). На верхній ділянці Дніпра в районі Орша - Дубровно досить численна дніпровська форма  усача.
Усач відрізняється від інших коропових хоботооб-різним рилом і 4 довгими вусами (звідси назва) - двома на кінці верхньої губи і двома - по кутах рота. Тіло у нього зеленувато-жовте зверху і біле знизу. Спинний плавник досить високий і сильний, блакитний, інші плавці червонуваті. Рот нижній, полулунный.
Усачі рідко ведуть осілий спосіб життя. Молодь живе на дрібних кам'янистих перекатах, часто зустрічається в стайки піскарів. Дорослі особини воліють швидку, досить чисту воду, а найбільш великі екземпляри тримаються на глибоких і кам'янистих місцях, особливо біля мостів, водяних млинів, паль, під пристанями. Улюбленим їх місцеперебуванням є нори під берегом або глибокі ями в руслі річки. Під час розливу вусачів можна спостерігати на дрібних місцях, часто вони плавають у самих берегів і заплавах на такій незначній глибині, що спинний плавник висовується з води.
 Ці риби ведуть переважно нічний спосіб життя, влітку вранці і в сутінки, а також вночі виходять на заросли травою піщані мілини. Харчується вусач в основному донними молюсками, хробаками, личинками комах, ракоподібними, водною рослинністю, зрідка дрібними рыбешками.
Усачі дуже швидкі в своїх рухах, нерідко вискакують з води, здійснюючи дивно високі стрибки. Значні скупчення вони утворюють під час нересту і взимку на глибоких місцях річки, де проводять всю зиму в малорухливому стані, не харчуючись.
 Статеве дозрівання у самок настає у віці 4 років при довжині тіла 30-35 см, самці дозрівають на третьому році життя. Нерест вусаня починається в травні і триває до кінця червня. Перший підхід самок на нерестовища для ікрометання збігається з цвітінням садів, наступні слідують один за одним із проміжками в 10-15 днів. На нерест вусачі йдуть довгою впорядкованої низкою вгору за течією, попереду самки, за ними великі самці, потім більш дрібні і, нарешті, низку замикають самці, маса яких не перевищує 200 р. Іноді за однією жінкою пливе кілька самців, яких можна розрізнити з безперервного ряду невеликих горбків на голові і уздовж спини. Нерест відбувається в найглибшою і швидкої воді на піщаному або кам'янистому дні. Ікра і молочко вусаня помаранчевого кольору. Плодючість самки середньої величини не перевищує 8 тисяч ікринок, хоча загальна плодючість вусаня набагато більше. Одні дослідники вважають, що ікра вусаня отруйна і можливе отруєння нею, схоже з отруєнням беладоною, інші заперечують її отруйність. В цілому все ж вважають, що отруйні властивості ікра набуває перед самим нерестом як захисне пристосування від выедания рибами та іншими організмами. Ранній період життя - найбільш небезпечний час для всіх тварин, а для риб в особливості. Але природа дбає про те, щоб для продовження роду виживало достатню кількість молоді. Фактично для продовження роду достатньо, щоб з величезної кількості відкладених ікринок хоча б кілька розвинувся в дорослих риб. Але біда в тому, що ікру вусаня охоче поїдають риби, птиці і безліч інших тварин, а частково вона відлітає плином на місця, несприятливі для її подальшого розвитку, або викидається на берег і засихає.
При температурі 8-18°С мальки з'являються через 9-15 днів, швидко ростуть, до осені молодь досягає розмірів великого пічкура. У водоймах Білорусії вусач досягає довжини 50-60 див і ваги 2-3 кг, а зрідка 90 см і 10 кг. Середня про до лжительность його життя 15-20 років. Дніпровський вусач декілька більше неманского.
 Деякий промислове значення вусач мав у річкових уловах на Німані і Дніпрі вище Орші. Вилов його становив 10-15 ц в рік, але за останні 15-20 років впав до 1-2 ц і менш через обміління річок і їх забруднення промисловими і побутовими стоками, замулення і руйнування основних нерестовищ, вилову риби непромыслового розміру.
Для відновлення колишньої чисельності усача необхідний повний заборона на вилов, усіляка охорона місць нересту і літнього проживання.
Способи лову Усача
У спортивному відношенні  усач представляє інтерес для будь-якого рибалки, оскільки сильний, жвавий і бойок, обережний і хитрий. Там, де дозволена ловля, можна використовувати поплавочные вудки і донні снасті - звичайні та з ковзаючим грузилом.
Для лову вудкою вибирають глибокі місця - ями або поглиблені русла річок нижче перекатів, особливо там, де утворюється зворотне протягом водоверті.
Характерною особливістю поведінки усачів в річках є те, що вони люблять на зорi з шумом вистрибувати з води, здійснюючи дуже високі стрибки.
Снасть для лову усача повинна бути міцною: пружне вудлище вибирається не менше 5 метрів, основна лісочка - 0,3-0,4 мм, повідець - 0,2-0,25 мм, гачки № 6-7.
Донка - одна з найпопулярніших снастей для ужения усача. У ті далекі часи, коли вусач ще не був так пригнічений господарською діяльністю людини і зустрічався набагато частіше, ніж зараз, я ловив цю рибу, використовуючи декілька вдалих варіантів донки - для кожного часу доби була своя. Звичайну донку, з 3-5 повідцями довжиною 25-30 см кожен, з кінцевим грузилом такої ваги, щоб його не зносило течією, краще використовувати вдень і за зорям.
Донкою з ковзаючим грузилом краще користуватися вночі й зорям. Вона виглядає так: грузило вільно переміщається між двома вузлами-стопорами на основний волосіні, до кінця якої прив'язані два повідця - один довжиною 40 см, інший - 50 см. Вузли в'яжуться в різні боки, щоб повідці не плуталися між собою.
Усач - нічна риба і, як правило, в цей час доби підходить близько до берегів, тому для нічної риболовлі 15 метрів ліски - цілком достатньо, для денної - можна зробити снасть ростовку.
На всі донки ставиться основна лісочка 0,6-0,7 мм, повідці 0,4-0,5 мм, гачки № 8-10- ковані з середнього розміру цевьем. В якості насадки у всіх випадках і для всіх снастей можна використовувати черв'яків - гнойових, подлистника і выползка.
Дрібних хробаків наживляють на гачок пучком, а великих - по одному, залишаючи невеликий кінчик.
Добре бере вусач на м'ясо черепашки-перловицы і раку, на личинки комах.
Влітку добре йде на кубики м'якого та viscous сиру. Якщо шматочки жорсткі, їх треба потримати в молоці, можна в теплому. Є в меню усача варену картоплю, розпарені зерна злакових.
Дуже гарною насадкою протягом всього сезону є кров тварин, наприклад, овець, витримана добу або двоє в холодному льосі. Коли вона затвердіє, її можна різати на кубики за розміром гачка. До речі, на цю насадку беруть всі види коропових і навіть хижаки - минь, окунь, судак, берш, йорж-носарь і т.д.
Дуже добре бере великий усач на малька, іноді навіть краще, ніж на деякі інші насадки. Клює різко, часто засікається на гачку сам.
При виведенні усач опирається самим відчайдушним чином: щоб звільнитися від гачка, робить різкі кидки в різні боки і, якщо поруч є корч, великий камінь, виступи дна або інші укриття, він, як правило, рятується під ними. Тому треба добре знати водоймище і не рибалити в таких несприятливих місця - у цієї риби дуже багато хитрощів.

Після дощів усачі підходять близько до берегів, шукаючи собі корм, тоді і спостерігається хороший клювання. Те ж відбувається і після нересту. Враховуючи, що вусачі більше відносяться до осілим рибам, слід частіше міняти місця лову.
Забруднення наших водойм отрутохімікатами та іншими шкідливими скидами призвело до серйозного скорочення чисельності усачів, оскільки ця риба любить чисту прохолодну воду.
Відомо, щоусач внесений до Червоної книги Білорусії. Можливо, і в інших країнах СНД вже прийняті схожі заходи. Тому перш ніж відправитися на ловлю усача, поцікавтесь, які правила його видобутку на вибраному вами водоймі.
Усач - дуже живуча риба; у вологому траві її можна вільно принести додому живцем. М'ясо досить смачне, особливо гарний він смаженому вигляді, ще краще - в копченому. Балик з аральського вусаня по праву вважається делікатесом.

Усач
Погода
 
Форма входа