Географічно він поширений досить широко. Живе язь трохи більше 10 років, але росте дуже повільно, тому пів кілограмовий язь сьогодні вважається цілком гарним трофеєм. Нереститься язь починає на четвертому році. Але нереститься рано, коли температура води не перевищує ще 5 градусів. Спостерігати це дійство - одне задоволення. Незабутнє видовище. Коли икромет закінчений, риба повертається на звичайні свої літні стоянки, і тоді можна приступати до лову язя. В річках язь зазвичай стоїть на глибинах, у перекатів - той, що побільше. А більш дрібні, підязки часто забираються на сам перекат і там годуються. Зустрічаються язі і за невеликими острівцями, вниз за течією, а також у кромки водних рослин під що нависли над водою гілками прибережних дерев і чагарників. У великих озерах язь виходить годується на підводні пагорби, а в малих його можна знайти у впадінні в озеро невеликих річок, на мілинах, розташованих далеко від берегів.В протоках між островами і, звичайно ж, у кромки піднімаються з дна рослин.
Язь - стайна риба. Якщо при виведенні першого язя було не дуже багато шуму, то ймовірність наступної швидкої поклевки зберігається. Але ось вивести його тихо не так просто. Він бойко пручається, крутиться з боку в сторону. і якщо дозволити йому вискочити на поверхню води, то він відразу ж почне перекидатися.У такому разі наступного поклевки найближчим часом може і не бути. Якщо вдень язі воліють відстоюватися у вирі на помірному течії, то вночі у цій обережної риби починається довгоочікуване свято Жор. Язь виходить на піщані і галечні мілини, де і активно годується до самого ранку. Найкращий час для лову красеня - ранній ранок, ще до сходу сонця, коли він ловиться, як правило, на донні снасті. Ловля язя зазвичай ведеться з прикормкою ( традиційний склад - висівки, макуха, розпарені зерна, конопляне масло, хоча варіацій можна запропонувати ще з десяток). Взагалі, язь ненажерливий і їсть все, що попадеться, від планктону і організмів до малька. Тому не дивно, що він часто сідає на дрібні вращалки. Але рослинні організми - все ж блюдо його щоденного раціону.
З початку літа язі надовго переходять на харчування комахами, які у великій кількості потрапляють у воду. Мухи, коники, бабки, їх личинки - ось звичайний раціон язів в перші тижні літа. Тут для любителів половити рибу нахлистом починається саме розділля. Не погано бере язь в цей час і на свіжу зелень, шелковник, яким обростають камені, що лежать на дні поблизу річкових перекатів. Темрява приховує рибалки. Але з початком світанку будь-який найменше ворушіння на березі - пересування, стуки, розмови, різкі змахи вудлищем, все це насторожує і відлякує рабові, тому маскування при лові в’язів - найважливіший елемент.
Влітку язь ловиться в основному годин до 8 ранку, хоча і протягом дня трапляються його поклевки, але вже рідко. А за пару годин до заходу сонця інтенсивність клювання знову помітно зростає. Найкращі дні справедливо відзначають любителі язевой рибалки - це коли стоїть похмура але тепла погода. Під час нетривалих теплих дощів поліпшується його клювання, а ось тривала спека майже не залишає шансів на поклевки язя в денний час, хіба що тільки вночі, та й то клювання буває недовгий. Не Знаю мало любителів половити цю рибу на дрібні обертаються блесенки, але найбільш цікава і захоплююча ловля на звичайну вудку з паплавком недалеко від водоворотів або корчів, зазвичай залягають язі на илисто-глинистому ґрунті. Поклевка у голодної риби настільки рішуча, що поплавець стрімко занурюється в глибину. Але вываживая подсеченного язя, не забувайте, що у нього дуже слабкі губи, а значить, поспішає при виведенні не слід, і до подсачку, який тут просто обов'язковий, треба підводити тільки сильно змучену тривалої боротьбою рибу.