Багато наших рибалок знають, що Rapala - це штучна принада, що імітує рух рибки у воді, але не багато хто знає, що цю принаду винайшов фінський рибалка Лаурі Рапала. Приманку з лопатою в носовій частині назвали "воблер". Рапала багато років рибалив на озерах у Фінляндії, і помічав, як невелика рибка стає здобиччю хижаків - форелі і щуки, особливо часто хижаки атакували поранену рибку, тому у нього зародилася ідея створення приманки з схожою грою пораненою рибки у воді. Матеріалом спочатку служила соснова кора. Лаурі вирізав ножем з кори тіло рибки і обертав його фольгою з-під сигаретної пачки, цукерок або сиру. Пізніше кору сосни замінив бальзаст (це дерево росте в Еквадорі). Лаурі не користувався удилищами, він язував шнур з приманкою до рукі, сідав у свій дерев'яний човен і гріб. Слава про диво-приманці розійшлася серед місцевих рибалок. Попит на неї зростав, і Рапала організував виготовлення і продаж штучних рибок.
Спочатку кожен воблер робився вручну і проходив індивідуальне тестування у воді. В даний час виготовляється багато мільйонів воблерів Rapala, і вони добре відомі в усьому світі. Всі моделі тестуються і старанно доводяться виробником до потрібного стандарту. Але гарні фірмові воблери коштують чималих грошей, і далеко не кожний рибалка зможе купити таку дорогу "іграшку", яка дуже часто при зацепі за корч або річкову рослинність назавжди залишається прикрашати підводний світ водойми.
Але вихід, як завжди, є - воблер можна зробити самому і він вийде нітрохи не гірше фірмового найдорожчого і уловистого. Для цього необхідно бажання, терпіння і деякі навички роботи з інструментами. Зроблений своїми руками дерев'яний воблер має суттєву перевагу перед блешнями і м'яким пластиком - він мае здатність передавати у воду більш інтенсивні коливання. Адже саме коливання води сприймаються боковою лінією риби і спонукають хижака до полювання. З інструментів вам знадобляться дриль, свердла, ножівка по металу і дерева, тисочки, напилок по дереву, надфилек, а також пасатижі і круглогубці. А матеріалом для воблера можуть служити заготовки з легкого дерева (наприклад, липа) і твердий пінопласт. Але, зауважимо, що пінопласт нестійкий до нитролаків і їх розчинників, тому тут потрібно захисне покриття, але це вже окрема тема. Також вам необхідно мати оргскло товщиною 2-2,5 мм. Автор для виготовлення воблерів застосовує дерево по текстурі схоже з дубом. Материал - в'язкий, міцний - обробляється гострим ножем з коротким лезом і чудово шліфується наждачним папером.
Спочатку процесу робляться заготовки з дерева у вигляді прямокутних брусочків з рівному виструганими сторонами для точної розмітки. Брусочки по довжині і товщині повинні бути трохи більше розміру майбутнього воблера (Довжина тіла 75 мм, ширина 16 мм, товщина 12 мм. Спинка у такого воблера товща, ніж черевце. Якщо дивитися зверху, то чітко видно, що 1/3 тіла воблера (задня) тонше передньої).
Розмітка
1. Креслимо олівцем контур тіла воблера на заготівлі з обов'язковою розділової горизонтальною лінією посередині. Намічаємо лінію під лопаті - кут 45 градусів.
2. Стискаємо заготовку в тисочки і ножівкою по металу точно робимо паз (лінія під лопать), паз обробляємо надфильом під товщину оргскла.
3. За допомогою ножівки по металу вирізаємо контур тіла воблера.
4. Розмічаємо олівцем точки свердління під дротові скоби в носовій, задній і нижній частині воблера. Скоби робляться за допомогою круглозубцев з пружною нержавіючого дроту діаметром 0,7-0,8 мм.
5. Свердлимо отвору глибиною 12-15 мм.
6. За допомогою ножа і напилка по дереву надаємо форму воблеру і шлифуєм наждачним папером (в кінці - більш дрібним).
Зверніть увагу на послідовність дій: у такій черговості можна точно розмітити точки по центру тіла воблера і зробити паз для лопаті під потрібним кутом.
Лопаті робляться по товщині тіла воблера і в кінці мають округлений торець. Довжина виступаючої частини лопаті - 15-18 мм (в залежності від розміру воблера). Та частина лопаті, що вставляється в паз, злегка зачищається шкуркою або надфильком для надійності склеювання эпоксидним універсальним клеєм марки ЕДП. Смолу й отвердитель змішати по пропорціях (краще нехай буде трохи більше отвердителя) і ретельно розмішати протягом 10 хвилин. У просвердлені отвори, змазані эпоксидним клеєм, вкручуються металеві скоби, також змазані клеєм. Діаметр отвору повинен бути таким, щоб для вкручування дротових скоб не потрібно великих зусиль. Потім паз і носову частину воблера змастити тонким рівномірним шаром клею, але лопать не вставляти, а дати час для повного висихання клею, в порожнині для лопаті. Далі, після висихання клею, підігнати паз ще раз під лопать. Лопать не повинна "бовтаються" в пазі, а щільно входити в нього. Змащуємо клеєм і вставляємо лопать, на яку також завдано клей. Надлишки клею прибираються. Відразу ж чіпляємо трійнички з веселими кільцями, і наш воблер готовий до тесту воблера (можна в ванні). Не варто хвилюватися: вода не розчинить і не змиє клей і не послабить місце склеювання, вона згодом випарується, а клей застигне.
Вчимо плавати воблер
До волосіні прив'язуємо дротовий гачок, чіпляємо за скобу в носовій частині і опускаємо у воду. Робимо повільну проводку і уважно спостерігаємо за грою воблера. Якщо воблер завалюється в сторну, то регулюємо лопатою вправо-вліво до тих пір, поки гра воблера не стане стійкою як при повільний проводці, так і при прискоренні з рівномірним відхиленням від осі руху. Після випробуванні воблер повинен добре висохнути. При кімнатній температурі він сохне не менше 2-3 доби. Висохлий воблер необхідно ще раз пошліфувати дрібним наждаковим папером.
Фарбування
Для фарбування використовується фарба біла емаль ПФ-116 (алкідна), стійка до атмосферних впливів, і розчинник уайт-спіріт. Виробляємо два ґрунтових покриття. Пензликом наносимо перший шар на тіло воблера, після повного висихання - другий шар, і теж даємо час для його повного висихання. Далі нам знадобляться звичайні акварельні фарби (але тільки не медові - вони липкі і погано висихають), які використовуються для дитячої творчості. Необхідно мати кілька маленьких пензликів, щоб наносити малюнок на тіло воблера. Можлива схема малюнка виглядає так: спинка - темна; черевце світле, а бока з плавним переходом від темного до світлого. Перевагу слід віддавати природним кольорів забарвлення: під окунька, піскаря... Але в нагоді і яскраві, що провокують колір - червоний, жовтогарячий, жовтий. Зверніть увагу, що очі повинні бути чітко намальовані: на біле або жовте кругле місце ставиться чорна крапка. Після повного висихання фарби приступаємо до нанесення багатошарового (3-4 шари покриття водостійким лаком.
Водостійкий лак
Ми можемо скористатися безбарвним лаком для нігтів і рідина для зняття лаку, або меблевим лаком НЦ-218 і розчинником № 646. Пензлик використовуємо коротку для зручності фарбування. Лак наноситься акуратно, у три-чотири шару, кожен подальший шар - після повного висихання попереднього (лак сохне досить швидко - протягом 2-3 годин). Зауважимо, що при роботі з лаком і розчинником необхідно дотримуватись правил пожежної безпеки і вчасно провітрювати приміщення.
Можливо, в перший раз не варто виготовляти багато воблерів, краще обмежитися 3-4, для того, щоб, випробувавши свої вироби на рибалці, дізнатися всі нюанси їх роботи і врахувати їх в наступний раз. Автор ж може дати такі поради: не прагнете зробити кільце дротяної скоби маленьким - лак може повністю заповнити його; при випробуванні воблера у ванній трійники затупите напилком, а запальні кільця розслабитися - так буде безпечно і зручно багаторазово знімати і чіпляти їх; для змащування клеєм паза під лопать зробіть спеціальну лопатку з дерева; якщо з якої причини воблер після регулювання лопатою продовжує завалюватися в бік, нагрійте над полум'ям свічки (відстань 50-60 см) і не виймаючи лопаті з паза злегка її розгорніть до поздовжньої осі (якщо крен справа - то потрібно справа наліво розгорнути злегка нагріту під полум'ям лопать).
Изготовлеными воблерами результативно обловлювати на невеликих глибинах у очерету, серед лілій та іншої рослинності, де може ховатися в засідці щука. Можна ловити і судака на великих глибинах, для чого потрібен отводик зі свинцевим вантажем і повідець під воблер.
Дерев'яний воблер досі залишається найбільш оригінальним і чутливим виробом з живою і природного грою. Особливо уловисті воблери потребує дбайливого ставлення. Так, треба помнити, що коли воблер куштує зубастий хижак, судак, щука, то можливі пошкодження приманки. В отвори на тілі просочується вода, і воблер стає важче, його гра погіршується. Поганий воблер необхідно вчасно замінити і зробити відповідний ремонт. Трійники на воблері не повинні чіпляти один одного (це трапляється якщо між ними мала відстань або якщо трійники великого розміру).
Зауважимо, що можна зробити воблери і для глибокого занурення і далекого закидання, але це вже тема іншої розмови. Лаурі Рапала був геніальним самородком-винахідником, що подарував рибалкам всього світу об'ємну штучну приманку з назвою "воблер", але не забудемо, що свої воблери він виготовляв сам, а значить і кожен зацікавлений рибалка може виготовити їх для себе.