П`ятниця, 29.03.2024, 15:22
   Енциклопедія рибалки 
Меню Сайта
 
Ловля на кружки, кружки своїми руками
Кружками називають плавучу, переважно живцовую снасть, призначену для лову хижих риб.

Кружки відомі більше ста років, але особливого поширення вони отримали за останні двадцять років завдяки старанням московських рибалок, значно усовершенствовавших снасть і техніку лову.

Ловля кружками цікавіше і дає кращий результат, ніж пасивна ловля на живця жерлицами, переметами і пр. Вона і спортивнішою - рибалка повинен знати багато тонкощів, вміти добре керувати човном, на водоймі він майже весь час знаходиться в русі.
1. СНАСТІ
Кружок
Найбільш широке поширення одержали дископодібні кружки. Зазвичай вони мають діаметр 130- 150 мм і товщину 25-30 мм . Зрідка (при лові окунів) застосовують кружки меншого діаметра, а при ловлі на дуже великого живця.

Кружки

По колу диска для намотування ліски проточується жолобок глибиною 8-10 мм, а в центрі робиться отвір для палички. Якщо гурток дерев'яний, то в отвір корисно вставити вкладиш із пробки, так як він краще затискає паличку і отвір не розбухає при довготривалому знаходженні кружка  у воді. На диску робиться два вирізи  для закріплення ліски при установці  кружка. Вирізи не повинні доходити до жолобків, інакше при  клюванні   ліска  може зачепитися за виріз і не буде змотуватися з гуртка.

Паличка робиться довжиною 150-180 мм і товщиною 12-15 мм. У верхній частині вона має проріз, а в нижній кулясту або яйцеподібну голівку. На дві третини довжини, починаючи від головки, паличка повинна бути циліндричної, щоб її можна було підняти або опустити за бажанням рибалки. З опущеною паличкою гурток стійкіше, а це охороняє його від мимовільного перекидання при великому живці або сильному вітрі.

Диск точиться з сухого легкого дерева, з пробки або пінопласту і забарвлюється олійною фарбою в два кольори–червоний або помаранчевий зверху і білий знизу. Кружки з пробки і пінопласту легкі, мають кращу плавучість і зручніше у перевезенні, ніж дерев'яні, але вони вище виступають над поверхнею води і швидше дерев'яних зносяться вітром. Деякі рибалки для зменшення парусності кружків роблять у них виточку у вигляді блюдця. У вітряну погоду поглиблення заповнюється водою, тому гурток осідає глибше і менше парусит, однак потрібно враховувати, що при цьому він стає менш помітним.

Паличка робиться дерев'яна, її офарблюють у два кольори білий і чорний. В чорний колір офарблюють тонкий кінець палички і одну третину головки. Така фарбування допомагає розрізнити, крутиться чи кружок після перекидання.

Вони повинні бути однаковими за розміром і вантажопідйомності, інакше, пущених за вітром, вони не попливуть рівною шеренгою, а це створить багато незручностей під час лову.

Диск і паличку потрібно позначити одним і тим же номером. Це полегшить складання кружків, а при лові на різних живців дозволить визначити, яких риба бере охочіше.

Їх найпростіше зробити з сухою жердини діаметром близько 60 мм. Жердина обстругивают до товщини 45-55 мм і розпилюють на циліндрики довжиною 130-150 мм. Посередині роблять круговий жолобок для прив'язки ліски і з одного торця расщеп для затиску ліски. На іншому торці кріпиться дужка з нержавіючого дроту; вона необхідна для встановлення кружка на якорі.

Якщо рибалка не захопив із собою на водоймище кружки, а ловля на них обіцяє бути цікавою, їх можна зробити на місці з очерету. Очерет брати краще засохлий, але можна використовувати і свіжий. Очеретинки нарізають на шматки довжиною 15-20 см, складають разом і туго обв'язують по краях мотузкою. У середину пучка вставляють паличку з расщепом і в нього затискають ліску при установці кружка.

Дуже зручні в перевезенні кружкі. Це надувні гумові циліндрики діаметром 4 см і завдовжки 12 см. Сосок для надування зроблений в одному з торців циліндрики. Після надування вставляється в отвір паличка з расщепом на кінці для затиску ліси. Недолік цих гуртків, так само як і  з запаяних консервних банок, занадто велика парусність.

Для оснащення кружків найбільш придатна плетена капронова ліска, дещо гірше - кручена. При відсутності капронових  можуть бути використані шовкові, бавовняні та пенькові шнури. Капронова жилка мало придатна для дисковых кружків; при зберіганні вона часто зісковзує з жолобу і плутається, а при установці  вислизає з вирізу в диску і прорізи на паличці. Кружкі  краще оснащувати менш помітною сіро-зеленої або світло-коричневої ліскою.

Вибір товщини ліси і разом з тим її міцність при лові на кружки залежить від розміру що попадаються хижаків. У більшості випадків достатній капроновий шнур № 1 або інша ліска, відповідна йому по міцності. Прагнути до застосування особливо тонких лісок  при лові на кружки навряд чи має сенс, оскільки хижаки зазвичай менш обережні, ніж мирні риби.

Довжина ліси, намотаною на гурток, залежить від глибини місця лову й повинна перевищувати її на 4-5 м, інакше риба може відчути опір гуртка раніше, ніж забере приманку.

Грузило Ставиться на лесі в 30-35 см від гачка. Його призначення - утримувати насадку на потрібної глибині.Звичайний вага грузила 12-15 гр. Найзручніше грузило у вигляді оливки. Воно може бути ковзаючим або прикріплятися до лесі і повідця за два вушка.

Повідець Раніше при лові на кружки застосовували винятково металеві повідці. Їхнє основне призначення - захистити лісі від перетирання зубами хижака.

Останнім часом застосовують повідці з капроновою жилки. Живець на жилковом повідку ходить вільніше, і риба, опановуючи живця, бере вірніше, не відчуваючи у роті жорсткої дроту. Як показала практика, жилка при товщині не менше 0,5 мм добре протистоїть зубах будь-який хижої риби. Повідець слід офарблювати в світло коричневий або світло-зелений колір.

Довжина повідця дорівнює відстані між гачком і грузилом, т. е. 30-35 см. До лески або грузилу повідець прикріплюють через карабін, який перешкоджає закручування ліси і полегшує живцу свободу пересування.



Ловля на кружки, схема
Про те, яким гачком краще користуватися при лові на кружки, серед рибалок немає єдиної думки. Більшість рекомендує для цієї мети потрійні або подвійні гачки; живця на них насаживают, зачепивши одним з гачків за спинку близько спинного поплавця.  При лові окуня можна користуватися одним одинарним гачком, насаджуючи живця за спинку.

Зазвичай кружками ловлять на живця. Вибір живця залежить від виду хижої риби, яку збираються ловити і особливостей її харчування в даному водоймі. Докладно про це сказано при описі насадок.

У деяких водоймах на кружки можна вдало ловити на мертву рибку. Для успіху лову на таку рибку важливо, щоб вона займала в воді правильне - горизонтальне положення спинкою догори. Тому перед посадкою на гачок мертвої рибки потрібно товстої голкою проколоти їй плавальний міхур і випустити з нього повітря. Якщо це не допоможе, то в черевце рибки через рот вводять довгастий шматочок свинцю.

Інші насадки при лові на кружки використовують рідко. Але можуть застосовуватися личинка міноги, жаба, п'явка, м'ясо черепашки, великі дощові черв'яки.
Погода
 
Форма входа