Четвер, 25.04.2024, 10:42
   Енциклопедія рибалки 
Меню Сайта
 
Категории раздела
 
Головна » Статті » Риболовні статьї

Красавиця наших річок
Антон Павлович Чехов, людина дотепна в своїй статті про рибалку (і суспільство) характеризував плотву як "маленьку, получахоточную рибку.

Що ж - мені, як людині, добре знайомого з предметами: риболовлею, хижаками (як підводними, так і мають звичай пересуватися на чотирьох колесах) і товстими журналами, залишається тільки захоплюватися точністю характеристики АпЧе, даної їм "харчовим" відносин між людьми в сучасному суспільстві. Даної, зауважте, більше ста років тому.

З предметом іхтіології автор "Вишневого саду" був, швидше за все, знайомий не настільки добре. Бо коли досягла риб'ячого "повноліття" плотва розмашисто смикає кінчик фідера або обриває самовпевнено поставлений тонкий повідець - якось язик не повертається назвати її "получахоточной" - швидше, вторячи іронії прозаїка і драматурга - "оборзевшей"...

Особисто мені більше до душі опис плітки, дане Борисом Степановичем Житковим. "Блакитна, блискуча, з червоними пір'ям, з круглими очима. Очі - як ґудзики. А хвостик у рибки - зовсім як шовковий: блакитний, тоненький, золоті волоски".

Добре, що риби не придумали гроші, а також предмети розкоші і банки, в які ці папірці, які начебто еквівалентом праці (правда, досить кривим) можна вкласти, як у консерви!.. Бо гроші стали б універсальної наживкою, на яку клювання було б правильним, жадібним і повсюдним в будь-який час року. І скоро всю рибу б виловили, посмажили і з'їли. І текли б порожні річки як вічний пам'ятник риб'ячої дурниці... Або все-таки людської?..

Вірний і жадібний клювання плотви по відкритій воді буває два рази на рік - коли красноперой красуні дійсно конче потрібна їжа у великій кількості - навесні, перед нерестом і восени, коли плотва нагулює жир на зиму. Плотва харчується і взимку, але по-справжньому активно - за останнім льоду, що як раз і є початком преднерестового жора, розділеного за часом льодохід. Специфіка цього періоду полягає в тому, що, хоча потрібна їжа у великій кількості, під водою її в цей час знаходиться трохи. Ось і нишпорять, ледь закапает крапель із сільських дахів, косяки красуні-плітки за обмілин так вибоїнами...

Все-таки, на саму мілину плотва ніколи не заходить. 2-4 м - ось глибини, на яких можна чекати зустрічі з цієї рибою за останнім льоду. Зазвичай такі місця, якщо не змінюється підводний рельєф, постійні з року в рік. Це - кордону мілини і ями, поблизу куртин очерету, брівки затоплених русел. В цей же час (на відміну від глухозимья) ефективний прикорм з рослинних компонентів (сухарі і слабоароматизированные магазинні суміші).

Відомо, що плотву залучає жовтий тьмяний колір. Мідні або з латунними лусочками блешні - мабуть, кращий вибір. А ось яскраві, золотисті можуть знадобитися лише у похмурий день - в сонячну погоду вони швидше відлякуватимуть рибу. Ну, і звичайно, універсальний срібний колір затребуваний під льодом практично всіма представниками іхтіофауни. Лісочка, природно, має бути максимально тонкою. Для любителів ловити на "стоячку", а потім скаржитися на утянутые в лунку вудки (врахуйте - рибі в цій ситуації все одно гірше, ніж вам), рекомендую перпендикулярно рукоятці просмикнути в неї спицю, по довжині перевищує діаметр лунки. При спробі риби потягти вудку, спиця упреться в краю лунки, вудка залишиться на льоду. Якщо спицю зробити знімною, така конструкція займе у рибацькому ящику зовсім небагато місця.

З распалением льоду, приблизно через тиждень, починається клювання плотви по відкритій воді, наростаючій з кожним днем, спочатку на самих глибоких місцях і досить обережно. У цей, короткий час можна спробувати удачі при лові на фідер з найбільш чутливою оснащенням, але більшість рибалок воліють посидіти ще тиждень-два в будинку - в очікуванні цього жора плітки, що настає з підігрівом води до 6-8 градусів і триває зазвичай два тижні. Зрозуміло, і в цей період бувають значні коливання інтенсивність клювання, викликані змінами погоди - але, все ж, весняне клювання плітки, мабуть, найбільш інтенсивне, і це обумовлено, насамперед, його короткочасністю - за якихось два тижні (плотва нереститься при температурі води 8-11 градусів) необхідно пройти 30-70 км до місця нересту вгору за течією, (що забирає у риби чимало енергії), чим і користується рибальська браття. 

Ловлять плотву в цей час будь-якими снастями, але перевагу, зважаючи на швидкої і каламутній води навесні, а також рішучого клюванню плотви випливає з донних віддати фідеру з трубочкою-противозакручивателем (оснастка досить груба, але надійна) або "спидонке" з "сталькой" і "кормаком". Оснащення закидаються на 15 -25 м від берега, на глибині 4-6 м. Згодиться і поплавочная вудка - для лову в заплавах з уповільненим течією, де зграйки плотви зупиняються перепочити і підкріпитися. В обох випадках прикорм бажаний для того, щоб утримати "прохідну" плотву в місці лову. Прикорм згодиться будь-якої (краще все-таки фірмовий), а важливим при цій ловлі буде, щоб, по-перше, він постійно був присутній на місці лову, по-друге - заброс годівниці (при лові фідером або "спидонкой") здійснювався приблизно в одну і ту ж "точку". У випадку з фідером це досягається кріпленням волосіні за кліпсу котушки (дальність закидання) з візуванням предмета на протилежному березі (напрямок закидання), з "спидонкой" справи йдуть трохи складніше - зокрема, дальність закидання необхідно обмежувати тільки силою кидка.

Насадка - як правило, дощовий або гнойовий черв'як, опариш, мастирка. При лові донної  додається також "піна" (горошини пінопласту, краще - пофарбовані в жовтий колір водостійким маркером, а поплавчаною вудкою можна спробувати удачі з насадженим на гачок ручейником (ошиткой). Жало гачка при лові на "піну" повинно бути обов'язково відкрито.

Плотва після нересту вже набагато обережніше і вередливіші за. Доходить до того, що деякі рибалки взагалі вважають літню ловлю безперспективною. Але це не так. Просто треба пристосуватися, зрозуміти цю ловлю.

Перш за все, після нересту плотва зграями вже не ходить - хіба що зграйками, їжі стає все більше, а потреба в харчуванні після нересту не настільки велика. Отже, ставши "на арапа" навесні-влітку, можна з високою часткою ймовірності передбачити в кращому разі кілька примірників - і не більше. Щоб було "більше", цю розрізнену плотву потрібно зібрати, бажано - порушивши апетит.

У цих умовах прикорм вже не є бажаним, а необхідний. І якщо в період весняного обжерливості цілком можна було обійтися дідівськими макухою, пшоном (або батьківськими сухарями з ваніліном), - то влітку цей варіант не пройде. А якщо і відбудеться, то з невеликим ефектом. Значно ефективніше використовувати спеціальну "околоплотвиную" підгодовування (ФишДрим Еліт, Фішка "Плотва", Фідер"), можна - з ароматичними добавками, орієнтованими на залучення цієї риби. Бажано додавання в прикорм мелених зерен конопель.

Якщо говорити про саморобної підгодовування, то плітку залучають всі солодкі, фруктові запахи.

Снасть. Ловля обережнї, ситої плотви вимагає застосування досить тонких повідків і легких оснасток як при поплавчаною, так і при донної лову, а також дрібних і гострих крючков. Гачок - не більше №14 (краще - №16-18), лісочка - 0,1 - 0,14 мм, причому довжина повідця для донки при обережному клеве може досягати 80 см! Крім того, нерідко для активізації клювання плотви буває необхідно застосування різних прийомів активної лову. При ловлі риби поплавковою вудкою на протязі це придержка, яка полягає в тому, що під час виконання класичної проводки поплавець дотримується на 1-2 с. У цей час протягом піднімає гачок з наживкою, що знаходиться біля дна, що часто провокує сите плотву на поклевку. З активних способів донної лову можна згадати ловлю на покаток. Снасть являє собою вудлище з котушкою або без. В останньому випадку лісу трохи довші вудилища. Донка закидається на максимальну дальність. Якщо поклевки не відбувається, через 10-15 з грузило підводиться і переноситься на 30 см-1 м ближче до берега. Поклевка зазвичай слід у момент підйому або відразу після опускання. Таким прийомом вдається розворушити навіть зовсім неголодную рибу. 

Порівняно з весняним періодом, зростає роль рослинних насадок (мастирка, ароматизоване мучне тісто). Як правило, на них влітку клювання краще, ніж тварини (за винятком ароматизованого опарыша).

Незважаючи на те, що книги минулих років з аматорського рибного лову рясніють радами ловити плотву на шелковник (зелені нитчатые водорості) і незважаючи на те, що раннім літом це - основний продукт харчування дрібної плітки, ефективною і цікавою таку ловлю можна вважати лише щодо безлюдних місцях, і до того ж там, де росте цей самий шелковник (наприклад, при лові у опор моста). Тому що плотва звичайно воліє опарыша і магазинну підгодовування шелковнику.

На початку осені, зі зниженням температури води, клювання цієї риби знову активізується. Особлива краса є у осінньої ловлі плотви серед догорающих фарб минулого літа. Активність клювання залежить від погоди. Кращим він буває при температурі води 14-18 С, у безвітряні, ясні або з легкою хмарністю дні. Прикорм, як і влітку, дуже бажана.

Де зустрічається ця риба? Плотва - риба помірності. Її не зустрінеш у густозаросших водоймах, а якщо і попадеться, так зрідка. Не любить плотва і стремнины. На річках з середнім і швидкою течією (Десна, Сейм) шукайте цю рибу в заплавах, річкових затоках. В озерах - на ділянках з відносно чистою, малозаросшей водою. Лише глибокої осені плотва відходить від берегів, на глибину. Але вже з середини лютого ця риба знову підходить ближче до берега.

Категорія: Риболовні статьї | Додав: Midav (23.04.2012)
Переглядів: 2124 | Коментарі: 1 | Рейтинг: 0.0/0
Всього коментарів: 0
Ім`я *:
Email *:
Код *:
Погода
 
Форма входа